Dünya Basınında Bugün

Dünya basınında bugün | Trump, gerçeklikten nasıl koptu?

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

14 Haziran 2022 09:39

T24 Dış Haberler

Britanya'ya "yasal yollarla gelmeyen" göçmenleri Ruanda'ya taşıyan uçaklar, temyiz mahkemesinin kararının ardından başlayacak. ABD'de 6 Ocak Kongre baskınını soruşturmakla görevli Temsilciler Meclisi komitesi, sunumlarını sürdürdükleri ikinci özel oturumda danışmanlarının oylamayı kaybettiklerine dair kendilerine birçok kanıt sunmasına rağmen eski ABD lideri Donald Trump'ın seçim sonuçlarına şaibe karıştığı ve aslında kendisinin kazandığı iddialarını gündeme getirmeye devam ettiği belirtildi. Kremlin, Rusya'nın Ukrayna'daki en önemli hedefinin ülkenin doğusundaki ayrılıkçı yapılar 'Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri'ni korumak olduğunu ifade etti. 

14 Haziran 2022'de dünya basınında öne çıkan başlıklar şöyle...

the i | Kilise, Johnson'a karşı: Piskoposlar, Başbakan'a Ruanda uçuşlarının 'Britanya'yı uyandırdığını' söyledi 

Britanya'ya "yasal yollarla gelmeyen" göçmenleri Ruanda'ya taşıyan uçaklar, temyiz mahkemesinin kararının ardından başlayacak. İlk uçuş bugün gerçekleşebilir. İngiliz Kilisesi liderleri, "ahlak dışı politikaların Birleşik Krallık'ı utandırdığını" söyleyerek göçmen politikası nedeniyle Başbakan Boris Johnson'a tepki gösterdi. 


The Guardian | AB, Brexit maddelerini atma girişiminde bulunan Britanya'yla mahkemede mücadele edecek

Britanya'da hükümet, Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılık (Brexit) anlaşmasının parçası olan Kuzey İrlanda Protokolü'nün tek taraflı değiştirilmesini öngören yasa tasarısını parlamentoya sundu. The Guardian, Avrupa Birliği'nin bu değişiklikleri önlemek için yasal süreç başlatacağını belirtti.


New York Times | Trump, gerçekleri reddederek danışmanlarına yenilgiyle ilgili olarak karşı çıkmış
Financial Times (ABD edisyonu) | Trump, 2020 seçimlerini kazandığı düşüncesiyle 'gerçekten kopmuş' durumdaydı 

ABD'de 6 Ocak Kongre baskınını soruşturmakla görevli Temsilciler Meclisi komitesi, sunumlarını sürdürdükleri ikinci özel oturumda danışmanlarının oylamayı kaybettiklerine dair kendilerine birçok kanıt sunmasına rağmen eski ABD lideri Donald Trump'ın seçim sonuçlarına şaibe karıştığı ve aslında kendisinin kazandığı iddialarını gündeme getirmeye devam ettiği belirtildi.

2 saat süren oturumda komite üyeleri, Trump'ın danışmanlarının oy sayımının devam ettiği süreçte "zafer ilan etmemesi" için eski başkana çağrı yapmasıyla ilgili detaylar sundu. Trump'ın danışmanlarının ve kendisine en yakın isimlerden eski Adalet Bakanı William Barr'ın çağrısına rağmen temelsiz iddialarda bulunmaktan vazgeçmediği belirtildi.

Komite, Trump'ın eski kampanya yöneticisi Bill Stepien'in pazartesi günkü oturumda tanıklık yapmasını planlıyordu; ancak eşi doğum yapınca Stepien katılım sağlayamadı. Salonda onun yerine Stepien'in avukatı yer aldı. 

Komite, oturumda Stepien'in geçmişte verdiği bir ifadeyi okudu. Bu ifadeye göre seçim gecesinde Trump'a kızı ve başdanışmanı Ivanka Trump ile kampanya avukatı Rudy Diuliani "defalarca" seçim kazanabilecek kadar oy almadığını söyledi .

Komitenin Cumhuriyetçi Başkan Yardımcısı Liz Cheney, Trump'ın danışmanlarının "daha çok oyun sayılmasını bekleyin" tavsiyesini dinlemediğini; ancak "görünüşe göre sarhoş olan" Giuliani'yi dinleyerek sonuçlar belli olmadan zafer ilan ettiğini ifade etti.

Stepien, seçimi takip eden günlerde Trump temelsiz açıklamalarda bulundukça eski başkanın ekibinin ikiye bölünmeye başladığını belirtti: "Giuliani'nin yalanlarını destekleyenler ve Stepien'in mantık çağrısını destekleyenler".

Trump'a görevdeki son döneminde en yakın isimlerden olan eski Adalet Bakanı Barr, geçen ay komite üyelerine kapalı kapılar ardında konuşmuştu. Oturumda gösterilen klipte Barr'ın, "Ona (Trump'a) çalışanlarının halka yalanlar anlattığını söyledim. Moralim bozulmuştu, çünkü bunlara gerçekten inanıyorsa gerçeklikten tamamen kopmuş demekti" ifadelerini kullandığı duyuldu.


Moscow Times | Kremlin, Ukrayna savaşının ana hedefinin Doğu Ukrayna'daki ayrılıkçıları 'korumak' olduğunu söyledi

Kremlin, Rusya'nın Ukrayna'daki en önemli hedefinin ülkenin doğusundaki ayrılıkçı yapılar 'Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri'ni korumak olduğunu ifade etti. 

Rus devlet haber ajansı RIA Novosti'ye konuşan Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, "Özel operasyonun ana hedefi cumhuriyetlerin korunması" dedi. Rusya, Ukrayna'yı işgalini 'özel operasyon' diye nitelendiriyor. 

'Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin yönetimi, 'müttefiklerinden' ek askeri kuvvet talep etmişti. Peskov, bu talebi Savunma Bakanlığı'na yönlendirdiklerini belirtti. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat'ta işgali resmen başlatırken "Ukrayna'da ana dili Rusça olanlara soykırım yapıldığını" iddia etmiş; ülkeyi silahsızlandırmayı ve "Nazilerden arındırmayı" hedeflediklerini vurgulamıştı. 

Kremlin, "tüm hedeflerine ulaşana kadar" Ukrayna'dan çıkmayacağını belirtiyor.

Rusya, işgalini başlatmadan önce 'Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri' resmen bağımsız devletler olarak tanımıştı.


Al Jazeera | Hükümet: Burkina Faso isyancı saldırısında en az 50 kişi öldürüldü

Burkina Faso'da hükümet, silahlı kişilerin ülkenin kuzeyindeki bir köye saldırarak en az 50 kişiyi öldürdüğünü belirtti. Saldırganların köye cumartesiyi pazara bağlayan gece saldırdığı ifade edildi. Saldırıya uğrayan bölgede El-Kaide ve IŞİD bağlantılı gruplar olduğu belirtildi.