Ekonomi

Dünya yazarı: Tarlada ürün bedava bile olsa maliyetler yüzünden fiyatlar giderek tırmanacak

"Üreticinin maliyeti böylesine artacak ama nasıl olacaksa tezgahlara ucuzluk gelecek!"

16 Haziran 2022 08:36

Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş, tarımda üretici enflasyonunun yıllık yüzde 155'e yükselerek rekor seviyeye ulaşmasını değerlendirdi. Yaz aylarıyla birlikte meyve-sebzede ucuzlama beklentilerini hatırlatan Aktaş "Bırakın üretici fiyatlarının böylesine yüksek artmasını tarlada ürün bedava olsa bile taşıma başta olmak üzere diğer maliyetler yüzünden perakende fiyatlar giderek tırmanacak" diye yazdı.

"Üreticinin maliyeti böylesine artacak ama nasıl olacaksa tezgahlara ucuzluk gelecek!" diyen Aktaş şöyle devam etti:

"Hep yakınılan şu değil midir; herhangi bir ürünün fiyatı tarlada üç lira, beş lira; ama o ürün büyük şehirlerde tezgaha gelince üçe, beşe katlanarak satılıyor.

Ürün tarlada sıfır lira olsa bile siz taşıma maliyetini her geçen gün artırdıkça, her aşamadaki aracının kendine göre kar marjını yüksek tutma ihtiyacını yukarı çekecek bir ekonomik ortam yarattıkça tezgahlarda ucuzluk hayal olmaktan öteye gitmez.

Bakmayın küçük çaplı dalgalanmalara, genel eğilim hep yukarı yönlü olacaktır. Dolayısıyla TÜFE kapsamında TÜİK’e göre bile son bir yılda yüzde 92 artan gıda grubundaki fiyatların daha da yukarı gideceği beklenmelidir."

Yazının tamamı için tıklayın