Gündem

Erdoğan: İBB Başkanlığı seçimlerinde demokrasi ve sandığa gölge düştü, oyları çaldılar

"Seçimi kimin kazandığı elbette mühimdir ancak çok daha önemli olan nasıl kazandığıdır"

31 Mayıs 2019 21:31

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Tek başına, ülkemizin son 6 yılda üst üste yaşadığı hadiseler bile karşı karşıya kaldığımız oyunun büyüklüğünü göstermeye yetecektir" açıklamasını yaptı. Erdoğan, "İBB Başkanlığı seçimlerinde demokrasi ve sandığa gölge düştü, oyları çaldılar " dedi.

Üsküdar'da "Büyük Üsküdar İftarı" programında konuşan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Tek başına, ülkemizin son 6 yılda üst üste yaşadığı hadiseler bile karşı karşıya kaldığımız oyunun büyüklüğünü göstermeye yetecektir.

Usulsüzlükler, yolsuzluklar nedeniyle Büyükşehir seçiminin yenilenmesine karar verildi.

1 Mart seçimlerinde İstanbul'un 39 ilçesinden Üsküdar'la birlikte 25'inde Cumhur İttifakı olarak seçimleri kazandık. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde ise demokrasiye ve sandığa gölge düşüren bir durumla karşılaştık, oyları çaldılar.

Bizim amacımız milli iradenin sandıktaki tecellisinin kayıtlara en doğru şekilde geçmesi olmuştur.

Hiç kimsenin bizi milletimizin iradesine, sandığın namusuna sahip çıktığımız için eleştirmeye hakkı yoktur.

Seçimin kimin kazandığı elbette mühimdir, ancak çok daha önemli olan nasıl kazandığıdır.

Sizlerden 23 Haziran seçimlerinde sandığa ve sonuçlarına sıkı şekilde sahip çıkmanızı istiyorum. 

Birliğimizden, beraberliğimizden taviz vermezsek Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasını kimse engelleyemez.

Türkiye her alanda son asrın en kritik mücadelelerini vermektedir. İstanbul seçimleri de bu mücadelenin bir parçasıdır.

Ülkemizde bir kesim, büyük oyunu görmekte zorlanıyor. Suriye, Irak, Kıbrıs meselelerini sadece bu ülkenin sorunu sananlar, büyük oyunu göremeyenlerdir.

Ekonomide yaşadığımız sıkıntıları sadece kendi dinamiklerimizin ürünü zannedenler, oynanan büyük oyundan bihaber olanlardır.

Şu anda yüzlerce teröristi etkisiz hale getiren şu Pençe Harekatı'yla da evelallah askerimiz artık hangi konumda olduğunu ortaya koymuştur.

"Batı'nın, kazandı zannettikleri isim için nasıl eğlendiğini gördünüz değil mi?"

Eğer bu seçimlerin sonuçlarını, dışarıda birileri İstanbul halkından dahi yakından takip ediyor, saf tutuyor, sevinç çığlıkları veya üzüntü beyanları serdediyorsa ortada başka bir oyun var demektir.

31 Mart'ta Batı, Avrupa'nın değişik ülkeleri, kazandı diye zannettikleri isim için nasıl eğlendiklerini gördünüz değil mi? Bu işin arkasında nelerin olduğunu hâlâ anlamadık mı  Nelerin döndüğünü anlamadık mı?

"Suratlarındaki makyaj döküldükçe gerçek yüzleri ortaya çıkmaya başladı"

İstanbul halkının karşısına çok büyük imaj kampanyalarıyla, hoşgörü, diyalog, çağdaşlık abidesi olarak çıkartılan kişilerin suratındaki makyaj döküldükçe, gerçek yüzü ortaya çıkmaya başladı.

Hayatında hiçbir başarı hikayesi olmayan, eserleriyle değil sadece hoyratlık, hakaret, tehdit, tahammülsüzlük, bütün bunlarla gündeme gelen bir kişiye benim vatandaşımın İstanbul'u emanet etmeyeceğine inanıyorum.