Gündem

Erdoğan: Balkanların barış, huzur, istikrar ve kalkınması için çaba harcıyoruz

21 Nisan 2021 19:19

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip  Erdoğan, “Balkanların barış, huzur, istikrar ve kalkınması için çaba harcıyoruz” açıklamasını yaptı.

Erdoğan, Türkiye-Arnavutluk Fier Dostluk Hastanesi Açılış Programı'nda konuştu. Erdoğan, 70 milyon avroya mal olan Fier Dostluk Hastanesinin toplam 50 bin metrekarede 17 bin 425 metrekare kapalı alana sahip olduğunu belirterek, "6 ameliyathanesi, 6 polikliniği, 20 yoğun bakım ünitesi ve 130 servis yatağıyla Arnavut kardeşlerimizin hizmetine hazır hale getirilmiştir. Hastanede 23 temel branşta 56'sı Türk, 331'i Arnavut toplam 387 sağlık personeli omuz omuza hizmet vereceklerdir." dedi.

Erdoğan, hem 2019 eylül ve kasım depremleri sonrasında hem de Koronavirüs salgını ile mücadelesinde hiçbir karşılık beklemeden tüm imkânlarla Arnavut halkının yanında olduklarını vurguladı.

Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

“Konutları inşallah ağustos ayına kadar tamamlayıp ihtiyaç sahiplerine teslim etmenin bahtiyarlığını da birlikte yaşayacağız. Bugün de Arnavutluk'un sağlık altyapısına önemli katkı sağlayacak Fier Dostluk Hastanemizin açılış törenini birlikte icra ediyoruz. Sayın Rama'nın ocak ayında Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaret vesilesiyle ülkelerimiz arasındaki dostluk ve kardeşlik bağını bir adım daha ileri taşıyarak, stratejik ortaklığımızı resmileştirmiştik. Ayrıca Arnavutluk'ta 150 yataklı bir hastanenin 3 ayda inşa edilmesi hususundaki kararımızı açıklamıştık. Hamdolsun bugün Arnavut kardeşlerimize verdiğimiz sözü tutmanın gururunu yaşıyoruz. 3 aydan kısa bir sürede hastanemizin inşaatını tamamladık. En modern tıbbi cihazlar ile donatıp, tefriş ettik.

Biz, Arnavutluk başta olmak üzere tüm Balkanlar'ın barış, huzur, istikrar ve kalkınması için çaba harcıyoruz. Türkiye'yi tehdit ya da rakip olarak görenler ise sadece ve sadece kendi çıkarları temelinde hareket ederek büyük bir yanılgı içerisine düşüyor. İşte bugün köklü ve çok boyutlu Türkiye-Arnavutluk dostluğuna yeni bir halka daha eklediğimize inanıyorum. Milletim ve şahsım adına ülkelerimiz arasındaki dayanışmanın yeni bir nişanesi olacak Türkiye-Arnavutluk Fier Dostluk Hastanesinin tüm Arnavutluk halkına hayırlı olmasını temenni ediyorum. Kovid-19 virüsüne kurban verdiğimiz tüm Arnavut kardeşlerime Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Hastanemizde görev yapacak tüm sağlık personelimize Rabbimden başarılar niyaz ediyorum."

Ameliyathaneleri, tomografi, MR cihazlarını gördük, hepsi de en ileri teknolojiyle donatılmış. İnanıyorum ki Arnavutluk'a çok büyük bir zenginlik katacaktır. Fier Hastanesi, dostluk hastanesi olarak Türkiye-Arnavutluk ilişkilerini çok daha ileri taşıyacaktır"