Dünya Basınında Bugün

Dünya basınında bugün | Brexit ertelendi, May'in geleceği tartışılıyor

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

11 Nisan 2019 10:04

T24 Dış haberler
Metin Kaan Kurtuluş & Melis Karaca

Britanya’nın Avrupa Birliği’nden ayrılma tarihi tekrar ertelendi. Brexit için belirlenen yeni tarih 31 Ekim 2019 oldu. Brintaya’da Başbakan May’in geleceği tartışılıyor. The Telegraph’ın haberine göre bakanlar May’den gelecek ay istifa etmesini istediler. The Guardian ise baskılara rağmen May’in bir süre daha görevde kalma kararı aldığını yazdı.  New York Times, İsrail’deki seçimleri manşetine taşıdı. Washington Post ise ABD Adalet Bakanı William Barr’ın, Çarşamba günü yaptığı açıklamada “istihbarat ajanlarının 2016’daki Donald Trump seçim kampanyasını gözetlediğini” söylemesine dikkati çekti. Birçok gazetenin ön sayfasında NASA tarafından çekilen kara delik fotoğrafı yer aldı. Al Arabiya’ya konuşan kaynaklar ise Sudan Devlet Başkanı Ömer el- Beşir’in istifa ettiğini doğruladı.

11 Nisan 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle...

The Guardian | May eleştirilere karşı çıktı ve görevde kalıp Brexit Anlaşması sürecini zorluklara rağmen tamamlayacağını söyledi

The Guardian gazetesi Britanya Başbakanı May’in bir süre daha “güce tutunacağını” belirtti. Habere göre May, verdiği sözü tutup Brexit görüşmelerinin en azından ilk turunu tamamlama kararı aldı. Mason ve Boffey imzalı habere göre Muhafazakar Parti içindeki muhaliflerin May’i aralık ayına kadar görevden alması pek olası gözükmüyor çünkü başbakan geçen senenin sonlarında Avam Kamarası’ndan güven oyu almıştı.


The Telegraph | Avrupa Birliği restleşmesi sonrası May’e sadece bir ay verildi 

Telegraph’ın haberine göre bakanlar ile kıdemli Muhafazakar Partililer May’e gelecek ay yapılacak olan yerel ve Avrupa Parlamentosu seçimlerinden sonra istifa etmesi gerektiğini söylediler. Habere göre bir bakan konu ile ilgili şunları söyledi: “Bütün bu olay küçük düşürücü, işler sadece daha da kötüleşecek. En kısa zamanda istifa etmesi gerekiyor”.


The New York Times | İsrail halkı sırtını lideri ile istikrara dayadı

Benjamin Netanyahu’nun yeniden başbakan olarak seçilmesi, İsrail’in muhafazakar bir Yahudi devletine yöneleceğine, halkın ise nerede olduğuna ve nereye gitmek istediğine dair ipucu veriyor. İsrail halkı, istikrarı; ekonomik ve askeri güvenliği gözeterek Netanyahu’nun yeniden başbakan olmasına karar verdi.


Washington Post | Barr’a göre ABD Trump’ı gözetledi

ABD Adalet Bakanı William P. Barr, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, istihbarat ajanlarının 2016’daki Donald Trump seçim kampanyasını gözetlediğini söyledi. Rusya’nın seçimlere müdahalesiyle ilgili kapsamlı bir rapor hazırlığında bulunan Barr, politik figürlerin takip edilmesini hukuki zemini hakkında şüpheli bulduğunu dile getirdi. Barr’ın iddiaları, Rusya soruşturmasının Trump’ın başkanlığına karşı gayri meşru bir adım olduğunu söyleyenlere destek olacak nitelikte.


Moscow Times | ABD, vatandaşlarını Rusya’da kaçırılma riskleri olduğu konusunda uyardı

ABD Dışişleri Bakanlığı Rusya ile ilgili bir “seyahat uyarısı” yayınladı. Uyarıda, “Rusya’nın bazı bölgelerine seyahat eden ABD’lilerin kaçırılma riski vardır” ifadeleri yer aldı. Ocak 2018’de kurulan yeni sistemde Rusya’nın ABD’liler için seyahat etmesi en tehlikeli ülkelerden biri olduğu belirlenmişti.

 


Le Monde | Brezilya’da Bolsonaro’nun çalkantılı 100 günü

Seçilmesinin ardından 3 ay geçen Brezilya Devlet Başkanı, iç açıcı bir tablo sunmuyor. Aşırı sağ yönelimli lider, özellikle sosyal medyada kendisine karşı oluşan muhalefetle birlikte popülerliğinin azaldığını görüyor.  Yerli Amazon halkını temsil eden bir grup, yer aldıkları bir kürsüde, Bolsonaro’ya karşı yardım çağrısında bulundu.


Frankfurter Allgemeine | Her şey Cadılar Bayramı’nda bitmeli 

Dün Birleşik Krallık hariç AB'nin 27 üye ülkesinin liderleri Brexit gündemli zirvede bir araya geldi. Zirvede liderler Britanya'ya bir Brexit anlaşması üzerinde karar kılması için 6 aydan fazla süre verme kararı aldı ve yeni Brexit tarihini 31 Ekim 2019 olarak belirledi. Yeni belirlenen tarihin 'Cadılar Bayramı'na denk gelmesi dikkati çekti.


Al Arabiya | El Beşir istifa ediyor, Awad Ibn Auf geçici konseyi yönetecek

Kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in istifa ettiği duyuruldu. Al Arabiya'ya konuşan kaynaklara göre Beşir, 'istifa etme' kararı aldı ve eski ile hâlâ görevde olan bazı hükümet yetkilileri tutuklandı. Kaynaklar ayrıca Hartum havalimanının kapatıldığını ve karşı darbe girişiminin başarısız olduğunu iletti.