Gündem

Efes'in patronundan 'evde bira' açıklaması: Yeni vergi istemedim

Özilhan: Temennim mevcut vergi oranlarının yeniden değerlendirilmesidir

02 Şubat 2018 17:48

Evde bira yapımını kolaylaştıran ürünlerin satışından yakınarak konu hakkında yetkililerle görüştüğünü açıklayan Anadolu Efes Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan’dan yeni açıklama geldi.

Efes'in patronu Özilhan'dan 'evde bira' şikayeti

Evde bira üretiminin bira kültürüne katkı sağlayacağını belirten Özilhan, “Basın mensubu arkadaşlarımla yaptığım görüşmenin yansımalarını üzülerek takip ediyorum. Görüşmeler sırasında vergilerin yüksek olmasının merdiven altında kaçak ve sahte içki üretimini artırdığından, bunun insan sağlığını tehlikeye attığından bahsettim. ‘Yasa dışı ticaret hem insan sağlığını tehdit ediyor hem de vergi kayıplarına yol açıyor’ dedim. Asıl dikkat çekmek istediğim konu buydu” dedi.

‘Yeni vergi istemedim’

Hürriyet gazetesine konuşan Özilhan şunları söyledi, “Biz Anadolu Efes olarak, ülkemizde bira sektörünün gelişmesine, bira kültürünün yaygınlaşmasına önem veriyor ve bu konuda çalışma yapan herkesi destekliyoruz. Evde hobi olarak yapılan biraların da bira kültürünün bir parçası olarak sektörün gelişmesine katkı sağladığını düşünüyoruz. Görüşmeler esnasında da vurgulamak istediğim gibi; alkollü içeceklerdeki vergi yüksekliği sektörümüzü her anlamda olumsuz etkiliyor, biz de bunu her platformda dile getiriyoruz. Temennim yeni vergiler gelmesi değil, mevcut vergi oranlarının yeniden değerlendirilmesidir.”

Özilhan’ın açıklamaları sosyal medyada büyük tepki çekmiş, Ekşi Sözlük’te Anadolu Grubu biraları için boykot çağrısı yapılmıştı.