Gündem

Ekrem İmamoğlu, Kaz Dağları'ndaki duruma ilişkin Kanada Büyükelçisi ile görüştü

"Kaybettiğimiz ağaçlar, doğaya verilen zarar, dünyaya verilen zarardır"

06 Ağustos 2019 18:49

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saraçhane merkez binasında basın mensuplarının gündemle ilgili sorularını yanıtladı. Kaz Dağları'ndaki durumu İstanbul'dan kaygıyla izlediğini ifade eden İmamoğlu, "Kanada Büyükelçisi sayın Chris Cooter'ı arayıp gözlemlerimi kendisiyle paylaşmayı arzu ettim, anladım ki Sayın Büyükelçi süreci gün gün takip ediyor" dedi.

Kaz Dağları'ndaki süreç için Kanada Büyükelçisi'yle görüştüğünü belirten İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"İşin içerisinde bir Kanadalı bir firma olunca, geçenlerde beni ziyaretinde çok sıcak bir diyalog yaşadığımız Kanada Büyükelçisi sayın Chris Cooter'ı arayıp gözlemlerimi kendisiyle paylaşmayı arzu ettim. Sıcak bir konuşma oldu. Kendileri de süreci katip ettiklerini iletti. Kanada devletini direkt ilgilendiren bir husus olmasa da, anladım ki Sayın Büyükelçi süreci gün gün takip ediyor."

TIKLAYIN - Kaz Dağları: Tüm yönleriyle tartışmalı maden projesi

Büyükelçi Cooter'ın kendisine bazı ayrıntılar aktarıldığını ifade ettiğini dile getiren İmamoğlu, ortak kanaatlerinin bu konuda kamuoyunun çok iyi bilgilendirilmesi gerektiği yönünde olduğunu söyledi.

İmamoğlu, "Eğer kendilerinde çok farklı bilgiler, detaylar varsa, şeffaflık içinde kamuoyuna bilgilerin aktarılmasını istedim. Aynı zamanda Orman Bakanlığı'nın da bir açıklama yapması gerektiğini ciddi anlamda düşünüyorum. İstanbul'dan kaygıyla, en doğru şekilde sonlanmasını istediğimiz durum olarak devam ediyor. Zira kaybettiğimiz ağaçlar, doğaya verilen zarar, dünyaya verilen zarardır. Sadece ülkemize değil. Sayın Büyükelçi beni ilgiyle dinledi. Bilgiler ulaştığında da benimle paylaşacağını aktardı" şeklinde konuştu.

TIKLAYIN - Kaz Dağları'nda Su ve Vicdan Nöbeti: Binlerce kişi, tel örgülerle korunan şantiyeye girdi

TIKLAYIN - Fazıl Say, ağaç katliamına yaşanan Kaz Dağları için konser verecek