Dünya Basınında Bugün

Dünya basınında bugün | Akar'ın NATO toplantısında vekille tartışması Yunan basınında

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

15 Haziran 2022 09:33

T24 Dış Haberler

Yunanistan'ın önde gelen yayınlarından Kathimerini'nin İngilizce edisyonu, manşetine Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın NATO Parlamenter Asamblesi (NATO PA) Siyasi Komisyon ile Akdeniz ve Orta Doğu Özel Grubu'nda Yunan vekillerle yaşadığı tartışmayı taşıdı. Britanya’da hükûmetin sığınmacıları Ruanda’ya gönderme kararı, yürürlüğe girdikten 11 saat sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararıyla iptal edildi. New York Times, Severodonetsk'te Rus ve Ukrayna güçleri arasındaki çatışmalar sürerken Rusya ile Ukrayna'nın en doğusunun komple kontrolü arasında duran son köprünün düştüğünü belirtti.

15 Haziran 2022'de dünya basınında öne çıkan başlıklar şöyle...

The Guardian | Britanya’nın sığınmacıları Ruanda’ya gönderme kararı AİHM kararıyla iptal edildi
The Independent | Ruanda uçuşu insan haklarını korumak için durduruldu

Britanya’da hükûmetin sığınmacıları Ruanda’ya gönderme kararı, yürürlüğe girdikten 11 saat sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararıyla iptal edildi. Sığınma talebiyle Britanya’da olan 7 kişi uçağa bindirildikten sonra, uçaktakilerden birinin başvurusuyla çıkan AİHM kararı sonucu diğer 6 kişi de hızla başvuruda bulunabildi. Havalanması planlanan uçak, AİHM kararının altından kalkmadı. The Guardian, AİHM kararının Britanya Başbakanı Boris Johnson ve İçişleri Bakanı Priti Patel için “utanç verici bir darbe” olduğu değerlendirmesinde bulundu. The Independent gazetesi de “Ruanda uçuşu insan haklarını korumak için durduruldu” başlıklı haberde, bazı bakanların 7 kişi de olsa uçuşun gerçekleşmesi için ısrarını hatırlattı.


New York Times | Kiev'in müttefikleri daha da endişelenirken yeni gerilemeler

New York Times, Severodonetsk'te Rus ve Ukrayna güçleri arasındaki çatışmalar sürerken Rusya ile Ukrayna'nın en doğusunun komple kontrolü arasında duran son köprünün düştüğünü belirtti. Gazete, çatışmaların yoğunlaştığı Severodonetsk kentinde çok sayıda sivil olduğuna dikkat çekti. Ukraynalı yetkililer, Severodonetsk'i Ukrayna kontrolündeki diğer bölgelere bağlayan son köprü yıkılsa da hala oradaki askerlere destek gönderebileceklerini iddia etti. Çarşamba ve perşembe günü, NATO ülkelerinin savunma bakanları, Ukrayna'ya destek hakkında görüşmek için Brüksel'de bir araya gelecek. New York Times, konuşmaların tekrar 'savaşın nasıl biteceğine' odaklanmaya başladığına dikkat çekerken, bazı Batılı liderlerin 'kararsız' olduğunu ifade etti.


eKathimerini | Akar, NATO toplantısında Yunan vekillerle tartıştı

Yunanistan'ın önde gelen yayınlarından Kathimerini'nin İngilizce edisyonu, manşetine Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın NATO Parlamenter Asamblesi (NATO PA) Siyasi Komisyon ile Akdeniz ve Orta Doğu Özel Grubu'nda Yunan vekillerle yaşadığı tartışmayı taşıdı.

Akar'ın Yunanistan'ın "Teröre destek verdiğini" iddia etmesinin ardından bir Yunan vekil, “Kıbrıs'ı işgal ettiğinizde ülkelerin egemenliğine saygı duyduğunuzu iddia edemezsiniz” dedi.

Akar ise bu sözler üzerine "Kıbrıs'ın kuzeyine işgal derseniz, başından kavga etmek istiyorsunuz demektir. Türkiye Kıbrıs'ın kuzeyinde işgalci değildir. Biz 1974'te Barış Harekatı'nı yaptık. 1974'ten şu ana kadar hem güney hem kuzey barış, huzur içinde yaşıyor. Bunu görmek lazım. Yanlı olmamak lazım. 2014'te BM'nin Annan Planı'nı çözüm olsun diye tüm eksikliklerine rağmen Türkler kabul etti. Rum tarafı kabul etmedi” ifadelerini kullandı.


Moscow Times | Zelenski: Savaşın gidişatını Donbas'taki çatışma belirleyecek

Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski, ülkesindeki savaşın kaderini doğuda Donbas'ta süren çatışmaların belirleyeceğini söyledi ve halkına "güçlü kalın" çağrısında bulundu. 

Rus işgalinin başlamasından bu yana her gece yaptığı video açıklamalarının yenisinde, "Maalesef acı verici kayıplar var. Ancak güçlü kalmalıyız. Burası bizim ülkemiz" dedi.

Zelenski, "Donbas'ta direnmek çok önemli. Donbas, ilerleyen haftaları kimin domine edeceğini belirleyecek" diye konuştu. 

Rusya'nın Ukrayna'nın doğusundaki yoğun saldırıları sürerken NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Kiev'in silah çağrılarına destek verdi ve ülkeye teslimatların hızlanması çağrısında bulundu. 

Rus güçleri Severodonetsk kentini komşu şehir Lısıçansk'a bağlayan üç köprüyü de yıktı. Ukrayna, Moskova'nın hedefinin şehri izole etmek olduğunu düşünüyor. 


Le Monde | Lrm ve Nupes arasında ikinci turun son mücadelesi

Fransa’da genel seçimlerin ikinci turu bu hafta sonu gerçekleşecekken Boyun Eğmeyen Fransa, Sosyalistler ve Yeşiller’den oluşan solun “Nupes” isimli ittifakı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “Ensemble” koalisyonuyla başa baş sonuç aldı. Taraflar, ikinci tura kadar sandığa gitmeyenleri ikna etmeye çalışıyor.


Al Jazeera | Nükleer silahı olan ülkeler 2021’de silahlara 82.4 milyar dolar harcadı

Nükleer Silahların Tamamen Ortadan Kaldırılması için Uluslararası Kampanya (ICAN), nükleer silah sahibi dokuz ülkeni 2021 yılında atomik silahlarını geliştirerek 82.4 milyar dolar harcama yaptıklarını açıkladı. ICAN, toplam harcamanın yarısından fazlasını kapsayan ABD’nin en büyük paya sahip olduğunu; ABD’yi Çin, Rusya, Britanya ve Fransa’nın takip ettiğini belirtti. ICAN, nükleer silah üreticilerinin de lobicilik için milyonlar harcadığını söyledi.