Gündem

Eski emniyet müdürü Milliyet yazarı Bengin'e anlattı: PKK kendine yakın kaçakçıları örgütleyerek, Avrupa uyuşturucu pazarında en üst sıralarda yer alıyor

20 Mayıs 2024 10:58

Millet yazarı Tunca Belgin, terör örgütü PKK'nın Avrupa'daki uyuşturucu ticaretinde  üretiminden dağıtımına ve Avrupa sokaklarında satışına kadar uyuşturucu ticaretinin her aşamasında rol aldığını ifade etti.  Konu hakkında emekli emniyet müdürü Bülent Kılıçtepe ile konuşan Bengin, Kılıçtepe'nin görüşlerini köşe yazısında paylaştı.

"Almanya Başsavcılığı’nın, Avrupa’da yakalanan uyuşturucunun yüzde 80’inin PKK ile bağlantısı olduğunu ortaya koyan tespitleri var." diyen Bengin, "PKK kendine yakın kaçakçıları örgütleyerek Avrupa esrar ve eroin pazarında bu işte en üstlerinde yer alıyor. Ayrıca sentetik uyuşturucu piyasasındaki ham madde temininde ve sevkiyatında da Suriye’den ve Irak’tan giriş çıkışlarda da söz sahibi.." dedi.

Bengin'in "PKK, Avrupa'yı öldürüyor" başlıklı köşe yazsının ilgili bölümü şöyle:

"Yani kanlı terör örgütü PKK uyuşturucu ticaretinin de göbeğinde. ABD’nin yol vermesiyle başlarda torbacı, şimdilerde de baron olarak. Nasılı da dün konuştuğum Kaçakçılık Daire Başkanlığı Operasyon Ekipler Amirliği ve İstanbul Narkotik Polisi’nde ekipler amirliği görevlerinde bulunan Emekli Emniyet Müdürü Bülent Kılıçtepe’nin anlattıklarına göre şöyle:

PKK kurulduğu ilk yıllarda uyuşturucu işi yapan aşiretlerle (ailelerle) ideolojik yakınlıklarından dolayı destek, olmayanlardan haraç aldı. Karşılığında onların esrar ekim alanlarını koruma görevini de üstlendi. Bunu da devlet güçlerine o ekim alanların dışına çekmek için görüntü verip kendilerini takip ettirdiler veya başka yerlerde çatışmalar çıkardılar.

Gayeleri güvenlik güçlerinin ekim alanlarına girmesini önlemekti. Esrarın daha sonra yurt içinde ve yurt dışında zulalı araçlarla nakliye işlerinden, yine yurt içinde ve yurt dışında sokaklarda satma konusunda kendi örgüt elemanlarından faydalandılar. Sonra elindeki terörist güruha güvenerek bölgedeki uyuşturucu baronlarına ‘sahadan çekilin’ dedi ve onların yerine geçti. Ancak daha sonrasında profesyonelleşti, uyuşturucu trafiği onun kontrolünde ‘Siz yapın, bana haraç verin’ durumuna geldi. Yani önceleri doğrudan malın üzerinde oturuyordu, şimdi ‘Sen 20 kilo mal yollamışsın, bunun şu kadarını ver’ diyor.. PKK kendine yakın kaçakçıları örgütleyerek Avrupa esrar ve eroin pazarında bu işte en üstlerinde yer alıyor. Ayrıca sentetik uyuşturucu piyasasındaki ham madde temininde ve sevkiyatında da Suriye’den ve Irak’tan giriş çıkışlarda da söz sahibi..

Peki ya terörde olduğu gibi (!) uyuşturucuya karşı verilen savaşın da önderi havasındaki ABD? Malum  uyuşturucu kullanımı ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele amaçlı dünya çapında Drug Enforcement Administration (DEA) yapılanması var. O, PKK’nın bu işteki etkinliğini bilmiyor mu? DEA’de eğitim alan, birlikte birçok operasyona katılan Kılıçtepe’nin buna yanıtı ise şu:

“Bilmez olur mu? Şu an ABD dünyada bunları en iyi bilen ülke. Ekim tarlalarından itibaren dünyada ne kadar hektar afyon ekildiğinden tut, diğer konulara kadar hâkim. Dünyada 70 ülkede 100 den fazla büroları var. 11 bin personeli, 5 bin ajanıyla çalışır. Dünyadaki en iyi bilgiler onlardadır. Güney Amerika’dakini de bilirler, Avrupa’yı, Rusya’dakini de. Her şeyi bilirler yani."