Gündem

Erdoğan, "Dünya Kadınlar Günü'ndeki yürüyüş için müracaatları var mı?" demişti; peki Anayasa'nın 34. maddesi ne diyor?

"Herkes önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir"

15 Mart 2019 15:47

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Kadınlar Günü'nde Taksim'de düzenlenen 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü'ne ilişkin olarak, "Dünya kadınlar günü için oraya gelmişler, Sen dünya kadınlar günü için oraya gelirken toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununu bilmiyor musun?" dedi. Yerel seçim kampanyası kapsamında Gaziantep'te konuşan Erdoğan, yürüyüş için İstanbul Valiliği'nden izin alınmadığını söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Anayasası'nın 34. Maddesi'ndeki, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Düzenleme Hakkı  Kanunu bölümünde "Herkes önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir .Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ancak, millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlâkın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla ve kanunla sınırlanabilir. Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının kullanılmasında uygulanacak şekil, şart ve usuller kanunda gösterilir" ifadeleri yer almaktadır.

Erdoğan'ın konuya ilişkin olarak Gaziantep'teki açıklamaları şöyle:

- Ezan okunurken düdük öttürmeye mecbur musunuz? Dünya kadınlar günü için oraya gelmişler, Sen dünya kadınlar günü için oraya gelirken toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununu bilmiyor musun? Bunun için ne yapacaksın en azından valiliğe müracaat edeceksin. Aradım valiliği böyle bir müracaatları var mı dedim. Yok dedi. Bu ülke yol geçen hanı mı? Bu ülkeyi eski Türkiye mi zannediyorsunuz? Yazını yazacaksın, haberi vereceksin ve sana valilik nereyi uygun görürse toplantını da yürüyüşünü de orada yapacaksın. Ben öyle yapıyorum da sana ne oluyor da böyle yapıyorsun. Onun için gereği yapıldı o akşam onlar oradan dağıtıldı.