Dünya Basınında Bugün

Dünya basınında bugün | RN şoku, Nupes atılımı, Macron’un düşüşü: Tokat

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

20 Haziran 2022 09:57

Fransa’daki genel seçimlerin ikinci turu sandık çıkışı anketlerine göre, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Ensemble (Birlikte) ittifakı 577 sandalyeli Ulusal Mecliste salt çoğunluğu elde edemedi. Eski gerilla savaşçısı Gustavo Petro, Kolombiya'nın yeni Cumhurbaşkanı seçilerek Güney Amerika ülkesinin ilk solcu lideri oldu. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin dağılmasını sağlayan önemli imzalardan birini atan, Boris Yelsin'in sağ kolu olarak bilinen Gennadi Burbulis, 76 yaşında hayatını kaybetti. 

20 Haziran 2022'de dünya basınında öne çıkan başlıklar şöyle...

The Guardian | Demiryolu grevini durdurmak için son çabaya katılmayan bakanlara tepki

Britanya’da tren hatlarında 30 yıldır görülmemiş büyüklükte bir greve hazırlanılıyor. Milyonlarca insan bir hafta boyunca trenlerinin iptal olduğu haberini alırken sendika liderleri hareketin yayılabileceğini söylüyor. 40 bin tren işçisi işi bırakmaya hazırlanırken Ulaştırma Bakanı Grant Schapps, sendikalarla maaş, koşullar, işten çıkarılmalar ve güvenlik konusunda müzakerenin hükûmetin işi olmadığını söyledi. Hükûmet yetkililerinin devlete bağlı Network Rail ile grevi durdurmak için son bir çabayla masaya oturmaması tepki çekiyor.


Liberation | RN şoku, Nupes atılımı, Macron’un düşüşü: Tokat
Le Monde | Macron’un için büyük siyasi gerileme

Fransa’daki genel seçimlerin ikinci turu sandık çıkışı anketlerine göre, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Ensemble (Birlikte) ittifakı 577 sandalyeli Ulusal Mecliste salt çoğunluğu elde edemedi. Jean-Luc Melenchon liderliğindeki sol ittifak Nupes, Meclis'te ana muhalefet olurken, aşırı sağcı Le Pen'in partisi Rassemblement national (RN) ise önemli bir grup oluşturuyor. Meclis çoğunlunu yitirmesiyle, Macron da kabinesindeki bazı bakanlıkları kaybetme riskiyle karşı karşıya. Başbakan Elisabeth Borne, erken sonuçları değerlendirdiği konuşmasında durumun emsalsiz olduğunu ve modern Fransa'nın hiç böyle bir Ulusal Meclis görmediğini söyledi. Çoğunluğu kaybeden Macron’un yeni dönem için duyurduğu reformların pek çoğunu gerçekleştirmesinin “zor” olduğu gözüyle bakılıyor.


New York Times | Kolombiya, solcu bir lider seçti

Eski gerilla savaşçısı Gustavo Petro, Kolombiya'nın yeni Cumhurbaşkanı seçilerek Güney Amerika ülkesinin ilk solcu lideri oldu.

Petro, sık sık gaflarıyla gündeme gelen eski Bucaramanga belediye başkanı ve iş insanı Rodolfo Hernandez'i seçimlerin ikinci turunda yüzde 50.47 ile geçti. Oyların neredeyse tamamı sayılırken Hernandez yüzde 47.27'de kaldı. 

Petro, temmuz ayında görevi devralırken; ilk günden itibaren artan fiyatlar ve eşitsizlik gibi ciddi sorunlarla mücadele etmek durumunda kalacak. 

Bu seçim, Kolombiya için çok büyük siyasi değişim oldu. Ülke, daha önce hiç solcu bir cumhurbaşkanı seçmemişti. Son zamanlarda Peru, Şili ve Honduras gibi başka Güney Amerika ülkelerinde de solcu liderler mutlu sona ulaştı.


Financial Times | Rusya gaz tedarikini azalttıktan sonra Almanya kömür santrallerini tekrar açacak

Almanya, Rusya'nın doğal gaz tedarikini azaltmasının ardından kış aylarına kadar enerji depolayabilmek için kömür kullanımını ciddi oranda artıracak. Alman hükümeti, kapatılan kömür tesislerinin elektrik üretimi içim acil durum yasasıyla tekrar açılacağını duyurdu. Almanya Ekonomi Bakanı Yeşil Partili Robert Habeck, "Bu zor bir durum, ancak gaz kullanımını azaltmak için gerekli" dedi.


Moscow Times | Yeltsin'in sağ kolu Gennadi Burbulis, 76 yaşında hayatını kaybetti

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin dağılmasını sağlayan önemli imzalardan birini atan, Boris Yelsin'in sağ kolu olarak bilinen Gennadi Burbulis, 76 yaşında hayatını kaybetti. 

Burbulis'in sözcüsü Andrey Markov, siyasetçinin Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de 'beklenmedik' şekilde hayatını kaybettiğini belirtti. 

Rus haber ajansı Interfax'a açıklamada bulunan Markov, "Hasta değildi. İyiydi ve 'Küresel düzene tehdit' sorusunu tartışan IX Küresel Bakü Forumu'nda yer almıştı" dedi.

Burbulis'in ölüm nedeni ile ilgili bilgi paylaşılmadı.

Burbukis, Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti'nin birinci Başbakan Yardımcısı olarak görev yaparken Boris Yeltsin'le birlikte SSCB'yi dağıtan Belovezha Anlaşmaları'nı hazırlamış ve imzacısı olmuştu. Rusya Federasyonu kurulduktan sonra Yeltsin ülkenin ilk devlet başkanı, Burburlis ise içişleri bakanı olmuştu. 

Belovezha Anlaşmaları'nda imzası olan eski Ukrayna devlet başkanı Leonid Kravçuk ve eski Belarus meclis başkanı Stanislav Şuşkeviç, bu mayıs ayında hayatlarını kaybetmişti. Yelsin ise 2007 yılında 76 yaşında hayatını kaybetti.


Al Jazeera | Öldürülmesinin 40’ıncı gününde gazeteci Ebu Akile için anma töreni

İsrail güçlerinin Batı Şeria’da Cenin’de düzenlediği baskını takip ettiği sırada İsrail askerlerinin açtığı ateşte öldürülen saha muhabiri Şirin Ebu Akile’nin öldürülmesinin 40’ıncı gününde anma töreni düzenlendi. Yüzlerce kişinin katıldığı törende Akile’nin öldürülmesine ilişkin adalet talebiyle çağrı yapıldı. Gazeteci Ebu Akile'nin, görevini yaptığı sırada ve "basın" yazılı çelik yelek giydiği halde İsrail askerleri tarafından gerçek mermiyle vurularak öldürülmesi tepkilere neden olmuştu. İsrail ordusu, Ebu Akile'nin öldürülmesinin sorumluluğunu kabul etmemişti.