Dünya Basınında Bugün

Dünya basınında bugün | "Trump, Pence'e baskı yaptı ve ona karşı saldırı planını ateşledi"

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

17 Haziran 2022 09:40

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve İtalya Başbakanı Mario Draghi, Rus işgaline karşı desteklerini göstermek için Ukrayna’ya gitti. ABD'de 6 Ocak Kongre baskınını soruşturmakla görevli Temsilciler Meclisi komitesinin üçüncü oturum, saldırının meydana geldiği günle ilgili yeni detaylar ortaya çıkarmaya devam etti. Brezilya’da Amazon Ormanları’nda haber için araştırma gezisine çıkan İngiliz gazeteci Dom Philips ve yerli toplumlar uzmanı Bruno Pereira, öldürüldü.

17 Haziran 2022'de dünya basınında öne çıkan başlıklar şöyle...

The Guardian | Dom Phillips: Dünyayı doğaya karşı savaşa karşı uyarmaya çalışırken ölen gazeteci

Brezilya’da Amazon Ormanları’nda haber için araştırma gezisine çıkan İngiliz gazeteci Dom Philips ve yerli toplumlar uzmanı Bruno Pereira, öldürüldü. The Independent’ta Philips’in ardından yazılan yazıda “Philips ve Pereira doğaya ve onu savunanlara karşı açıklanmamış bir savaş içinde öldürüldü” ifadeleri yer aldı.


The Independent | Avrupalı liderler destek göstermek için Kiev’de

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve İtalya Başbakanı Mario Draghi, Rusya’nın işgaline karşı desteklerini göstermek üzere Ukrayna’ya gitti. Trenle Kiev’e giden üç Avrupalı lider, Rus işgali sırasında hasar gören Irpin adlı banliyösünü gezdi. Daha sonra
Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile görüşen liderler ortak açıklamada Ukrayna'nın Avrupa Birliği üyeliğine destek mesajları vererek, Ukrayna'nın adaylık statüsünün "acilen" verilmesi gerektiğini belirtti.


New York Times | Trump, Pence'e baskı yaptı ve ona karşı saldırı planını ateşledi

ABD'de 6 Ocak Kongre baskınını soruşturmakla görevli Temsilciler Meclisi komitesinin üçüncü oturum, saldırının meydana geldiği günle ilgili yeni detaylar ortaya çıkarmaya devam etti. Dönemin ABD Başkanı Donald Trump'ın yardımcısı Mike Pence, Trump'ın seçimlerin kendilerinden çalındığı iddiasına karşı çıkıyordu. Oturumda anlatılanlara göre ellerinde beyzbol sopaları ve biber gazı spreyleriyle "Mike Pence'i asın" diye tezahürat yapan grup, Başkan Yardımcısı'na 12 metre kadar yaklaştı. Pence'in korumları tarafından Kongre binasının derinliklerinde saklandığı belirtildi. Baskın için Washington'a gidenlerden itirafçı olan bir kişi, soruşturmayı yürütenlere yaptığı açıklamada eğer Pence veya Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'yi bulsalar, onları öldüreceklerini belirtti. New York Times, Trump'ın Pence'e yönelik baskılarının Başkan Yardımcısı'na yönelik bu öfkeye sebep olduğunu belirtti.


Wall Street Journal | ABD, İsrail'in Suriye saldırıları planlarını denetliyor

WSJ'ye konuşan mevcut ve emekli ABD yetkilileri, ABD Merkezi Komutası ve Pentagon'un, saldırı gerçekleşmeden önce İsrail'in Suriye'ye yapacağı saldırının planlarını inceleyip onay verdiğini belirtti. İsrail, İran'ın ülkeye silah akışını durdurmak amacıyla Suriye'ye hava saldırıları yaptığını belirtiyordu.


Moscow Times | Hollanda: Rus casus, Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne sızmaya çalıştı

Hollanda istihbaratı, on yıldan uzun süredir sahte kimlikle bir Brezilyalı gibi yaşayan ve öyle davranan Rus casusun, Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (ICC) staj başvurusu yapıp Hollanda'ya geldikten sonra yakalandığını bildirdi.

Rusya'nın GRU istihbaratına çalışmakla suçlanan 36 yaşındaki Sergey Vladmiroviç Çerkasov, 33 yaşındaki Viktor Muller Ferreira sahte kimliğiyle ICC'nin içine girme hakkı kazandığını düşünerek Hollanda'ya uçtu. 

The Guardian'ın aktardığına göre Çerkasov bu noktada zaten Batı istihbaratı tarafından deşifre edilmişti. Çerkasov'un, havalimanında Hollanda polisi tarafından gözaltına alındığı ve sonra Brezilya'ya geri gönderildiği belirtildi.

Çerkasov'un ICC'ye sızmaya çalıştığı sırada mahkemenin Rusya'nın Ukrayna'da işlediği iddia edilen savaş suçlarını incelediği belirtildi. 

Casusun uzun yıllar boyunca komplike ve detaylı bir sahte kimlik yarattığı ifade edildi. Çerkasov'un ünlü 'yasa dışılar' programından olduğu düşünülüyor. SSCB tarafından Soğuk Savaş döneminde yaratılan bu program, Vladimir Putin tarafından büyük oranda tekrar hayata geçirilmişti. 

Çerkasov'un 2010'da 'Muller' kimliğini alıp Brezilya'da yaşamaya başladığı görülüyor.  


Le Monde | Macron, Kiev ziyaretinde “birlik ve destek” mesajı verdi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rus işgali sonrasında desteğini göstermek üzere Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve İtalya Başbakanı Mario Draghi ile Ukrayna’ya gitti. Macron, geçen haftalarda, savaş sonrası diyaloğun sürdürülebilmesi için “Rusya’nın küçük düşürülmemesi” yönündeki açıklamalarıyla Ukrayna’nın tepkisini çekmişti.


Al Jazeera | ABD'den Çin ve BAE merkezli şirketlere İran yaptırımı

ABD, İran'a ambargoyu deldikleri gerekçesiyle Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki bazı şirketlere yaptırım kararı aldı. Söz konusu şirketlerin daha önce yaptırım uygulanan firmaların paravan şirketi olduğu iddia edildi. Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi'nden (OFAC) yapılan açıklamada “OFAC, yurt dışında İran petrokimya ürünlerinin satışına aracılık eden yaptırım listesindeki Triliance Petrokimya ve İran Petrokimya Ticaret Şirketini destekleyen İran petrokimya üreticilerinden oluşan şirketler ağının yanı sıra bunların Çin ile BAE’deki paravan şirketlerine yaptırım uyguladı” ifadesi kullanıldı.