Gündem

Ergenekon soruşturmasına ilk direniş

Savcılık, yargıyı etkileme iddiasıyla eski Adalet Bakanı Oktay, avukat Bekar, emekli Albay Balçık, avukat Altıoğlu, İP Gnl. Bşk. Yard. Cengiz ve İstanbul’da oturan üç avu

02 Haziran 2010 03:00

T24 - Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay Ankara Keçiören'deki evinden hastaneye götürülürken bir grup 'Aleviler’e dokunmayın', 'Hesap soracağız' sloganları attı. İçinde Oktay'ın da bulunduğu araca saldıran grup, polis aracının ön camını kırdı.İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ni baskı altına almak için faaliyetlerde bulunduğu iddia edilen, aralarında Atletizm Federasyonu Asbaşkanı Hüseyin Yıldırım’ın da bulunduğu 8 kişi hakkında gözaltı kararı alındı.  Bu isimlerden eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay’ın, başta HSYK Başkanvekili Kadir Özbek ve bazı HSYK üyeleri olmak üzere, yargı mensuplarını Ergenekon davası konusunda baskı altına almaya çalıştığı, bu tip çok sayıda görüşmesinin dinlemeye takıldığı iddia edildi.

Gözaltına alınanlardan, ismi Deniz Feneri soruşturmasının açılmasını sağlayan suç duyurusuyla gündeme gelen İP Genel Başkan Yardımcısı avukat Mehmet Cengiz’in de yargıyı baskı altına almaya çalıştığı öne sürüldü. Gözaltı kararı alınan ancak geç saatlere kadar bulunamayan isimler arasında, hazırladığı rapor JİTEM’in varlığına kanıt olarak gösterilen emekli Albay Cafer Balçık da yer aldı.

Ankara, İstanbul ve Antalya emniyetine gözaltına alınacak isimlerin ve arama yapılacak yerlerin listesi ile mahkeme kararları gönderildi.


Adaleti engelleme


Kararlarda gözaltı ve aramalara, “Yargı camiası üzerinde hakimiyet kurarak yargı adaletini engellemek ve böylece baskı altına alarak Ergenekon örgütünün istekleri doğrultusunda hareket ettirmeye çalışmak” gerekçe gösterildi.

Bazı şüphelilerin gözaltına alınması kararları da “Ergenekon kovuşturmasını, örgütün amaçları doğrultusunda yönlendirmek” diye gerekçelendirildi.

Savcılık, eski Adalet Bakanı Oktay, Avukat Tülay Bekar, emekli Albay Cafer Balçık, Avukat Sefa Altıoğlu, İP Genel Başkan Yardımcısı Cengiz ve İstanbul’da oturan üç avukat için gözaltı kararı çıkarttı.


15 adrese baskın

Bu isimlere ait  15 yerde arama yapıldı. Oktay, Ankara Keçiören 19 Mayıs Caddesi’ndeki evinde, Cengiz Antalya Belek’teki yazlığında gözaltına alındı.

Avukat Bekar ve Altıoğlu Ankara’da avukat Kudbettin Kaya ve eşi avukat Hülya Kaya, avukat Ali Hadi Emre’ye de İstanbul’da gözaltı işlemi uygulandı.

Soruşturma çerçevesinde Atletizm Federasyonu Asbaşkanı Yıldırım da gözaltına alındı. Polis, Oktay’ı gözaltına almak için sabah Keçiören’deki evine gitti. Evdeki arama sürerken Oktay’ın komşuları camlara Türk bayrakları astı.


Arama protesto edildi

Bir grup vatandaş da evin önünde aramayı protesto etti. Aramanın ardından Oktay, İstanbul’a götürülmek üzere gözaltına alındı. Oktay’ın Angora Evleri’ndeki müstakil dairesinde de arama yapıldı.

Oktay evden ayrılırken, “Yaşamım boyunca demokrasi için mücadele ettim. Geçmişim çok parlak. Bu mücadele devam edecek. Yargı olaya el koydu, ona saygılı olacağım” dedi.
Ankara’da yaşayan Cengiz’in ofisini aramak isteyen polis, İP’ye geldi. Ancak İP’liler, partide odası olmadığını belirterek, aramaya izin vermedi.


İstanbul’a götürüldüler

Gözaltına alınanlar sağlık kontrolünden geçirildikten sonra sorgulanmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Yıldırım, hastaneye getirilirken, “Beni spor kolundan alacaklarına, Ergenekon’dan aldılar” diye seslendi.

Cengiz, Antalya Adli Tıp Kurumu’nda sağlık kontrolünden geçirilirken gazetecilerin neden gözaltına alındığına dair soruları üzerine, “Ergenekon’dan dolayı” yanıtını verirken, kendisi hakkında ortaya atılan iddiaların İstanbul’da netlik kazanacağını söyledi.


Oktay hastanede

Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay, 24’ün üzerine çıkan tansiyonu düşürülemediği için İstanbul’a götürülemeyerek Ankara İbni Sina Hastanesi’ne yatırıldı.  76 yaşındaki Oktay, 4 yıl önce by-pass ameliyatı geçirdi.


Kılıçdaroğlu: AKP'nin korku imparatorluğu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay’ın, “Ergenekon” soruşturmasında gözaltına alınmasıyla ilgili olarak, “AKP’nin yarattığı korku imparatorluğunun bir parçası bu. Sayın Seyfi Oktay, Türk siyasetinde saygın bir isim. Böyle bir olaya maruz kalması gerçekten bizi de üzdü” dedi.


Camını kırdılar

Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay’ın Keçiören’deki evinden çıkarılıp polis aracına bindiği sırada bir grup araca saldırdı. Grup, yumruklarla polis aracının ön camını kırdı ve “Aleviler’e dokunmayın”, “Hesap soracağız” sloganları attı.


"Derhal defolup gitmeliler"

Oktay’ın evinde arama sürerken bilgi almak için gelen CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, operasyonun gündemi değiştirmek için yapıldığını öne sürerek, “Başbakan iç savaş için elinden geleni yapıyor. Haksız yere insanları içeri alıyor. Artık çizmeyi aştılar. Derhal defolup gitmeliler” dedi.