Dünya Basınında Bugün

Dünya basınında bugün | İklim meselesi

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

20 Eylül 2019 09:38

T24 Dış haberler

Dünyanın birçok yerinde bugün küresel iklim grevi düzenlencek. The Economist dergisi bu ayki sayısını iklim krizine ayırdı. Irkçılıkla suçlanan Kanada Başbakanı Justin Trudeau, kaç defa suratını siyaha boyadığını hatırlamadığını söyledi. New York Times'ın haberine göre Trump hükümeti sınıra duvar inşa etmek için tekrar diğer bakanlıkların bütçesinde kesintiye gidebilir.

20 Eylül 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle...

The Guardian | Kanada Başbakanı Trudeau kaç kere yüzünü siyaha boyadığını hatırlamıyor

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, yeni seçim kampanyası öncesi eskiden çekildiği bazı fotoğraflar sebebiyle ‘ırkçılık’ eleştirilerinin odağı oldu. Trudeau’nun geçmişte partilerde kostüm olarak yüzünü siyaha boyadığı fotoğrafların yayılması başbakanın ırkçılık tepkileriyle karşılaşmasına sebep oldu. Geçmişte yaptığını belirttikten sonra özür dileyen Trudeau, birden fazla fotoğrafın yayılması sonucunda “Kaç kere siyah yüz makyajı yaptığımı hatırlamıyorum” dedi.


The Independent | 5 gençten 1’i basit yetenekleri geliştiremiyor

Britanya’da eğitim düzeyine yönelik yapılan bir araştırma gençlerin 18 yaşına geldiklerinde eğitimden almaları gereken basit yetenekleri bile almakta sıkıntı çektiğini ortaya koydu. Liseyi bitiren 5 öğrenciden 1’inin üniversiteye başladığında eğitime devam edecek gelişmeden yoksun olduğu ortaya çıktı.


The Economist | İklim meselesi

The Economist bu ay kapağına iklim krizini taşıdı. Bugün dünya çapında gerçekleşecek Küresel İklim Grevi öncesi kapakta ‘İklim meselesi’ manşetine yer veren dergi, yıllara göre ısınmayı temsil eden bir zaman çizelgesini kapak resmi yaptı.


New York Times | ABD'nin körfezi koruma sözü bir sınav ile karşı karşıya

NYT, geçen hafta Suudi Arabistan'daki Aramco tesislerine yapılan saldırıların sonucunda 'ABD'nin yıllar önce verdiği yazılı olmayan' Basra Körfezi'ndeki ülkeleri koruma sözünün bir sınav verdiğini belirtti. NYT muhabirleri  David Kirkpatrick ve Ben Hubbard ABD ile Suudi Arabistan'ın saldırılardan İran'ı sorumlu tutmasına rağmen Washington'ın aylardır süren gerilimde bir hamle yapmaktan çekindiğine dikkati çekti. Texas A&M Üniversitesi öğretim üyesi Gregory Gause, Trump hükümetinin verdiği tepkiler değişmezse körfez ülkelerinin ABD'nin bölgenin güvenliğini sağlamaya ne kadar bağlı olduğunu sorgulamaya başlayabileceği görüşünde bulundu.


The Washington Post | Duvar fonu için tekrar Washington'un kapısı çalınabilir

WP'nin ulaştığı kaynaklara göre Trump hükümetinden yetkililer önümüzdeki sene için ABD Savunma Bakanlığı'na ayrılan bütçenin bir bölümünü sınır duvarı yapımında kullanmayı planlıyor. Trump, 2020 seçimleri için yaptığı mitinglerde güney sınırına yapılacak 500 millik duvarın bitirileceğine dair söz vermişti.


Moscow Times | "Sosyal medya hesaplarını takip ettik, sen eşcinselsin": Rus öğrenci okuldan atılmakla tehdit ediliyor

Rusya'da Ural Devlet Ekonomi Üniversitesi'ne giden bir öğrenci pembe telefon kabı ve sosyal medyada LGBT haklarına destek veren gruplara üye olduğu gerekçesiyle okuldan atılmakla tehdit edildi. Öğrencinin arkadaşlarının aktardığına göre rektör yardımcısı bahsi geçen öğrenciye bir kağıt verdi ve "Sosyal medyanın takip ettik, çıktılar burada. Sen eşcinselsin" dedi.


Frankfurter Allgemeine | Nefessiz bir gece

Almanya'da yönetimde olan SPD-CDU koalisyonu gece boyunca ülkelerinin 2030'da iklim hedeflerine nasıl ulaşabileceğini tartıştı. Yeni iklim paketiyle ilgili müzakerelerin bugün 11.00'de yapılması beklenirken toplantı yerel saat ile 13.00'a ertelendi.


L’Humanite | İklim için genel grev

Fransız gazete L’Humanite Küresel İklim Grevi’ni manşete taşıdı. Dünya çapındaki iklim grevi için liseliler, sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve Sarı Yelekler’in grev için toplanacağı belirtildi.


Al Arabiya | Pentagon: Bütün işaretler Suudi Arabistan’daki saldırılarda İran’ın bir şekilde sorumlu olduğunu gösteriyor

Suudi Arabistan’da petrol tesislerine yapılan saldırının ardından ‘kim sorumlu’ gerilimi devam ediyor. Pentagon sözcüsü Jonathan Rath Hoffman, Suudi Arabistan’da bulunan Aramco petrol tesislerine yapılan saldırılara yönelik, İran’ın sorumlu olduğuna dair kanıtlar olduğunu tekrarladı. Hoffman, ABD’nin Suudi Arabistan’la birlikte soruşturmayı yürüteceğini söyledi. Hoffman, “Suudi Arabistan’ın sorumluyu duyurmasına izin vereceğiz” dedi.