Dünya Basınında Bugün

Dünya basınında bugün | "Sansürlenen başkan" Trump

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

12 Temmuz 2019 10:00

T24 Dış haberler | Metin Kaan Kurtuluş & Melis Karaca

ABD'nin gündeminde Başkan Donald Trump'ın 2020'de yapılacak olan nüfus sayımına vatandaşlık sorusu eklenmesi konusundaki girişimlerinden geri adım atması var.  Washington Post ve Alman gazetesi FAZ Trump'ın Beyaz Saray'da düzenlediği "Sosyal medya zirvesini" taşıdı. Trump bu zirvede kndi destekçilerinin sosyal medyada sansürlendiğini iddia etti. Britanya gündeminde İran ile yaşanan "tanker krizi" var. Fransa basınında 2008 yılından beri devam eden ve kamuoyunu ikiye bölen ötenazi davasının odağında yer alan Vincent Lambert'ın ölümü var.

12 Temmuz 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle..

The Guardian | Onlarca kişi İşçi Partisi’nde Yahudi karşıtlığına dair ifade verecek

Britanya’da İşçi Partisi’nin Yahudi karşıtlığına ilişkin eşitlik gözlemcisinin raporuna ek olarak 30’dan fazla kişi kanıt sunacak. BBC Panorama programına konuşan 8 eski parti üyesinin maruz kaldıkları ayrımcılığı anlatmasıyla başlayan süreçte parti lideri Jeremy Corbyn, BBC’yi ‘Corbyn karşıtlığı ve politik sebeplerle’ hareket etmekle suçlamıştı. Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu’nun ihbar üzerine başlattığı soruşturmayı İşçi Partisi’nin yeterince ciddiye almadığı düşünülüyor.


The Daily Telegraph | Hunt: İran krizi donanmayı güçlendirmemiz gerektiğini gösteriyor

Britanya Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Körfez’de yaşanan İran-Britanya gerilimini değerlendirdi. Hunt, Kraliyet Donanması’nın kötü durumda olduğunu söyleyerek, bu krizin donanamanın güçlendirilmesi için bir işaret olduğunu söyledi. İran’a ait tankerlerin Suriye’ye yasadışı olarak yakıt götürdüğü şüphesiyle Kraliyet Donanması tarafından durdurulmasına yanıt olarak Tahran dün Britanya’ya ait gemileri durdurmaya çalışmış fakat başarılı olamamıştı. Hunt, “Orta Doğu’daki tehditlere karşı hazırlıklı olmalıyız” dedi.


New York Times | Başkan vatandaşlık verileri için başka yollar kullanacak

ABD Başkanı Donald Trump, 2020'de yapılacak olan nüfus sayımına vatandaşlık sorusu eklenmesi konusundaki girişimlerinden geri adım attı. NYT'nin haberine göre Trump, vatandaşlık bilgilerini elde etmek için mevcut federal kayıtları kullanacak. Trump dün yaptığı açıklamada bu incelemenin hemen başlatılması için başkanlık kararnamesi yayımlayacağını bildirdi. 


The Washington Post | Başkan internet arkadaşlarıyla bir araya geldi, teknoloji şirketlerini hedef aldı

Trump düzenlediği sosyal medya zirvesinde Facebook, Google ve Twitter'ın "fazlasıyla taraflı" olduğunu ifade etti. Trump ayrıca bu dev şirketleri destekçilerini susturmakla suçladı. Zirveye Cumhuriyetçi siyasetçiler ve Trump'a yakınlığıyla bilinen sosyal medya "fenomenleri" katıldı. Demokratlar Trump'ın zirveye "rakipleri hakkında yanıltıcı" videolar yapan sosyal medya kullanıcılarını davet etmesine tepki gösterdi. 


Moscow Times | Moskova yakınlarındaki elektrik santralinde çıkan büyük yangında 1 kişi öldü 13 kişi yaralandı

Rusya Enerji Bakanlığı başkent Moskova'nın dışında bulunan elektrik santralinde çıkan yangında bir kişinin öldüğünü ve 13 kişinin yaralandığını açıkladı. Yangının söndürüldüğü bildirildi. RIA Novosti'ye konuşan görgü tanıkları yangının ateşlerin 50 metre yüksekliğine ulaştığını ifade etti.


Frankfurter Allgemeine | "Sansürlü" başkan

Alman gazetesi FAZ da Trump'ın düzenlediği sosyal medya zirvesini ön plana çıkardı. Zirveye sadece "muhafazakar internet aktivistlerinin" davet edildiğini belirten FAZ, Trump'ın "sağcı sloganlar sansürleniyor" sözlerine dikkati çekti. FAZ muhabiri Frauke Steffens, zirvenin Trump'ın "nüfus sayımında vatandaşlık sorusu" konusunda geri adım attıktan sonra gerçekleştiğini bu yüzden de katılımcıların moralinin düşük olduğunu ifade etti.


Le Figaro | Vincent Lambert’in ölümünün ardından: Duygular ve sorular

Fransa’da, 2008 yılından beri devam eden ve kamuoyunu ikiye bölen ötenazi davasının odağında yer alan Vincent Lambert, mahkemenin yaşam destek ünitesini kapatma konusunda verdiği nihai karardan bir hafta kadar sonra yaşamını yitirdi. 42 yaşındaki Vincent Lambert, 29 Eylül 2008’de geçirdiği motor kazasından beri komada bulunuyordu. Doktorlar Lambert’in beynindeki hasarın geri döndürülemeyeceğini söylüyordu. Lambert'in yasal varisi olan eşi, doktorlarla birlikte yaşam desteğinin son bulmasını istiyor ve pasif ötanazi uygulanabileceğini savunuyordu. Ancak Lambert'in ailesi buna karşı çıkıyordu.


Al Arabiya | Afrika Birliği elçisi: Sudan ordusu ve protestocular politik bir anlaşma imzalayacak

Sudan Askeri Geçiş Komisyonu’nun kendilerine yönelik bir darbe girişimini durdurduklarını açıklamasından birkaç saat sonra Afrika Birliği diplomatı Mohammed el-Hassan Labat, ordu ve sivil yönetim isteyen protestocular arasında cumartesi günü bir anlaşmanın sağlanacağını söyledi. Geçiş anlaşmasının birkaç bağımsız konseyden oluşup yaklaşık 3 yıllık bir süreçte yetki paylaşımı sağlaması bekleniyor.