Gündem

Emniyet’te terfi kurulunun sahur mesaisi: 130 emniyet müdürü emekli edildi

Emekli edilen emniyet müdürlerinden 30’nun 1. sınıf olduğu öğrenildi

03 Haziran 2019 10:38

T24 Ankara

Emniyet teşkilatında bir üst rütbeye yükselecek personeli değerlendiren Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Değerlendirme Kurulu, terfi eden polis müdürlerini belirlerken, "130 dolayında emniyet müdürünün emekli olmasına karar" verdi. Emekli edilen emniyet müdürlerinden 30’nun 1. sınıf olduğu öğrenildi.

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya’nın başkanlığında 24-27 Mayıs günleri arasında toplanan kurul, 2019 yılında bir üst rütbeye terfi edecek personelin dosyalarını mercek altına aldı. Özellikle 1. sınıf, 2. sınıf, 3.sınıf, 4. sınıf emniyet müdürleri ile 4. sınıfa yükselecek emniyet amirlerinin dosyalarını tek tek değerlendirmeye alan kurul, çalışmalarını hafta sonu da sürdürdü.

'FETÖ’yle mücadele kapsamında yürütülen çalışmalar sırasında güncellenen personel özlük bilgilerini değerlendiren kurul, cuma ve pazartesi günü sahura kadar çalıştı. Cumartesi ve pazar günü de dahil dört gün boyunca çalışan kurul, bir üst rütbeye terfi edecek polis müdürlerini oylama ile belirledi.

Kurul çalışmaları çerçevesinde, kendi isteği ile emeklilik dilekçesi veren personelin yanı sıra hakkında soruşturma yürütülen, yürütülen soruşturmalardan ceza alan, yasa gereğince bulunduğu rütbede bekleme süresi dolan ve emniyet teşkilatına yakışmayan davranışlarda bulunan emniyet müdürlerinin emekliliğe sevkine karar verdi.

Emniyet kulislerine yansıyan bilgilere göre, henüz açıklanmayan kurul kararlarıyla 130 dolayında emniyet müdürü emekli edildi. Bu sayının 30’nun teşkilatın en üst kademesi olan 1. sınıf emniyet müdürlerinden olduğu belirtiliyor.

Kurul kararlarının hayata geçmesi için son onay makamı olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzası gerekiyor. Yüksek Değerlendirme Kurulu, en üst rütbe olarak 2. sınıf emniyet müdürlerine kadar olan terfileri yaparken, 1. sınıf emniyet müdürlüğüne terfiler ise yürürlükteki yasa gereğince sadece İçişleri Bakanı’nın yetkisinde bulunuyor.

Emniyet’teki terfi ve emeklilik kararlarının, İstanbul seçiminden sonra açıklanması beklenen atama ve tayin dönemiyle birlikte yürürlüğe gireceği belirtiliyor.