Dünya Basınında Bugün

Dünya basınında bugün | 2 şehir, 13 saat, 29 ölü

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?

05 Ağustos 2019 11:00

T24 Dış haberler | Metin Kaan Kurtuluş & Melis Karaca

Dünya gündeminde ABD'deki silahlı saldırılar var. Dayton ve El Paso kentlerinde 13 saat içerisinde yapılan iki saldırıda 29 kişi hayatını kaybetti. Moskova'daki protestolarda bu hafta binden fazla kişi gözaltına alındı. Le Figaro Hong Kong'daki gelişmeleri manşetine taşıdı.

5 Ağustos 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle...

The Guardian | ABD’de saldırıların ardından Trump, nefreti körüklemekle suçlanıyor

ABD’de ard arda gelen ölümcül silahlı saldırıların ardından ABD Başkanı Donald Trump göçmen karşıtı söylemleri sebebiyle eleştirildi. El Paso, Texas’ta yaşanan 20 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırı beyaz milliyetçiliği ve göçmen karşıtlığı motivasyonuna sahipti. 2020 seçiminin Demokrat adayları saldırıların arından Trump’a yüklendi. Trump’ın 2016 seçim kampanyasından beri nefreti körükleyecek söylemleri hatırlatıldı. Beti O’Rouke, Trump için ‘beyaz milliyetçisi’ ifadesini kullandı.


The Times | Katar, İngiliz bankasını ‘İslamcılığı’ desteklemek için kullanmakla suçlanıyor

Katar devleti tarafından kontrol edilen bir İngiliz banka, İslamcılarla bağlı birden çok İngiliz organizasyona finansal servis sağlıyor. Al Rayan Bankası’nın bazı müşterilerin hesapları batı bankaları tarafından güvenlik amaçlı dondurulmuş veya kapatılmış durumda. Al Rayan’ın müşterileri arasında ABD’de ‘terörist topluluk’ olduğu gerekçesiyle yasaklı olan bir yardım kuruluşu bulunuyor. Kuruluşun, Hamas lideri tarafından destekli bir camiiye finansman sağladığı biliniyor.


New York Times | Bir silahlı katliam diğerini takip etti, kafası karışmış bir ülke şok oldu

Pazar günü silahlı bir adam ABD'nin Ohio eyaletinin Dayton kentinde bir bölgeye saldırdı ve 9 kişiyi öldürdü. Bu saldırıdan kısa süre önce silahlı bir saldırgan El Paso'da bir Walmart süpermarkette 20 kişiyi katletti. NYT, 24 saat içinde iki saldırının silahlı saldırılara "alışmış" bir ülkeyi bile sarstığını ifade etti. 24 saat içinde 29 kişinin ölmesi ülkedeki silah yasaları hakkındaki tartışmaları büyüttü. El Paso'daki terörist yazdığı manifestoda "Teksas'ın Hispanikler tarafın işgal edildiğini" yazdı.


The Washington Post | 2 şehir, 13 saat, 29 ölü

The Washington Post'un da ilk sayfasında El Paso ve Dayton'daki silahlı saldırılar yer aldı. El Paso'daki saldırının baş şüphelisi olan Patrick Crusius terörizm ile suçlanacak. WP'nin aktardığına göre yetkililer Crusius'u federal nefret suçu işlemekle de suçlamayı planlıyor. 


Moscow Times | Rusya polisi Moskova'nın merkezinde binin üzerinde muhalif protestocuyu gözaltına aldı

Rusya polisi Moskova'da protestolara katılan 1001 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında Rusya'da muhalefetin önde gelen isimlerinden Lyubov Sobol da vardı. Muhalif lider Alexei Navalny'e yakın bir isim olan Sobol, içinde bulunduğu taksiden polis tarafından çıkartıldı ve beyaz bir minibüse konuldu. Navalny'e para akladığı iddiasıyla yeni bir soruşturma açıldı.


Frankfurter Allgemeine | SPD'nin durumu: Tek bir drama

FAZ editörlerinden Daniel Deckers Almanya'da son seçimlerde en çok oy alan ikinci parti SPD'nin (Almanya Sosyal Demokrat Partisi) içinde bulunduğu duruma dikkati çekti. Deckers partinin anketlerde başarısızı olduğunu ifade etti ve parti yönetiminin başarısız olduğunu yazdı.


Le Figaro | Hong Kong’da Pekin ile ‘bilek güreşi’ sertleşti

Hong Kong’da göstericiler ve polis arasında şiddet devam ederken, genel grev çağrısı yapıldı. Güvenlik güçlerinin protestoculara müdahalesinin sertliği giderek artarken hükümet, ‘eli kolu bağlı’ bir şekilde durmayacağını açıkladı.


Al Arabiya | Katar, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Ülkeleri arasında kadınlara tek seyahat yasağı olan tek ülke kaldı

Katar, Körfez Arap Ülkeleri arasında kadınlara erkek onayı olmadan seyahat etmeyi yasak tutan tek ülke kaldı. Geçen hafta Suudi Arabistan da bu yasağı kaldırdığını açıklamıştı. Katar İçişleri Bakanlığı internet sitesine göre, 25 yaşının altındaki bekâr kadınlar ülke dışına seyahat etmek için bir erkekten onay alması gerekiyor.