Ekonomi

Dolar, Türkiye ile ABD arasındaki anlaşmayla düşüşe geçti

18 Ekim 2019 09:38

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence görüşmesinin ardından Suriye'de 120 saatlik ateşkes ilan edileceği haberiyle Dolar/TL  dün yüzde 1'den fazla gerileyerek 5.8168'e kadar geriledi. Dolar bu sabah da düşüşünü sürdürerek yüzde 1'lik kayıpla 5.76'ya geriledi. Dün New York'ta işlem gören iShares MSCI Turkey ETF'si haberle birlikte yüzde 4 yükseldi.

Dün BIST 100  Endeksi de günü % 0.8 artışla tamamladı.

Bundan sonra taraflardan gelecek açıklamalar veya operasyonun seyrine dair haber akışları fiyatlamalarda belirleyici olacak.

Şeker Yatırım yolladığı notta kur hareketine dair "Kurda görülen geri çekilmenin devamı halinde 5.7680 ana desteğini takip edeceğiz. Ancak fiyatlamaların 5.7680 ana desteği üzerinde kalması halinde TL lehine işlemlerin bu seviye ile sınırlı olabileceğini ve yükselişin yeniden tetiklenebileceğini belirtmek isteriz. Yaşanabilecek olası yükselişlerde 5.9760 direnci güncelliğini korumakta" ifadesini kullandı.

Ünlü Menkul Değerler ise ciddi baskı yaratan bir riskin geride kalması ile TL’nin diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden pozitif ayrışarak daha iyimser bir zeminde hareket edeceğini söyledi.

Notta "Gün içinde özellikle 5,78-5,80 bandının aşağı yönlü geçilmesi TL  lehine hareket alanının da genişlemesini sağlayacağı için teknik açıdan riskli bölgeden de çıkılmasına da yardımcı olacaktır." ifadelerine yer verildi.      

Bugünün devamında ekim ayına ilişkin TCMB beklenti anketi piyasaların radarında olacak.