Dünya Basınında Bugün

Dünya basınında bugün | "Lübnan: Şiilerin uyanışı"

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

25 Ekim 2019 09:34

T24 Dış haberler

Britanya'nın Essex kentinde bir TIR'ın konteynırında bulunan 39 cesedin Çin vatandaşı olduğu ortaya çıktı. ABD'nin gündeminde bir kez daha Trump yönetiminin Ukrayna'ya karşı geçmişte yaptığı "diplomatik hamleler" var. Birçok farklı gazete, Lübnan'daki protestoları öne çıkardı.

25 Ekim 2019 tarihinde dünya basınında öne çıkan bazı başlıklar şöyle...

The Guardian | TIR’ın arkasında bulunan 39 cesedin hepsinin Çinli olduğu ortaya çıktı

Britanya’nın Essex kentinde bir TIR’ın arkasında bulunan 39 cesetle ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Polis cesetlerin hepsinin Çinli olduğunu doğrularken yerel yetkililer TIR’da bulunan cesetlerin en az 10 saat boyunca -25 derecede tutulmuş olduğunu açıkladı. Soruşturma hâlâ ‘insan kaçakçılığı ve organize suçlar’ şüphesiyle yürütülüyor.


The Independent | Kim seçim istiyor?

Britanya Başbakanı Boris Johnson, 31 Ekim’de AB’den ayrılık planlarının suya düşmesinin ardından 12 Aralık’ta erken seçime gitmek için parlamentodan destek istedi. Johnson, erken seçim çağrısının kabul edilmesi durumunda milletvekillerine Brexit anlaşmasını incelemek için 6 kasıma kadar süre verilebileceğini söyledi. Muhalefet ise Johnson’a destek vermeyeceklerini açıkladı. The Independent, Johnson’ın çağrısını ‘kumar’ olarak niteledi.


New York Times | Barr, kendi bakanlığından tekrardan Rusya soruşturmasına odaklanmaya başladı

ABD Başkanı Donald Trump, iki yıl boyunca Özel Yetkili Savcı Robert Mueller'in yürüttüğü Rusya soruşturmasına bir çok kez sözlü saldırıda bulunmuştu. Şimdi de ABD Adalet Bakanlığı bahsi geçen soruşturmanın nasıl başlatıldığına dair bir 'suç soruşturması' başlattı. 


The Washington Post | Ukrayna ticaret düzenlenmesi Ağustos'ta engellendi

Washington Post'a konuşan kaynaklara göre Beyaz Saray'ın Ukrayna ticaret temsilcisi, dönemin ulusal güvenlik danışmanı John Bolton'un kendisine, "Başkan şu an Kiev'e fayda sağlayan bütün tekliflere karşı çıkacaktır" demesinin ardından yazdığı tavsiye mektubunu geri çekti. Trump'ın, Ukrayna'ya Demokrat Başkan aday adayı Joe Biden'ın oğlunu soruşturması için yardımları engelleyerek baskı uygulamaya çalıştığı iddia ediliyordu.


Moscow Times | Rus nükleer bilimci gizli laboratuvarda Bitcoin ürettiği için hapis cezası aldı

Rusya'da Andrey Ribkin isimli bir mühendis, ülkenin en güçlü süper bilgisayarlarından birinde Bitcoin madenciliği yaptığı için 3 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.


Frankfurter Allgemeine | Görünüşe göre Pentagon petrol yataklarını tanklarla korumak istiyor

Bir ABD Savunma Bakanlığı yetkilisinin aktardığına göre Pentagon, Suriye'nin doğusundaki petrol yatakları için bölgeye 30 Abrams tankı gönderme ihtimali üzerinde duruyor.


Le Monde | Lübnan: Şiilerin uyanışı

Lübnan’da protestolar bir haftayı geçerken Lübnan’da halk hükümetin istifasını istiyor. Geniş yankı bulan protestolara Lübnan’ın güneyinde bulunan Hizbullah ve Amal grupları da katıldı.


Al Arabiya | Lübnan Devlet Başkanı geri adım atmayı reddetti, krizden yolsuzluğu sorumlu tuttu

Lübnan’da günlerdir devam eden protestoların ardından Devlet Başkanı Michel Aoun dün bir açıklama yaptı. Aoun dün yaptığı açıklamada krizin sebebinin ayrılıkçılık ve yolsuzluk olduğunu söyledi. “Hükümetin değişmesi için bir çok çağrı duydum, hükümet bir gecede değişemez” diyen Aoun, anayasal reformlarla bunun mümkün olacağını söyledi.