Dünya Basınında Bugün

Dünya basınında bugün | Trump, Kuzey Kore'ye adım atan ilk ABD başkanı oldu

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

01 Temmuz 2019 09:16

T24 Dış haberler | Metin Kaan Kurtuluş & Melis Karaca

Dünyanın önde gelen gazetelerinin bugünkü nüshasının birçoğunun ilk sayfasında ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un buluşmasından resimler yer aldı. Trump, silahsızlandırılmış bölgenin kuzey sınırını geçerek Kuzey Kore'ye adım atan ilk ABD başkanı oldu. İki lider Kuzey Kore'nin nükleer silahsızlanması konusunda tekrar görüşmelere başlamayı kabul etti. Britanya'nın yeni başbakanı olmak için Boris Johnson'la yarışan dışişleri bakanı Jeremy Hunt, bazı şirketlerin iflas etmesinin anlaşmasız Brexit için "ödenebilecek bir bedel" olduğunu söyledi. Sudan'da güvenlik güçleri sivil yönetim talebiyle protestolar düzenleyen eylemcilere bir kez daha aşırı kuvvet uyguladı. Al Arabiya'nın aktardığına göre müdahalelerde 7 protestocu öldü ve 181 kişi yaralandı. FAZ, İnstagram'ın CEO'su Adam Mosseri ile bir röportaj gerçekleştirdi. Moscow Times, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Britanyalı müzisyen Elton John'a verdiği cevabı aktardı. 

1 Temmuz 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle..

The Guardian | Hunt: İflas eden şirketler anlaşmasız Brexit için ödenmeye değer bir bedel

Britanya’da Muhafazakâr Parti liderliği ve başbakanlık adayı Jeremy Hunt’ın anlaşmasız Brexit’te iflas ihtimaliyle karşı karşıya kalacak şirketlere ‘fedakarlık yapmak zorunda oldukları’ yorumunu yapması tepki çekti. Liderlik yarışında Boris Johnson’ın rakibi olan Dışişleri Bakanı Hunt’ın Brexit konusunda söylemleri sertleşti. Muhafazakâr Partinin eski üyelerinden biri Guardian’a yaptığı açıklamada, Johnson’ın milyonlarca insanın hayatını etkileyecek bir konu hakkında kolayca konuşmasını eleştirdi.


The Herald | Boris Johnson ‘Barnett Formula’ konusunda U dönüşü yapmakla suçlanıyor

Barnett Formula, Britanya’da Hazine’nin geliri Kuzey İrlanda, İskoçya, İngiltere ve Wales arasında 38 yıldır paylaştırdığı bir sistem. Nüfusa göre belirlenen payların, milletlerin gerçek ihtiyacına göre belirlenmediği daha önce tartışma konusu olmuştu. Muhafazakâr Parti ve başbakanlık lider adayı Boris Johnson geçmiş yıllarda sıkça ‘hediye gibi’ diyerek eleştirdiği sistemi başbakan olduktan sonra devam ettireceğini söyledi. Johnson’ın vaadi ‘U dönüşü’ olarak değerlendirildi.


New York Times | Twitter teklifinden sonra Trump ve Kim Kuzey Kore topraklarında buluştu

Donald Trum, dün gerçekleştirilen toplantı ile birlikte Kuzey Kore'ye ayak basan ilk ABD başkanı oldu. Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un Güney Kore ve Kuzey Kore arasındaki silahsızlandırılmış bölgenin Kuzey kısmında bir araya geldi. Kim Jong Un Trump'a, "Seni tekrar görmek ne güzel. Seninle burada buluşacağımızı hiç tahmin etmezdim" dedi. Trump da cevap olarak, "Bu çok, çok büyük bir an" dedi. İki siyasetçi de tekrar Güney Kore kısmına geçtikten sonra gazetecilere iki ülke arasındaki ilişkilerde büyük ilerleme kaydedildiğini söyledi. İki lider Kuzey Kore'nin nükleer silahsızlanması konusunda tekrar görüşmelere başlamayı kabul etti.


The Washington Post | Kim ile bir araya gelen Trump Kuzey Kore'ye geçiş yaptı

Washington Post da Trump'ın Kuzey Kore'ye adım atan ilk ABD başkanı olmasını ilk sayfasına taşıdı. Trump, Kim Jong Un ile 53 dakika süren özel toplantısının ardından iki tarafında da anlaşmada ilerleme "kaydedilebilir mi görmek için" ekipler oluşturacaklarını açıkladı. Trump, "Amacımız hız değil. Kapsamlı ve iyi bir anlaşma yapmak istiyoruz demişti. Kuzey Kore'nin nükleer silahsızlanması için Pyongyang ile Washington arasındaki son görüşmeler Kuzey Kore'nin bütün yaptırımların kaldırılması talebinin ardından sonuçsuz kalmıştı. 


Moscow Times | Putin: Dahi müzisyen Elton John Rusya'daki LGBT hakları hakkında yanılıyor

Britanyalı müzisyen Elton John Rusya lideri Vladimir Putin'in FT'ye verdiği röportajda liberal değerlere "hükümsüz" demesine tepki göstermiş ve Putin'in "Rusya'daki LGBT bireylerin mutlu olmasını istiyorum" sözlerine rağmen Rocketman filmindeki bazı sahnelerini sansürlenmesinin ardından Rus lideri "iki yüzlülükle" suçlamıştı. Putin Japonya'nın Osaka kentinde yapılan G20 Liderler Zirvesinde John'un dahi bir müzisyen olduğunu ancak "yanıldığını" söyledi. Rus lider, ülkesindeki yetkililerin "eşcinsellere karşı ön yargıları olmadığını" söyledi. 


Frankfurter Allgemeine | "İnstagram'ın bir yarışma olmasını istemiyoruz"

FAZ Online editörü Alexander Armbuster İnstagram'ın CEO'su Adam Mosseri ile bir söyleşi yaptı. Mosseri gençlere hayatlarında İnstagram'da paylaştıklarında daha fazlası olduğunu hatırlattı ve resimlerin aldığı beğenme sayısını gizleyecek bir özellik getirmeyi planladıklarını söyledi. 


Le Figaro | Trump’tan Kuzey Kore’de tarihi adım

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Kuzey Kore ile Güney Kore sınırında yer alan ‘silahsızlandırılmış bölgede’ görüştü. Görüşme sırasında Kim ile el sıkışmak üzere adım atan Trump, ABD tarihinin görevdeyken Kuzey Kore sınırına giren ilk başkanı olarak tarihe geçti. Trump ve Kim arasında ‘sembolik’ bir tarih yazıldı.


Al Arabiya | Sudan’da protestolara müdahale: 7 ölü 181 yaralı

Sudan’da Pazar günü Askeri Geçiş Konseyi’ne karşı gerçekleştirilen protestolarda müdahale sonucu 7 kişi hayatını kaybetti, 181 kişi yaralandı. Protestoculara destek olan doktorlar ise daha önceden 5 protestocunun gösteri sırasında öldürüldüğünü açıkladı. Sudan Askeri Geçiş Konseyi Başkanı acil ve kapsayıcı bir anlaşma gerektiğini açıkladı.