Dünya

Eski ABD Dışişleri Bakanı Kerry'den nükleer anlaşma için 'gölge diplomasisi'

Kerry'nin nükleer anlaşmayı korumak için Steinmeier ve Macro ile de görüştüğü ileri sürüldü

05 Mayıs 2018 20:51

Eski ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin mimarı olduğu, ABD Başkanı Donald Trump'ın yeniden düzenlenmesini istediği İran'ın ise karşı çıktığı nükleer anlaşmanın korunması için  İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'le "gölge diplomasisi" yürüttüğü iddia edildi.

ABD'de yayın yapan Boston Globe adlı gazetenin görüşmeler hakkında bilgi sahibi olduğunu iddia eden bir kaynağa dayandırdığı haberinde, İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya arasında 14 Temmuz 2015'te imzalanan nükleer anlaşmanın mimarlarından Kerry'nin, anlaşmayı korumak amacıyla İran Dışişleri Bakanı Zarif'le gölge diplomasisi yürüttüğü öne sürüldü. Kerry'nni iki hafta önce New York'u ziyaret eden Zarif'le BM binasında bir araya geldiği belirtildi. 

Kerry ile Zarif'in iki ay içinde ikinci kez bir araya geldiğini aktaran gazete, Kerry’nin, anlaşmayı koruma çabaları kapsamında Alman Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un da aralarında olduğu üst düzey isimlerle görüşmeler yaptığını yazdı.

ABD Başkanı Trump, İran'la imzalanan nükleer anlaşmanın yeniden düzenlenmesi gerektiğini aksi takdirde ülkesinin anlaşmadan çekileceğini açıklamıştı. İran ise anlaşmanın güncellenmesine karşı çıkıyor.