Dünya Basınında Bugün

Dünya basınında bugün | "Trump'ı sadece Trump önleyebilir"

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

30 Mayıs 2019 09:18

T24 Dış haberler | Metin Kaan Kurtuluş & Melis Karaca

ABD'de Özel Yetkili Savcı Robert Mueller, Rusya soruşturması sonucunda Başkan Donald Trump'ı "aklamadığını" açıkladı. 2 senelik sessizlikten sonra gelen bu açıklama ABD basınında geniş yer buldu. Birçok gazete Mueller'in Demokratlara Trump'ı itham etme yolunu açtığını yazdı. Die Welt Finans Servisi Müdürü Olaf Gersemann yazdığı makalede "2020 seçimlerini kazanmak için Trump'ın önündeki tek engelin kendisi olduğunu" ifade etti. Rusya, Kosova ve Sırbistan arasında çıkan gerginlikten AB ve NATO'yu sorumlu tuttu. Al Arabiya ise İran’ın dini lideri Hamaney'in "Tahran, ABD ile uzlaşmayacak" sözlerini aktardı.

30 Mayıs 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle..

The Guardian | Mueller iki yıllık sessizliğini bozdu: Trump’ı aklamadım

ABD’de Özel Yetkili Savcı Robert Mueller, iki yıldır yürüttüğü soruşturma kapsamında dün ilk kez açıklama yaptı. Mueller, soruşturma sonucu hazırladığı rapora ilişkin “Trump’ı aklamadım” dedi. Bu açıklamanın, itham sürecinin başlayabileceğinin sinyalini verdiği düşünülüyor.


The Daily Telegraph | “Üniversite harç ücretleri en yüksek 7.500 olmalı”

İngiltere’de yüksek öğrenim reformları üzerine rapor hazırlandı. Başbakan Theresa May’in başkanlık ettiği incelemede, üniversite harç ücretlerinin şu anki üst sınırının 9 bin 250 sterlinden 7 bin 500 sterline düşürülmesi uygun görüldü.


New York Times | Sessizliğini bozdu: Mueller Trump'ı temize çıkarmayı reddetti

"Rusya soruşturmasını" yürüten Özel Yetkili Savcı Robert Mueller, Trump'ı "adaletin engellenmesi" konusunda aklamadı. Adalet Bakanlığı'ndaki görevini bırakan Mueller, "Başkanın suç işlemediğinden emin olsak bunu söylerdik" ifadelerini kullandı. New York Times, Mueller'in ABD Kongresi'ne Trump'ı "itham etme" sürecini başlatmaları mesajı verdiğini yazdı.


The Washington Post | Mueller'in açıklamaları  "itham etme" çağrılarını körükledi 

Özel Yetkili Savcı Robert Mueller, açıklamalarıda Trump'ın "suçlu veya suçsuz" olduğu konusunda bir karar sunmadı. WP, bu kararın Demokratlar için başkanı itham etme yolunu açtığını yazdı. Post, Trump'ı itham etmek için yargı sürecinin başlaması durumunda, Demokratlar lehine tanıklık yapacağı düşüncelerine de bir nokta koydu. Özel yetkili savcı, Kongre önünde ifade vermeye çağrılmadığı sürece bir daha raporla ilgili olarak konuşmayacağını bildirdi.


Moscow Times | Moskova Balkanlarda yükselen gerilimden AB ve NATO'yu sorumlu tuttu

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Kosova ve Sırbistan arasında çıkan gerilimin Avrupa Birliği ile NATO'nun politikalarını sonucu olduğunu söyledi.


Die Welt | Trump'ı sadece Trump önleyebilir

Die Welt'in finans servisi müdürü Olaf Gersemann, Trump'ın 2020'de yapılacak seçimleri kazanmak için rakiplerine hakaret ettiğini belirtse de, seçimleri daha "sakin bir şekilde" kazanabileceğini yazdı. Gersemann'a göre Trump, seçim kampanyasında polemiklere girmek yerine ABD'nin başarılı ekonomisini öne çıkararak seçimi kazabilir. Makalede kazanmak için Trump'ın önündeki tek engelin kendisi olduğu yazıyor.


Le Monde | Avrupa Birliği: Atamaların savaşı

28 cumhurbaşkanı ve hükümet, 28 Mayıs’ta Avrupa Birliği’nin üst pozisyonları için atamaları kararlaştırmak için toplandı. Ekim ayında görevinden ayrılacak olan Komisyon Başkanı Jean-Clause Juncker gitmeden, Konsey başkanlarının ve parlamentonun belirlenmesi bekleniyor. Brexit sonrası 73 Britanyalı temsilcinin ayrılması, Strasbourg’da aşırı sağın gücünü iyice düşürecek gibi görünüyor.


Al Arabiya | İran’ın dini lideri Hamaney: Tahran, ABD ile uzlaşmayacak

ABD- İran gerginliği sürerken, İran’ın dini lideri Hamaney, “Tahran, ABD ile nükleer ve misil programlarında ABD ile herhangi bir uzlaşma yapmayacak” dedi. İran Devlet Başkanı Hasan Ruhani ise Washington’la görüşmelerin mümkün olabileceği sinyalini vermişti.