Dünya Basınında Bugün

Dünya basınında bugün | "Merkel, halefinden şüphe duyuyor"

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

29 Mayıs 2019 10:02

T24 Dış haberler | Metin Kaan Kurtuluş & Melis Karaca

Avam Kamarası Başkanı John Bercow The Guardian'a özel açıklamalarda bulundu, The Telegraph ise İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn'in bir isyan ile karşı karşıya olduğunu yazdı. New York Times, ABD Başkanı Donald Trump ile danışmanı John Bolton arasındaki anlaşmazlıklara dikkati çekti. Washington Post ise ABD'nin karşı çıkmasına rağmen Avrupa ülkelerinin Huawei'den vazgeçemediğini yazdı. Der Tagesspiegel'in Bloomberg'den aktardığına göre Almanya Başbakanı Angela Merkel, halefinin nasıl bir başbakan olacağı konusunda kararsız.

29 Mayıs 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle..

The Guardian | Bercow ‘sözcü’ olarak kalma taahhüdüyle Avrupa karşıtlarının tepkisini göze alıyor

Avam Kamarası Başkanı ve sözcü John Bercow, Guardian’a yaptığı açıklamada sözcülük görevini bırakması beklentilerine rağmen görevde kalmasını “Koltuğu bırakmak mantıklı olmayacaktı” sözleriyle açıkladı. Bu sırada Avrupa Birliği’nin kurucu değerlerine muhalif olanlar ise Bercow’un ‘anlaşmasız Brexit’ ihtimalini önleyebileceğini düşünüyor.


The Daily Telegraph | “Utanç verici Corbyn” partisinde isyanla karşı karşıya

İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, partisinden gelen isyanla karşı karşıya. Corbyn’in Brexit politikaları, Yahudi karşıtlığı soruşturması ve partinin önde gelen isimlerinin Liberal Demokratları desteklemesi gibi sebeplerin parti içinde ayaklanmaya sebep olduğu belirtildi.


New York Times | Trump önemli danışmanlarından biriyle İran ve Kim konusunda fikir ayrılığı yaşıyor

NYT'nin kaynaklarına göre ABD Başkanı Donald Trump, Florida'daki kulübünde Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'dan şikayet ediyordu. Kaynaklara göre Trump, Bolton'un onu istemediği bir yola sokmaya çalıştığından endişeleniyordu. New York Times, ikili arasındaki anlaşmazlığın İran ve Kuzey Kore hakkındaki açıklamaların ardından iyice gün yüzüne çıkmaya başladı. 


The Washington Post | ABD Huawei'yi engellerken Avrupa 5G anlaşmalarına karşı çıkamıyor

Trump hükümeti Çin ile tekrar başlayan ticaret savaşının ardından Huawei'yi ulusal güvenlik gerekçesiyle cezalandırdı. Huawei, Avrupalı ülkelere mevcut anlaşmalarından daha ucuz teklilerde bulunuyor. Avrupalı şirketler ise bu ucuz teklifi ABD'nin itirazlarına rağmen kabul ediyor.


Moscow Times | Moskova "Eski düşman" yorumlarının ardından İspanyol elçiliğini görüşmeye çağırdı

İspanya Dışişleri Bakanı Josep Borrell'in "Rusya, eski düşmanımız tekrar 'ben buradayım' diyor" sözlerinin ardından Rusya, İspanya'nın Moskova büyükelçisini görüşmeye çağırdığı. İspanya Dışişleri Bakanlığı Rusya'nın bu kararını eleştirdi.


Der Tagesspiel | Güven

Bloomberg'in aktardığına göre Almanya Başbakanı Angela Merkel, yeni CDU Genel Başkanı Annegret Kramp- Karrenbauer'in başbakanlıkta halefi olmaya uygun olup olmadığından emin değil.


Le Monde | Gençlerin hareketlenmesi ‘Avrupa oyununu’ altüst etti

Fransa ve Avrupa’nın pek çok ülkesinde Avrupa Parlamentosu seçimleri, 30 yaş altı seçmenin geçmişe göre daha fazla oy kullandığını gösterdi. Özellikle Fransa ve Almanya’da çıkan sonuçlar, gençlerin oy verirken iklim krizini göz önünde bulundurduğunu kanıtladı. Başka bölgelerde ise gençler, verdikleri oylarla aşırı sağın güç kazanmasını engelledi.


Al Arabiya | Arap Koalisyonu, Yemen’in Dhalea bölgesinde Husi güçlerini hedef aldı

Arap Koalisyonu, Yemen’in Dhalea bölgesinde Husi güçlerinin bulunduğu yerlere operasyon başlattığını açıkladı. Dhaela yerlilerinin hedef alanlarından uzak durması uyarısında bulunuldu. Operasyonun uluslararası ve insan hakları hukukuna uygun olduğu, sivillerin korunması için bütün önlemlerin alındığı belirtildi.