Gündem

Dünyaca ünlü medyum “Tanrı'nın John'u”na tecavüz suçlaması

"Kötü ruhları üzerime çekmemek için sessiz kaldım"

09 Aralık 2018 18:07

Brezilya'da 12 kadın, hastalarına ruhani yetenekleriyle şifa dağıttığını söyleyen dünyaca ünlü medyum Joao Teixeira de Faria'yı taciz ve tecavüzle suçladı.

"Tanrı'nın Eli" ya da "Tanrı'nın John'u" lakaplarıyla bilinen 76 yaşındaki Joao Teixeira de Faria'nın tüm dünyada binlerce "müridi" bulunuyor.

"İçime 30 doktorun ruhu giriyor, ben değil onlar iyileştiriyor"

2013'te Amerikalı televizyoncu Oprah Winfrey'nin bir "iyileştirme seansını" yayımladığı Faria, içine "30 doktorun ruhu ve başka varlıkların girdiğini" ve hastalarını kendisinin değil bunların tedavi ettiğini söylüyor.

Globo televizyonunda yayımlanan programda, Hollandalı koreograf Zahira Leeneke Maus, Faria'nın Abadania'daki kliniğinde kendisine tecavüz ettiğini söyledi.

Maus programda gözyaşları içinde, 2014'te Faria'ya daha önce yaşadığı cinsel tacizlerin travmasından kurtulmak için gittiğini anlattı.

Maus, kliniğin banyosunda Faria'nın kendisini ilişkiye zorladığını ancak tecavüze uğramasına rağmen, medyumluk öğrenip başkalarına da yardımcı olabileceğini düşünerek bağırmadığını ya da kaçmaya çalışmadığını, zira bunu o zaman "büyük bir ayrıcalık" olarak gördüğünü söyledi.

"Kötü ruhları üzerime çekmemek için sessiz kaldım"

Abadiania'dan ayrıldıktan sonra yaşadıklarının ciddiyetini anladığını belirten Maus "Dört yıl boyunca bundan kimseye bahsetmedim. Çünkü kötü ruhları üzerime çekmek istemiyordum. Ancak travmalarımla yüzleşmek zorundaydım" dedi. Maus daha sonra yaşadıklarını Facebook'ta anlattı.

Adlarını vermeyen dokuz Brezilyalı kadın da televizyona "Faria kendilerine arındırıcı enerjisini geçirirken" taciz edildiklerini söyledi.

Daha sonra iki kadın da benzer iddialarda bulundu.

Bu kadınlar Faria'ya depresyondan kurtulmak için gittiklerini söyledi.

Faria'nın kliniğinden yapılan açıklamada iddialar reddedildi.

Tıp doktoru olmayan Faria, daha önce ruhsatsız klinik işletmek suçundan hapis ve para cezasına çarptırılmıştı.