Dünya Basınında Bugün

Dünya basınında bugün | İsrail'de 7 benzemezi bir araya getiren hükümet dağıldı

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

21 Haziran 2022 09:39

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, hükümeti feshedeceğini ve ülkeyi 3 yıl içinde 5. kez seçime götüreceğini duyurdu. Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un partisi için başarısızlıkla sonuçlanan genel seçim, aşırı sağcı lider Marine Le Pen'in partisi için beklenmedik kazanımla sonuçlandı. 2021'de Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen iki gazeteciden biri olan Rusya'nın önde gelen bağımsız yayınlarından Novaya Gazeta'nın Genel Yayın Yönetmeni Dmitri Muratov'un Nobel Ödülü, açık artırmada 103 milyon 500 bin dolara alıcı buldu. 

21 Haziran 2022'de dünya basınında öne çıkan başlıklar şöyle...

The Guardian | Demir yolu işçilerinin büyük grevine Johnson'ın yanıtı tepki çekti

İngiltere, İskoçya ve Galler'de demir yolu işçileri son 30 yılın en büyük grevine çıktı. Perşembe ve Cumartesi günleri de sürecek greve 40 binden fazla işçi katılıyor. Demiryolu İşçileri Sendikası (RMT), dün yapılan son görüşmelerin sonuçsuz kalmasından hükümeti sorumlu tuttu. Britanya Başbakanı Boris Johnson, en büyük greve yanıt olarak şirketlerin kendi çalışanlarını grev yapacak işçiler yerine çalıştırması planlarıyla verdi. RMT, ülkede yıllık enflasyonun bu yıl yüzde 11'i aşması beklenirken yapılan yüzde 3'lük zam teklifinin kabul edilemez olduğunu vurguladı. İşçiler; işten çıkarmaların önlenmesini, ücretlerin makul oranda arttırılmasını, çalışma ve emeklilik koşullarının iyileştirilmesini istiyor.


The Independent | Le Pen, "deprem etkisi yaratan" kazanımların ardından galip

Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un partisi için başarısızlıkla sonuçlanan genel seçim, aşırı sağcı lider Marine Le Pen'in partisi için beklenmedik kazanımla sonuçlandı. Aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) mecliste temsil edecek milletvekili sayısı 89 oldu. Tahminler, Le Pen'in partisinin 20-40 arası milletvekili çıkarabileceğini gösteriyordu.


New York Times | Enfeksiyonlar artsa da Covid ölümleri düşük seviyede

ABD'de iki yıl boyunca ne zaman Koronavirüs vakalarında artış görülse, birkaç hafta sonra ölüm oranları patlamaya başlamıştı. New York Times, verilere göre bu döngünün kırıldığını belirtti. Habere göre ülkede Omicron vakaları tekrar artış gösterse de ölüm oranları ülkeden pandeminin  en düşük seviyesine yakın. 


Wall Street Journal | İsrail'de hükümet çöktü, yeni oylama için sahne hazırlanıyor

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, hükümeti feshedeceğini ve ülkeyi 3 yıl içinde 5. kez seçime götüreceğini duyurdu. Bu vesileyle İsrail'de birçok farklı görüşten partiyi bir araya getiren, ülke tarihinin en çeşitli siyasi görüşe sahip koalisyonu dağılmış oldu. Farklı görüşteki siyasi liderler, eski İsrail başbakanı Binyamin Netanyahu'yu yenmek için bir araya gelmişti. Yeni seçim, Netanyahu'ya iktidara geri dönme fırsatı yaratacak. Bennett, aylar sürecek geçiş döneminde ülkeye Dışişleri Bakanı Yair Lapid'in liderlik edeceğini bildirdi.


Moscow Times | Rus Nobel Ödülü kazananı, Ukraynalı çocuklara yardım için madalyasını 103.5 milyon dolara sattı

2021'de Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen iki gazeteciden biri olan Rusya'nın önde gelen bağımsız yayınlarından Novaya Gazeta'nın Genel Yayın Yönetmeni Dmitri Muratov'un Nobel Ödülü, açık artırmada 103 milyon 500 bin dolara alıcı buldu. Muratov, satıştan elde edilen geliri Rus işgali nedeniyle ülkelerini terk etmek durumunda kalan Ukraynalı çocuk sığınmacılara yardım için kullanacak. 

Ödülle birlikte verilen 500 bin dolarlık para ödülünü de vakıflara bağışlayan Muratov, Nobel'i satmasının amacının, "çocuk sığınmacılara gelecek şansı vermek olduğunu" ifade etti.

Muratov, elde edilen gelirin direkt olarak Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'na (UNICEF) verileceğini bildirdi.

Açık artırmadan önce Associated Press'e konuşan Muratov, özellikle savaşta yetim kalan çocukların kendisini endişelendirdiğini söyledi ve "Onlara geleceklerini geri vermeye hedefliyoruz" dedi.

Açık artırmayı üstlenen Heritage Auction, gelirden hiç pay almayacağını belirtti. 

Daha önce bir Nobel Ödülü için en çok ödenen miktar 2014'te James Watson'ın DNA yapısı keşfi için kazandığı madalyondu. Bu ödül 4.76 milyon dolara satılmıştı. Böylece Muratov'un yardım için sattığı Nobel ödülü rekor miktara alıcı bulmuş oldu.


Le Monde | Macron ceza oyundan etkilendi, Ulusal Birlik güçlendi, Ulusal Meclis belirsizlikte

Fransa'da genel seçim sonucu, ikinci defa seçilen Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un programını uygulama kapasitesinin sınırlanacağını gösterdi. Ulusal Meclis'te çoğunluğu kaybeden koalisyon, programların uygulanması için muhalefetle anlaşmak durumunda olacak. Seçimin en büyük kazananın milletvekili sayısını beklenmedik şekilde artıran aşırı sağ olduğu değerlendirildi.


Al Jazeera | Türkiye: Nato Zirvesi, Finlandiya ve İsveç görüşmeleri için "son tarih" değil

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin görüşmelerin devam edeceğini ancak gelecek hafta Madrid'de gerçekleşecek NATO zirvesinin bu konuda "son tarih" niteliği taşımadığını söyledi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Belçika’daki Türkiye, Finlandiya ve İsveç görüşmesi sonrası açıklamalarda bulundu. "PKK ve FETÖ gibi terör örgütleri İsveç ve Finlandiya’daki faaliyetlerini sona erdirmeli" diyen Kalın, "Türkiye'nin taleplerine dönük yasal düzenlemelerin atılması adına süreç için olması gerekenlerdir. Bu adımları ne kadar hızlı atarlarsa süreç pozitif yönde ivme kazanır" ifadelerini kullandı.