Gündem

Erdoğan, 3 hükümlünün cezasını kaldırdı

İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı, "Bin 300’den fazla hasta tutuklu var; bu durum Türkiye’de yapısal bir sorun" dedi

08 Kasım 2019 09:02

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, cezaevindeki 3 hasta tutuklunun kalan cezalarının kaldırılmasına ilişkin verdiği karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Adli suçlardan hükümlü olarak cezaevinde bulunan 3 tutuklu da Adli Tıp Kurumu’nun ‘sürekli hastalık, sakatlık ve kocama hali’ yönündeki raporu kapsamında bulunduğu belirtildi.

İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Cumhurbaşkanlığı kararının ardından cezaevlerinde 456 ağır olmak üzere bin 300’den fazla hasta tutuklunun bulunduğuna dikkati çekti. Türkdoğan, bu durumun Türkiye’de yapısal bir sorun olduğunu vurguladı. Birgün'den Dilan Esen'in haberine göre, Bu yetkinin tüm hasta tutuklular için kullanılmasını istediklerini aktaran Türkdoğan, “2016 ya da 2017’de yayımlanan bir genelgede Cumhurbaşkanı’nın bu yetkisini kullanabilmesi için Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) hasta tutukluların cezaevinde kalamayacağına dair raporu gerekiyor. Aslında Anayasa’da böyle bir şey yok. Cumhurbaşkanı bu yetkisini kullanırken pekâlâ Sağlık Bakanlığı ve üniversitelere bağlı hastanelerin raporlarına dayanarak bu yetkisini kullanabilir. Ağır hasta durumda olan mahpusların rahatlıkla tahliye edilmesini sağlayabilecek kanun değişikliği yapılmasını öneriyoruz” dedi.

"Ayrım yapmadan uygulanmalı"

Türkdoğan, “Cumhurbaşkanı af yetkisini kullanacaksa sadece ATK’den gelen raporla değil diğer hastanelerden gelen raporlarla da bunu yapabilir. ATK, Adalet Bakanlığı’na doğrudan bağlı bir kurum ve siyasi iktidarın denetiminde olan bir kurum. ATK’nin tarafsız ve bağımsız bir profile dönüştürülmesi gerekiyor ama uygulamada bu çok zor. Cumhurbaşkanı bu yetkisini kullanmaya başlamışsa bunu genişletmesini ve adli siyasi ayrımı yapmadan uygulamasını tavsiye ediyoruz” diye konuştu.