Ekonomi

Dolar güne nasıl başladı?

06 Ağustos 2019 07:59

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının kızışması ile yatırımcıların Japon yeni, tahvil ve altın gibi güvenli varlıklara yönelmesiyle dolar/TL bu sabah güne 5.55 TL seviyesinde güne başlarken 5,56 bandına yükseldi. 

Küresel piyasalar, ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’den ithal 300 milyar dolar tutarındaki ürüne 1 Eylül’den itibaren %10 ek gümrük vergisi getireceğini açıklamasının ardından, bir aylık ticaret ateşkesinin bittiği gerekçesiyle tedirgin. Çin bunun karşısında savaşacağını açıkladı.

Ticaret savaşı kaygıları ile yatırımcıların Japon yeni, tahvil ve altın gibi güvenli liman varlıklara yönelmesi ile Asya hisse senetleri dokuz ayın en büyük günlük düşüşünü kaydederken; yuan 10 seneden uzun bir sürenin en düşük seviyesine geriledi.

Dolar/TL saat 07.59 itibarıyla 5,5610 TL'den işlem görüyor. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) Temmuz’da KDV ve ÖTV indirimlerinin sonlanmasının yanı sıra yapılan elektrik zammı sonucu %1.36 artış gösterdi, ancak gıda fiyatlarının öngörülerin üzerinde gerilemesiyle beklentilerin altında kaldı.

Yıllık enflasyon Temmuz’da Haziran’daki %15.72’den %16.65’e çıkarken, Ağustos’ta baz etkisinin yapılan doğalgaz ve son sigara zamlarının enflasyonda yaratacağı yükselişi sınırlaması bekleniyor.

Ekonomistler, baz etkisinin daha da artacağı Eylül-Ekim aylarında ise enflasyonda sert gerileme öngörüyor.