Gündem

Erdoğan'ın eski danışmanı: THY, yolcularını zararlı yayınlardan korumak gibi üstüne vazife olmayan işgüzarlığı terk edecek mi?

06 Ağustos 2019 08:44

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde danışmanlığını da yapan Karar yazarı Akif Beki, THY'nin muhalif gazetelere uçaklarında yer vermemesi üzerine yaptığı eleştirileri sürdürüyor. Beki, THY'nin kendisine bir açıklama maili gönderdiğini söyleyerek, "Muzır ve cici gazete ayrımı yapmayı bırakacaklar mı? Yolcularını, zararlı yayınlardan korumak gibi üstlerine vazife olmayan işgüzarlıkları terk edecekler mi, etmeyecekler mi?" diye sordu.
 
Beki'nin "THY’den ‘cici gazete’ açıklaması" başlığıyla yayımlanan yazısının ilgili bölümü şöyle: 
 
Yolcularının hangi gazeteyi okuyacağına karar vermekten artık vazgeçiyorlar anlamı çıkar mı, bilemedim. Ama "THY'nin cici gazeteleri şaşırtıyor" başlıklı yazımdan sonra, e-postayla bir açıklama geldi.

Gönderen, THY Müşteri İletişim Merkezi.

Şöyle diyor: "Seyahatiniz esnasında yaşadığınız memnuniyetsizliğiniz, kabin amirimiz tarafından ünitemize iletilmiştir.

Uçaklara yüklenen gazeteler, standlarımızdan elde edilen istatistikler doğrultusunda yolcu sayısına göre belirlenmektedir. Bu doğrultuda, geri bildiriminizde yer alan talebinizin değerlendirilebilmesi için ilgili üniteye bilgi verilmiştir..."

Yani artık Karar, Cumhuriyet ve Sözcü gibi yasaklı gazeteler uçaklara alınacak mı, bu dayatmadan nihayet dönüyor mu THY, sevinebilir miyiz dersiniz?

Sorun, sunulan gazetelerin adet olarak yetmemesinde değildi. Sayıca yetiyor da artıyorlar bile. Çoğu, hiç ellenmeden geldiği gibi geri gidiyor. Hatta iade fazlası sorunu var. Yine de yolcular, okuyacak gazete bulamıyor.

Çünkü gerçek sorun, ayrı telden çalanların kara listeye alınması, uçaklara yüklenmemesi.

Yolcu talep ve şikayetlerine gösterdikleri duyarlılık sevindirici. Hiç değilse cevap verme nezaketinde bulunuyorlar. Fakat verdikleri cevap, yasaklı gazeteler uygulamasının iptaliyle ilgili bir şey söylemiyor.

Bu haliyle duyarlılık gösteriyor, ilgileniyormuş gibi yapmaktan öteye gitmiyor yolladıkları açıklama.

Muzır ve cici gazete ayrımı yapmayı bırakacaklar mı? Yolcularını, zararlı yayınlardan korumak gibi üstlerine vazife olmayan işgüzarlıkları terk edecekler mi, etmeyecekler mi?

"O yok, şunu verelim' diye savsaklayıp durmak yerine, yolculara istedikleri gazeteleri sunmaya gerçekten karar verdiklerinde bildirsinler, müjdeyi ilk duyuran olmaya talibim.