Dünya

Donald Trump'tan Boeing 737 MAX 8 yorumu: Uçaklar uçmak için çok karmaşık hâle geliyor

"Sizi bilmem, ama ben pilotumun Albert Einstein olmasını istemem"

13 Mart 2019 07:49

T24 Dış haberler

ABD Başkanı Donald Trump, son 5 ayda iki Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağının yere çakılmasının ardından "uçakların uçmak için çok karmaşık hâle" geldiği yorumunda bulundu.

Trump'ın uçaklarla ilgili yaptığı paylaşım şöyle:

"Uçaklar uçmak için çok karmaşık geliyor. Artık pilotlar yerine MIT'ten (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) bilgisayar mühendislerine ihtiyaç duyuluyor. Çoğu üründe bu durumu görüyorum. Çoğunlukla eskisi daha basit ve çok daha iyiyken hep ileriye doğru gereksiz bir adım atılıyor. Saniyelik kararlara ihtiyaç var ve karmaşıklık tehlike yaratıyor.Bu büyük bedele karşılık çok az şey geri alıyoruz. Sizi bilmem, ama ben pilotumun Albert Einstein olmasını istemem.  Ben uçağın kolayca ve hızlıca kontrol edebilen uçan profesyoneller isterim" 

 

29 Ekim 2018'de Endonezya'da ve 10 Mart 2019'da Etiyopya'da iki Boeing 737 MAX 8 tipi yolcu uçağı düştü.  Bu iki kazada toplam 356 kişi hayatını kaybetti. Bu kazaların teknik bir problemlerden kaynaklanmış olabileceğinin konuşulması Boeing 737 MAX 8'lerin güvenliği hakkında tartışmalar başladı. Bu modellerin kullanımı birçok ülke ve havayolu tarafından durduruldu. ABD'de ise Boeing 737 MAX 8'ler hakkında henüz bir uygulama bulunmuyor.