Dünya

Esad: AB Erdoğan'ın fanatik İslamcı olduğunu biliyor; Türkiye’deki sığınmacıların hepsi Suriyeli değil

“Erdoğan ile AB arasındaki ilişki iki yönlü. Ondan nefret ediyorlar ama onu istiyorlar"

09 Kasım 2019 13:34

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Avrupalı devletlere yönelik "Ankara'nın sığınmacıları göndereceğinden korkup Suriye'de teröre destek vermeye devam etmeleri iki yüzlülük" dedi.

Gazete Duvar'ın Russia Today'den aktardığı habere göre, Esad, Türkiye’nin Avrupa ‘kapılarını mültecilere açma’ yönündeki açıklamalarına ve Avrupa pasaportu taşıyan IŞİD’lilerin AB’ye dönmesi ihtimaline ilişkin bir soruya yanıtında, “Erdoğan ile AB arasındaki ilişki iki yönlü. Ondan nefret ediyorlar ama onu istiyorlar. Ondan nefret ediyorlar çünkü fanatik bir İslamcı olduğunu biliyorlar. Bunu biliyorlar, o aşırılıkçıları veya belki de teröristleri göndereceğini biliyorlar” dedi.

“AB kendi desteklediği teröristlerden korkmalı”

“Onu istemiyorlar ama aynı zamanda ondan korkuyorlar” ifadelerini kullanan Esad, Avrupa’yı şu sözlerle eleştirdi: “Diyelim ki, o Suriyelileri ve diğer sığınmacıları göndermek tehlikeli. Fakat Avrupa için en tehlikeli olan şey, Suriye’deki teröristleri desteklemek. En tehlikeli kısım bu. Dolayısıyla bu ikiyüzlülük. Büyük çoğunluğu ılımlı olan, birkaç terörist içeren milyonlarca kişiden nasıl korkabilirsiniz de, on binlerce, hatta belki de yüz binlerce teröristi doğrudan desteklerken onların sizin ülkenize geri döneceğinden korkmazsınız?”

“Türkiye’deki sığınmacıların hepsi Suriyeli değil”

Esad, sunucu Afşin Rattansi’nin Türkiye’de çok sayıda Suriyeli sığınmacı olduğunu söylemesi üzerine, “Hepsi Suriyeli değil” yanıtını verdi. Suriye lideri, Türkiye’deki bütün sığınmacıların Suriyeli olmadığını söyledi. Esad, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların aşırılıkçı olarak görülmemesi gerektiğini, kendi ülkelerindeki terörden kaçabilmek için Türkiye’ye sığındıklarını söyledi.