Dünya Basınında Bugün

Dünya basınında bugün | ABD'de Demokrat aday adayları canlı yayında karşı karşıya geldi

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

31 Temmuz 2019 10:00

T24 Dış haberler | Metin Kaan Kurtuluş & Melis Karaca

ABD'de Demokrat Parti aday adayları bir canlı yayın tartışmasında karşı karşıya geldi. Tartışma konuları ABD basınında geniş yer buldu. The Times'ın aktardığına göre "2002’den bu yana 10 tane ‘En sıcak yıl’ yaşandı". Rusya gündeminde muhalifleri protestoları var. Al Arabiya'nın aktardığına göre ABD, Hürmüz Boğazı’nda ‘güvenliği sağlamak’ için Almanya’dan yardım istedi

31 Temmuz 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle.

The Guardian | Bakanlar, gençlerde artan suç oranıyla ilgili olarak ‘sorumsuzlukla’ suçlanıyor

Britanya’da gençlerin karıştığı suç olaylarının sayısında artış yaşanmaya başladı. Meclise taşınan konuda vekiller hükümet ve sosyal yardım politikaları devreye girmezse, çok daha fazla gencin suça bulaşacağı uyarısını yaptı. Gençlerin suça karışmasıyla mücadele konusunda bir lider eksikliği olduğu eleştirisi yapıldı. Boris Johnson, seçim öncesinde 20 bin yeni polis alma vaadinde bulunmuş ve İçişleri Bakanlığı görevine Priti Patel’i atamıştı.


The Times | 2002’den beri 10 tane ‘En sıcak yıl’ yaşandı

Küresel ısınma hızına dikkat çeken araştırma, Britanya’nın 2002’den beri tam 10 defa ‘en sıcak yıl’ı yaşadığını ortaya koydu. Britanya’nın meteoroloji birimi geçen hafta ülkedeki sıcakların rekor seviyeye ulaştığını duyururken bilim insanları küresel ısınmanın ne kadar hızlı gerçekleştirdiğini gözler önüne seren araştırmanın ‘şüphecileri’ de ikna edeceğini düşünüyor.

New York Times | Yarışı önde götüren liberaller büyük sözler ile ilgili saldırıları savuşturdu

2020'de Demokrat Parti'nin başkan adayı olmak için yarışan bazı isimler dün akşam canlı yayında tartıştı. Yarışı geride götüren isimler anketlerde 2. ve 3. sırada bulunan Vermont Senatörü Bernie Sanders ve Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren'a yüklendi. Aday adayları Sanders ve Warren'ı "büyük sözler" vermekle suçladı ve bunun partiye seçimi tekrar kaybettirebileceğini iddia etti. NYT'nin aktardığına göre Demokrat Parti'nin adayı olmak için büyük bir yarış içinde olan Sanders ve Warren birlik olup anketlerde geride olan adayların söylemlerine beraber karşılık verdi. 


The Washington Post | Tartışmada ılımlılar geriye itti

Washington Post da dün akşam Demokrat aday adayları arasında yapılan tartışmayı ilk sayfasına taşıdı. The Post, "ılımlı Demokratlar" olarak nitelendirdiği grubun Sanders ile Warren'a sağlık sistemleri ve göçmen politikaları konusundaki vaatleri hakkında yüklendiğini yazdı. 


Moscow Times | Konum hakkındaki anlaşmazlığın ardından Moskovalı yetkililer bir sonraki muhalefet protestosuna izin çıkarmayacak

Moscow Times'ın aktardığına göre protestocuların daha merkezi bir nokta talep etmesinin ardından Moskovalı yetkililer bu hafta sonu düzenlenmesi planlanan muhalefet protestolarına izin vermeyecek. Rusya'da muhalefet bir süredir yerel seçimlerde muhaliflerin aday olmasının engellenmesini protesto ediyor. 


Frankfurter Allgemeine | Dizel meselesi sebebiyle eski Audi CEO'su Stadler'e suçlamalar yöneltildi

Savcılar otomobil devi Audi'nin eski CEO'su Robert Stadler'e dolandırıcılık, yanlış tanıtma ve cezalandırılabilir reklam suçlamaları yöneltti.


Le Monde | Boris Johnson ‘Anlaşmasız’ hazırlıklarını arttırıyor

Britanya’nın başbakanı Boris Johnson seçildiğinden beri geçen 6 günde Avrupa’yla herhangi bir diyaloğa girmedi. Britanya hükümeti, Avrupa’dan ayrılık sürecine hazırlık yapmak için bir komite kurdu


Al Arabiya | ABD, Hürmüz Boğazı’nda ‘güvenliği sağlamak’ için Almanya’dan yardım istedi

ABD, Almanya’ya Fransa ve Britanya’ya katılıp Hürmüz Boğazı’nda ‘İran gerilimine’ yönelik bir operasyon yapma çağrısında bulundu. “Alman hükümeti açıkça seyrüsefer serbestliğinin korunması gerektiğini vurgulamıştır” ifadelerini kullanan ABD Berlin Büyükelçiliği, “Asıl soru kim tarafından korunduğu” dedi.