Dünya Basınında Bugün

Dünya basınında bugün | "Zalim Johnson intikamını alıyor"

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

25 Temmuz 2019 09:29

T24 Dış haberler | Metin Kaan Kurtuluş & Melis Karaca

Boris Johnson dün itibariyle Britanya Başbakanı olarak görevine başladı. Johnson ilk iş olarak May'in kabinesinde bulunan birçok ismi görevden aldı ve yerine Brexit yanlısı isimler getirdi. ABD'nin gündeminde ise 'Rusya soruşturmasını' yürüten eski özel yetkili savcı Robert Mueller'in Kongre'nin sorularını yanıtlaması var. Mueller, bir kez daha soruşturmasının ABD Başkanı Donald Trump'ı aklamadığını söyledi. Al Arabiya'nın aktardığına göre Sudan Askeri Geçiş Konseyi bir darbe girişiminin daha önlendiğini açıkladı. 

25 Temmuz 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle.

The Guardian | Zalim Johnson intikamını alıyor

Boris Johnson dün yaptığı kabine düzenlemesiyle Brexit’i getirme konusunda ne kadar ‘gaddar’ olabileceğini gözler önüne serdi. Dün, Britanya’da erken seçim spekülasyonları da başladı. Johnson, Theresa May’in kabinesinin yarıdan fazlasında görev değişikliği yaptı ve Brexit kampanyasındaki isimleri topladı. Seçim döneminde kendisini ‘feminist’ olarak tanımlamayacağını söyleyerek manşetlerde yer alan Dominic Raab, dışişleri bakanı olurken bir Margaret Thatcher hayranı olduğunu bilinen Sajid Javid’e Hazine emanet edildi. Johnson’ın rakibi eski Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ve destekçileri ‘gaddar bir düzenlemeye’ kurban gitti.


The Times | Johnson’ın ‘kabine kıyımıyla’ geçen akşamüstü

Boris Johnson modern siyasi tarihin en acımasız kabine düzenlemesini yaparak üç yıl önce Brexit kampanyasını yürüten ekibi topladı. Yeni başbakan, anlaşmasız Brexit hazırlığı için Michael Dove’u görevlendirerek hem Westminister’ı hem de Brüksel’i şaşırttı. Meclisin yönetilmesini zorlaştıran kabine düzenlemesi, Westminister için ‘seçim alarmı’ oldu. Avrupa Birliği ise Johnson’ın görevlendirmelerini ‘endişe verici’ buldu.


New York Times | Mueller soruşturmayı savundu ve Rusya'nın işinin bitmediğini söyledi

ABD Başkanı Donald Trump'ın 2016 yılında yapılan seçimleri kazanmasında Rusya'nın rol oynayıp oynamadığını araştıran soruşturmayı yürüten eski özel yetkili savcı Kongre'ye ifade verdi. Mueller, soruşturmasının Trump'ı aklamadığını söyledi. Mueller ayrıca Rusya'nın 2020'de yapılacak olan başkanlık seçimlerine de müdahale etmeye çalışacağını ifade etti. New York Times, Mueller'in 7 saat süren sorgu sırasında dikkatinin dağınık olduğu ve çekingen davrandığı değerlendirmesinde bulundu.


The Washington Post | Mueller sürpriz yapmadı, uyarıda bulundu

The Washington Post da manşetine Mueller'in verdiği ifadeyi taşıdı. Rusyan'nın hâlâ ABD demokrasisine müdahale ettiğini söyleyen Mueller, zaman zaman Trump'ı sert bir şekilde eleştirdi. WP'nin aktardığına göre birçok Demokrat duruşmadaki gelişmelerin Trump'ın azledilme sürecine katkı sağlayabileceğini umuyordu ancak Mueller, bu konudan uzak durdu. 


Moscow Times | "O gerçekleri söylemekten korkmuyordu": LGBT aktivistinin dehşet verici ölümüne Rusya tepki gösterdi

LGBT hakları aktivisti Yelena Grigoriyeva'nın St. Petersburg'da bıçaklanarak öldürülmesine dünyanın birçok yerinden tepki geldi. Aktivistler, sistemin Grigoriyeva'yı koruyamadığını ifade etti. 


Frankfurter Allgemeine | Volkswagen altı ayda 10 milyon euro kazandı

Dünyanın en büyük otomobil firmalarından Volkswagen bu yılın ilk ayında 10 milyar euro kâr etti. FAZ, BMW gibi firmaların "zayıf" rakamlar açıklarken Volkswagen'ın başarısına dikkati çekti. Volkswagen'in satış rakamları geçen seneye kıyasla yükseldi.


Libération | Fransa Bisiklet Turu devam ediyor

106 yıllık Fransa Bisiklet Turu devam ediyor. Yol bisikletinin en prestijli yarışı kabul edilen organizasyonun 16. etabı, Nimes kentindeki 177 kilometrelik parkurda yapıldı.
Turun 16. etabını, Lotto Soudal takımının Avustralyalı sporcusu Caleb Ewan kazandı.


Al Arabiya | Sudan ordusu: Darbe girişimi önledik

Sudan ordusu, bir darbe girişimini önlediklerini ve darbe girişimiyle ilişkili yüksek rütbeli bazı askerleri gözaltına aldıklarını duyurdu. Ordudan yapılan açıklamada General Hashim Abdel Mottalib Ahmed, birden fazla yüksek rütbeli asker ve Milli İstihbarat ve Güvenlik Servisi’nden bazı kişilerin yakalandığı söylendi. “Başarısız darbe girişiminin amacı halkın onurlu devrimini yıkmak ve eski Ulusal Kongre rejimini yeniden başa getirmekti” denilen açıklamada, sivil yönetim kurulması için yapılan çalışmaların durdurulmak istendiği söylendi.