Gündem

Engebeli araziye iniş yapan uçak takla attı

Pilot ambulansla tedavi edilmek üzere hastaneye götürüldü

21 Ağustos 2017 02:23

Çanakkale'de Umurbey Belediyesi tarafından ilk kez düzenlenen Uluslararası Havacılık Festivali Troy Air Fest'in son gününde bir uçak, motor arızası nedeniyle mecburi iniş yaparken takla attı.

Uluslararası Havacılık Festivali Troy Air Fest'te bugün saat 17.00 sıralarında bir kaza meydana geldi.

CNN Türk'ün haberine göre, gösteri uçuşu yapan 'Virus' tipi tek motorlu iki kişilik TC-UTG tescilli ultralight tipi hafif uçak, motor arızası yaşadı. Tek başına uçan pilot 50 yaşındaki Mustafa Gürer, inişe geçtiği sırada yaşanan sıkıntı nedeniyle uçağı festival için hazırlanan 750 metre uzunluğundaki pist yerine mecburi olarak yan tarafındaki engebeli araziye indirmek istedi.

Ancak ön tekeri arazideki çukurlardan birine takılan uçak ters döndü. Uçağın pervanesinde hasar meydana gelirken, hafif yaralanan pilot Mustafa Gürer de ambulans ile gelen sağlık ekipleri tarafından kokpitten çıkartıldı. Gürer, sağlık kontrolünden geçirilmek üzere Çanakkale Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

17 Ağustos'ta başlayan havacılık festivaline gönüllü olarak katılan 10'dan fazla uçakla her gün sivil havacılığı sevdirmek amacıyla çocuklar ücretsiz olarak Çanakkale Boğazı semalarında uçuruluyordu. Ancak kazanın yaşandığı uçak, deneme uçuşu yaptığı için pilot Mustafa Gürer'in dışında kimse bulunmuyordu.