Dünya Basınında Bugün

Dünya basınında bugün | Britanya'da siyasi gerilim tırmanıyor

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

02 Eylül 2019 08:57

T24 Dış haberler

Britanya'nın gündeminde Başbakan Boris Johnson'ın anlaşmasız Brexit'i engellemek için oy kullanacak Muhafazakar Partili milletvekillerini partiden ihraç edeceğini söylemesi var. Bu durumda iktidarda olan Muhafazakarlar parlamentoda çoğunluğunu kaybedecek. New York Times'ın aktardığına göre Beyaz Saray danışmanları CIA'in Afganistan'daki varlığını artırmasını istiyor. Rusya'nın gündeminde bir kez daha Moskova'daki protestolar var. Dorian Kasırgası'nın Bahamaları vurması ABD basınında geniş yer buldu.

2 Eylül 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle...

The Guardian | Johnson isyancıları ihraç edip parlamentodaki çoğunluğunu kaybetmeye hazır 

Parlamentoyu uzun süre tatil etme kararının ardından muhalefet tarafından 'darbe' yapmakla suçlanan Britanya Başbakanı ve Muhafazakar Parti Genel Başkanı Boris Johnson'a kendi partisinin içinde de ciddi bir muhalefet oluştu. The Guardian'ın aktardığına göre Johnson, anlaşmasız Brexit'i engellemeye çalışan Muhafazakar Parti milletvekillerini partiden "ihraç etmeyi" planlıyor. Böyle bir durumda iktidar partisi konumundaki Muhafazakarlar meclisteki çoğunluğunu kaybedecek. Böyle büyük bir hamlenin yüksek ihtimalle erken genel seçimle sonuçlanacağı öngörülüyor. Muhafazakar Partili bir kaynak, "Parti denetçileri Muhafazakar milletvekillerine basit bir mesaj veriyor; eğer salı günü hükümet için oy kullanmazlarsa partinin elini zayıflatacaklar ve parlamentonun kontrolünü Jeremy Corbyn'e verecekler" dedi ve ekledi: "Desteklemeyen milletvekilleri partiden ihraç edilecek ve bir daha Muhafazakar Parti'den aday olmayacak".


The Times | Johnson'dan Muhafazakar Partili isyancılara: Sizi partiden atacağım

The Times'ın aktardığına göre Başbakan Johnson dün akşam anlaşmasız Brexit'i engelleyecek yasa tasarısına destek veren tüm Muhafazakarları partiden ihraç edeceğini ve bir daha partiden aday olmalarını engelleyeceğini söyledi. Britanya'da parlamento yarın yaz tatilinden dönecek. Meclis gündeminde anlaşmasız Brexit'i engelleyecek bir yasa tasarısı olması bekleniyor.


The New York Times | Beyaz Saray'da CIA'in Afgan savaşındaki rolü konusunda fikir ayrılığı

Uluslararası kuvvetler Afganistan'dan çekilmeye başlamışken Beyaz Saray'daki kıdemli danışmanlar ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı'nın (CIA) ülkedeki varlığını gizlice artırmayı önerdiği aktarıldı. New York Times'ın ABD'li yetkililere dayandırdığı haberinde CIA'in ve ordunun bu konuda çekinceleri olduğu belirtildi. Habere göre birçok isim böyle bir hamlenin Taliban'la savaşı sona erdirmek için yapılan müzakereleri karmaşıklaştırabileceğini düşünüyor. 


Washington Post | Kategori 5'lik Dorian Bahamaları hırpaladı

Kategori 5 seviyesindeki güçlü Dorian Kasırgası pazar günü Bahamaları vurdu. Dorian, ada zincirini vuran en güçlü kasırga oldu. Washington Post kasırganın Florida'yı vurmasın durumunda büyük bir yıkımın meydana gelebileceğini ifade etti.


Moscow Times | Seçimler yaklaşırken momentumu korumaya çalışan protestocular tekrar Moskova sokaklarındaydı

Rusya'da 8 Eylül'de yapılacak yerel seçimlere kısa süre kala, Moskova'da haftalardır süren cumartesi protestoları bir kez daha düzenlendi. Katılım geçen haftalara kıyasla daha azdı. Yerel seçimler için pusulaya muhalif isimlerin girmesine izin verilmemesinin ardından başlayan protestolara bu hafta 2 bin kişi katıldı. Yetkililer protestolara yine onay vermedi. Eylemlerde "Putin'siz Rusya" ve "Siyasi tutuklulara özgürlük" sloganları atıldı.  Moscow Times'tan Evan Gershkovich'in aktardığına göre Moskova polisi bu hafta eylemlerde geçen haftalardaki sert müdahalelerine kıyasla farklı bir tutum sergiledi. Eylemlerde hiçbir protestocu gözaltına alınmadı. Protestoların 'de-facto' lideri Lyubov Sobol dahil olmak üzere hiçbir muhalif siyasetçide protestolardan kısa süre önce gözaltına alınmadı. Sobol iki haftadır eylemlerden önce gözaltına alınıyordu. 


İsrail: Hizbullah ile çatışma 'büyük ihtimalle' sona erdi

İsrail ordusu, ülkenin Lübnan sınırında dün çıkan çatışmanın "büyük ihtimalle" sonra erdiğini ifade etti. AFP'nin aktardığına göre gazetecilere açıklamalarda bulunan İsrail ordu sözcüsü Jonathan Conricus, sınırın kendi taraflarında maddi hasar olduğunu ancak can kaybı yaşanmadığını ifade etti. Conricus, çatışma sırasında orduya ait bir ambulansın vurulduğunu bildirdi.