Dünya Basınında Bugün

Dünya basınında bugün | "Britanya ve İran arasında gerginlik"

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

05 Temmuz 2019 09:02

T24 Dış haberler | Metin Kaan Kurtuluş & Melis Karaca

Rusya'nın INF'yi (Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması) resmi olarak askıya alması dünya genelinde ses getirdi. New York Times'ın aktardığına göre NATO bu gelişmeye karşı önlem alıp almama konusunda kararsız kaldı. Washington Post, Washington'daki 4 Temmuz Bağımsızlık Günü kutlamalarını manşetine taşıdı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin pazartesi Rusya deniz sahası içinde, Barents Denizi'nde yanan denizaltının nükleer güç ile çalıştığını doğruladı, bu gelişme Moscow Times'da geniş yer buldu. Britanya'nın gündeminde İran’a ait bir yakıt tankerinin Britanya Deniz Kuvvetleri tarafından Avrupa Birliği(AB) yaptırımlarını ihlal ederek Suriye’ye yakıt taşıdığı şüphesiyle durdurulması var. 

5 Temmuz 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle..


The Guardian | Yüzlerce okulda asbest tehlikesi

Britanya’da yaklaşık 700 okulda binaların asbeste karşı korumasının sağlanamadığı gerekçesiyle risk uyarısı yapıldı. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada okul binalarının yüzde 90’ında baca, çatı ve duvarlarda asbest bulunduğu belirtildi. Asbestin havaya dağılmasının özellikle çocuklar için tehlikeli olduğunun belirtildiği açıklamada düşük miktarların bile gelecekte kanser riski yarattığı vurgulandı.


The i | Britanya ve İran arasında gerginlik: Suriye’ye yakıt götüren tanker şüphesi

İran’a ait bir yakıt tankeri Britanya Deniz Kuvvetleri tarafından Avrupa Birliği(AB) yaptırımlarını ihlal ederek Suriye’ye yakıt taşıdığı şüphesiyle durduruldu. Grace 1 adlı tankerin durdurulmasına Tahran’ın tepkisi ‘yasa dışı ve kabul edilemez’ ifadeleri oldu. İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü tankerin durdurulmasını ‘korsanlık’ olarak tanımladı. İspanya Dışişleri Bakanı ise Grace 1’in durdurulmasının ABD’nin talebi üzerine olduğunu söyledi. İran daha önce de Körfez’de tankerlere yapılan saldırılardan sorumlu tutuluyordu.


New York Times | Füze savunması ittifaktan destek alabilir

NATO yetkilileri savunma sistemlerini Rusya'nın yeni konuşlandırdığı orta menzilli nükleer füzelerine karşı geliştirip geliştirmemek konusunda kararsız kaldı. Rusya çarşamba günü resmi olarak Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşmasını (INF) askıya almaya karar vermişti. New York Times'tan Julian Barnes'ın haberine göre Nato'nun bölgenin dışından gelecek herhangi bir tehdite karşı savunma sisteminde değişiklik yapması ittifakı bölebilir ve Rusya'yı kızdırabilir. Kremlin daha önce NATO'nun eski Doğu Bloku ülkeleri Romanya ve Polonya'ya hava savunma sistemi yerleştirme kararına tepki göstermiş ve bunu kendi nükleer silahlarına bir tehdit olarak görmüştü. Eski Pentagon yetkilisi ve NATO uzmanı Jim Townsend, savunma sistemlerinin bahsi geçen füzelere karşı güçlendirilmesi durumunda "Rusya ile geri dönüşü olmayan bir noktaya" gelineceğini söyledi ve ekledi: "Gerilim ciddi anlamada tırmanır". 


The Washington Post | Bölünmüş Amerika 4'ü için toplandı

Washington Post normal şartlarda 4 Temmuz Bağımsızlık Günü'nün ABD'lilerin partizanlığı geride bırakıp beraber kutladıkları bir gün olduğunu belirtirken bu sene kutlamalardaki "Trump damgasının" durumu değiştirdiğini ifade etti. Post editörleri sokaklardaki zırhlı araçların, havada uçan jetlerin ve Trump'ın varlığının destekçilerini mutlu ettiğini ancak rakiplerini sinirlendirdiğini yazdı. 


Moscow Times | Rusya içerisinde ölümcül bir yangın çıkan denizaltının Nükleer güç ile çalıştığını doğruladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin pazartesi Rusya deniz sahası içinde, Barents Denizi'nde yanan denizaltının nükleer güç ile çalıştığını doğruladı. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Putin'e nükleer reaktörün kontrol altına alındığını bildirdi. Şoygu denizaltıda çıkan yangının akü bölümünde başladığını söyledi. Pazartesi günü Barents Denizi'nde yanan denizaltıda 14 kişi dumandan zehirlenip hayatını kaybetmişti. Rusya dün detayların "çok gizli" olduğunu ve bu yüzden kamu ile paylaşılmayacağını bildirmişti.


Frankfurter Allgemeine | Deprem Güney California'yı salladı

California'da 6.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem, merkezi yüzlerce kilometre uzakta da olsa Los Angeles'ta hissedildi. CNN'in aktardığına göre deprem en çok Death Valley Ulusal Parkı yakınlarındaki Ridgecrest kasabasında hissedildi. Ridgecrest'te binalar hasar gördü. Bu deprem California'nın 25 yıldır geçirdiği en büyük deprem oldu.


Le Monde | Chantal Arens: Fransa’nın ilk sulh yargıçı

Yargıçlar Yüksek Kurulu, Chantal Arens’i Yargıtay Başkanı olarak seçti. Arens bundan önce Paris İstinaf Mahkemesi’nin başkanıydı.


Al Arabiya | Sudan Askeri Geçiş Yönetimi ve muhalifler arasında güç paylaşımı anlaşması

Sudan Askeri Geçiş Yönetimi ve sivil bir geçiş süreci için uzun bir süredir protestolar yapan muhalif grubun oluşturduğu bir koalisyon, geçiş süreci boyunca yetki paylaşımı yapılması konusunda anlaştı. İki taraf da “En az 3 yıl sürecek geçiş aşamasında hem askeri hem sivillerin bulunduğu bir bağımsızlık konseyi kurulması” için anlaştı. Taraflar aynı zamanda bağımsız teknokrat bir hükümet kurulması ve protestolarda yaşanan müdahalelerle ilgili bağımsız ve şeffaf bir soruşturma başlatılmasını kabul etti.