Dünya Basınında Bugün

Dünya basınında bugün | Facebook’ta yer alan ‘yalan haberler’ sağlığınıza zararlı

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

30 Temmuz 2019 09:46

T24 Dış haberler

The Washington Post, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz oranlarını düşürerek büyük bir kumar oynayacağını ifade etti. The Guardian'ın aktardığına göre yeni Britanya Başbakanı Boris Johnson anlaşmasız Brexit ihtimaline dair açıklama yaptıkça pound değer kaybediyor. The Times, "Facebook’ta yer alan ‘yalan haberler’ sağlığınıza zararlı" başlıklı bir haber hazırladı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Trump'ın 2020 seçiminden önce Afganistan’dan birlikleri çekmek istediğini ifade etti. Rusya'da muhalif lider Aleksey Navalny zehirlenmiş olabileceğini söyledi. 

30 Temmuz 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle.

The Guardian | Anlaşmasız Brexit ihtimali büyüdükçe pound düşüşe geçiyor

Yatırımcıların Boris Johnson hükümetinin anlaşmasız Brexit söylemlerindeki yükselişe verdiği tepki olarak pound 28 ayın en düşük seviyesini gördü. Sterlin, ABD Doları’nın karşısında yüzde 1.3 düşerken, euronun karşısında da sert düştü. Pound anlaşmasız Brexit ihtimaliyle düşerken, Johnson hükümetinin ilk seçeceğinin anlaşmasız ayrılık olup olmadığı hâlâ karışıklık yaratıyor. Başbakan Johnson, ‘yeni bir anlaşma’ ihtimalinin bulunduğunda ısrar ediyor.


The Times | Facebook’ta yer alan ‘yalan haberler’ sağlığınıza zararlı

Facebook’un teyit organı, sağlık önerisi başlığı altında yer alan pek çok habere karşı uyardı. Facebook tarafından görevlendirilen Full Fact adındaki kuruluş, sistemdeki şüpheli içerikleri mercek altına aldı. Kalp krizi gibi durumlarda ne yapılması gerektiğine dair öneriler içeren sağlık içeriklerinin pek çoğunun bilimsellikten uzak olduğu tespit edildi.


New York Times | Trump kendisini eleştiren siyahları küçümsedi ve koruma aradı

NYT dün ABD Başkanı Donald Trump'ın siyah destekçilerini Beyaz Saray'a "kendisini ırkçılık suçlamalarından korumları" için çağırdığı değerlendirmesinde bulundu. Trump, dün yaptığı açıklamalarda tekrar kendisini eleştiren Al Sharpton ve diğer Afro- Amerikalı siyasetçilere yüklendi. 


The Washington Post | Fed büyük kumara hazırlık yapıyor

ABD Merkez Bankası'nın (FED) bu hafta faiz oranlarını düşüreceğine kesin gözüyle bakılıyor. Washington Post işsizliğin tarihi derecede düşük olduğu bir süreçte böyle bir karar alınmasını bir kumar olarak değerlendirdi. 


Moscow Times | Kremlin'e muhalif olan Navalny zehirlenmiş olabileceğini söyledi

Doktoru ve avukatından sonra Rus muhalif lider Aleksey Navalny'nin kendisi de zehirlenmiş olabileceğini söyledi. Navalny, tutuklu bulunduğu hapishanede fenalaşıp hastaneye kaldırılmıştı. 


Frankfurter Allgemeine | Enerji nakil hatları şebekelerine sıcaklık testi

FAZ, ABD'de ve Güney Amerika ülkelerinde aşırı sıcaklar sebebiyle meydana gelen elektrik kesintilerine dikkati çekti. FAZ, Almanya'nın dünyanın en güvenli enerji nakil hatları şebekelerinden brine sahip olduğunu yazdı.


Le Monde | Hong Kong: Pekin muhalifleri uyardı

Hong Kong’da protestolar devam ederken, Çin hükümeti sert bir şekilde çekişmenin bitmesi uyarısında bulundu. Muhalefet kanadından Eddie Chu, “Çin hükümeti ne yaptığını bilmiyor” derken pasif gösterilerin yeterli olmadığı, protestoların radikalleşmeye doğru gittiği düşünülüyor.


Al Arabiya | Pompeo: Trump, 2020 seçiminden önce Afganistan’dan birlikleri çekmek istiyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Donald Trump’ın 2020 seçimine kadar Afganistan’daki birlikleri geri çekmeyi planladığını söyledi. ABD Başkanı Trump’tan aldığı emir olduğunu söyleyen Pompeo, “Bitmeyen savaşları bitirme konusunda oldukça net” yorumunu yaptı. Trump, 2016 seçim kampanyasında da ‘ABD’nin en uzun savaşı’ dediği Afganistan’dan birlikleri tamamiyle çekeceğini açıklamıştı.