Gündem

Erdoğan: En az üç çocuk diyorum; dinamik genç nüfus yapısını dengede tutmak zorundayız

"Annesini babasını huzurevine bırakan evlatlar değil, onlarla birlikte yaşayan evlatlar istiyoruz"

20 Şubat 2019 13:21

Yaşlılık Şura'sında konuşan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Katıldığım tüm nikâh törenlerinde bu yüzden en az üç çocuk, mümkünde daha fazlasını öneriyorum. Mecburuz çünkü bu dinamik genç nüfus yapısını dengede tutalım" diye konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Bulunduğumuz yaşlara kadar gelmiş olmamız Rabbimizin bizler bir lutfudur. Pek çok ölüme tanıklık ettik. Yanımda oturan amca 100'ü aşmış, hatta daha fazla olan nice büyüklerimizi biliyoruz. Üzülmek yerine bu dönemimizi en güzel şekilde değerlendirmenin gayreti içinde olmalıyız. Dünya nüfusu hızla yaşlanıyor. Bazı ülkelerde 90'ı zorlamaktadır. Bu durum çözüm bekleyen pek çok sorunu da beraberinde getiriyor. Özellikle gelişmiş ülkeler hızla yaşlanan nüfusları sebebiyle endişe içerisindedir. Afrika ve Güney Amerika ortalamanın çok üzerinde yükselen nüfuslarıyla dünyanın geleceğine talipler. Ülkemizde 65 yaş ve üzeri nüfus oranı yüzde 8.8'e kadar ulaşmıştır. 7 milyon yaşlı nüfusa ulaştığımız anlamına geliyor. Bu nedenle katıldığım tüm nikâh törenlerinde bu yüzden en az üç çocuk, mümkünde daha fazlasını öneriyorum. Mecburuz çünkü bu dinamik genç nüfus yapısını dengede tutalım.

"Biz yaşlılarını koca diyerek en yüksek makama oturtan, ak sakallı diyerek bilgeliği onlarla simgeleyen bir kültüre sahibiz. Cennet anaların ayağı altındadır hadisi şerifi herhalde bilmeyen yoktur. Ben anamın ayağının altını öperdim. Anam ayağını çekerdi, anacım bana cennet kokusunu çok mu görüyorsun derdim. Onlar olmasa biz yoktur. Anamın duası, babamın gölgesi yeter diyor bir okuduğum yazıda.

"Aynı şehirde yaşayıp da anne babalarımzıı torumnlarıyla bir artaya getirmiyorsak haksızlık yapıyoruz demektir. Bizim en az yaşlı bakım etkinliklerimiz kadar bu meseleye de önem vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Hatta bunun için teşvik komisyonları kurmalıyız. Anne baba ocağının sığınılacak bir liman olarak görülmesi köklerimizin hâlâ sağlam olduğunu gösterir. Medeniyet ve kültür değerlerimizin nesillerden nesile aktarılmasında, büyüklerimizin öğütlerinin öğretmenlerden, okullardan daha fazla faydalı olduğuna inanıyorum.

"Bakanlığımız yaşlı vizyon belgesini hazırlıyor. Yaşlılarımızı aktif yaşama katılım sağlayacağı programlar hazırlanıyor. Huzur evlerinde bakılan yaşlı sayısı 5 bini bile bulmazken, bugün 14 bine yaklaştı. Hiçbir yaşlımızı sokakta, çaresiz ve dört duvar arasında bırakmıyor, hepsine de yardım ediyoruz. 

"Bu ödeneği hanehalkı değil sadece kendisi ve eşinin gelirine göre yapıyoruz. Engelli yaşlılarımızın bakımı için ödenen miktar da bin 305 liradır.Şehir içi toplu taşıma araçlarında 65 yaşın üzerindekilerin ücretsiz yolculuk etmelerini biz sağladık. Emeklilerimize ödemeye başaldığımız iki dini bayramda biner liralık ödenek de yaşlılarımıza detsek sağlamaktadır. Kimsesizlerin kimsesi olma sözümüzü yerine getiriyoruz. 

"Köklerimizin en güçlü göstergesi de yaşlılarımızla, ak saçlılarımızla kurduğumuz ilişki biçimidir. Kuşakların aynı çatı altında birlikte yaşadığı bir Türkiye istiyoruz. Annesini babasını huzurevine bırakan evlatlar değil, onlarla birlikte yaşayan evlatlar istiyoruz.