Dünya Basınında Bugün

Dünya basınında bugün | "G7'nin dinamosu"

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

28 Ağustos 2019 09:33

T24 Dış haberler

New York Times'tan Adam Nossiter, Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un G7 zirvesinde hiçbir fırsatı tepmediğini ve zirvenin "dinamosu" olduğunu belirtti. The Washington Post, ABD Başkanı Donald Trump'ın "sınır duvarı" projesinde yer alan isimlerle konuştu. Britanya Başbakanı Boris Johnson, ülkedeki muhalefeti Avrupa Birliği ile yapılan müzakereleri "sabote" etmeye çalışmakla suçladı. Rusya'da çevik kuvvet Moskova'daki "ayaklanmaları bastırmak" için internet üzerinden eleman aramaya başladı. Katalonya Yangınla Mücadele Ekibi’nin yöneticisi Marc Castellnou, El Pais'in Amazonlar’da kontrol altına alınamayan yangınlar hakkındaki soruları cevapladı. Al Arabiya, Rusya'nın Türkiye'ye bir tane daha S-400 bataryası teslim etmesini öne çıkardı.

28 Ağustos 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle...

The Telegraph | Javid uyardı: Açık çekler olmayacak

Britanya İçişleri Bakanı Sajid Javid Brexit'e giden süreçte ekstra harcama için "açık çekler" verilmeyeceğini söyledi. Telegraph'a konuşan Javid, haftaya yapılacak harcama değerlendirmesinin okullara, sağlık kurumlarına ve polise ek nakit para getireceğini ancak Muhafazakar Parti'nin belirlediği ekonomik kurallardan sapmayacağını ifade etti.


The Times | Johnson, Corbyn'i AB görüşmelerini sabote etmekle suçladı

Britanya Başbakanı Boris Johnson bazı muhalif partilerin anlaşmasız Brexit'i engellemek için yaptığı girişimlere tepki gösterdi. Johnson muhalefeti müzakereleri "sabote" etmekle suçladı ve anlaşmasız Brexit ihtimalinin ortadan kalkmasının Britanya'nın elini zayıflatacağını savundu.


New York Times | Fransız lider, G7'nin dinamosu harekete el koydu

New York Times, "Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron G7 zirvesinde her yerdeydi" ve "şovu bu sefer ABD Başkanı değil bir başkası yürütüyordu" değerlendirmesinde bulundu.NYT'den Adam Nossiter, Macron'un Trump'la yediği akşam yemeğinden İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'i zirveye davet etmesine, iklim değişikliği ile mücadele konusunda liderliği ele almasından Brezilya halkına yaptığı çağrıya hiçbir fırsatı kaçırmadığını yazdı.


The Washington Post | Duvar için yeterince yüksek bir engel yok

WP'nin projede yer almaya devam eden ve geçmişte yer almış isimlerden aktardığına göre Trump ABD'nin güney sınırına yapılması planlanan  yüzlerce kilometrelik duvarı 2020 başkanlık seçimlerinden önce tamamlamak için birçok farklı yol deniyor. Habere göre Trump müttefiklerine hızlıca milyarlarca dolarlık inşaat anlaşmaları bulmalarını, gerektiğinde agresif biçimde özel mülke el koyulmasını ve çevre koruma kurallarına uymamalarını söyledi.


Moscow Times | Rusya'da çevik kuvvet Moskova'daki "ayaklanmaları bastırmak" için işe alım hareketi başlattı

Rusya'da çevik kuvvet Moskova'daki "protestolara müdahale etmesi" için internet siteleri üzerinden iş ilânı vermeye başladı. Moscow Times'ın aktardığına göre Rusya'da iş arayanların sıkça kullandığı bir site olan HeadHunter'da yer alan ilânda, "İşin ana amacı kamu düzenini korumak ve Moskova'daki toplu gösterilerde halkın güvenliğini sağlamak" ifadeleri kullanıldı. Rusya Ulusal Muhafızları tarafından verilen iş ilanında işe alınanların, "ayaklanmaları ve kamu düzenini bozan suç işleyen grupları bastırması"  gerekeceği belirtildi.


Al Arabiya | Rusya Türkiye'ye bir tane daha S-400 bataryası teslim etti

Al Arabiya, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Moskova ziyareti sırasında Rusya'nın Türkiye'ye bir başka S-400 bataryası teslim etmeye başlamasını internet sitesinin manşetine taşıdı. Milli Savunma Bakanlığı teslimatın bir ay süreceğini açıkladı.


El Pais | “Avrupa’daki yangınlar Amazonlar’daki kadar tahrip edici olacak”

Katalonya Yangınla Mücadele Ekibi’nin yöneticisi Marc Castellnou, Amazon’da kontrol altına alınamayan yangınlar hakkındaki soruları cevapladı. Yangınların sadece Amazonlar için değil tüm dünya için bir tehdit olduğunu söyleyen Castellnou, iklim değişikliği nedeniyle Avrupa’da da Güney Amerika’daki kadar büyük yangınlar meydana geleceğini ifade etti. Uzman, G7 ülkelerinin teklif ettiği 22 milyon Euro para yardımının yangını söndürmeye yardımcı olmayacağını, sadece bölge halkının maddi kaybını telafi etmek için kullanılabileceğini söyledi.


Le Figaro | İşverenler Macron’un plana sadık kalmasını istiyor

MEDEF (Fransa İşverenler Birliği), önemli ekonomik konuları konuşmak için Paris’te iki gün boyunca toplandı. Yetkililer, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un şirketlerin faydası için ekonomik reformlara devam etmesini ve planın dışına çıkmaması gerektiğini belirtti.