Ekonomi

Dolar güne nasıl başladı?

Haftaya 6.15 üzerinde başlayan Euro, 6 liranın altına inerek 5.95 seviyelerinden el değiştiriyor

25 Ocak 2019 07:43

Dolar kuru, 5.35 lira üzerinde başladığı haftada Merkez Bankası ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın mesajlarıyla 5.25 lira seviyesine çekildi.

Mali disiplinden seçim döneminde olunmasına rağmen taviz verilmeyeceği vurgusu, yeni bir jeopolitik risk veya uluslararası gerilim oluşmaması ve Draghi'nin de açıklamalarıyla lira hem dolar hem Euro karşısında değer kazandı. Dolar/TL 25 Ocak sabahı 5.26, Euro/TL ise 5.96'dan işlem görüyor

Türk Lirası, haftanın son gününe dolar karşısından değer kazanarak başladı. 21 Ocak haftasını 5.35'li seviyelerden açan kur, kapanışta 5.25 altını zorluyor.

Dolar/TL'de yaşanan düşüşte Merkez Bankası'nın PPK özetinde faiz indirimi konusunda aceleci davranmayacağını ve belirgin bir enflasyon düşüşü beklediğini belirtmesi ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın mali disiplinden taviz verilmeyeceğini belirtmesi etkili oldu. Bakan Albayrak seçim tavizlerinin de verilmeyeceğini vurguladı.

ABD ile ilişkilerin olağan seyrettiği haftada Suriye konusunda atılan Rusya'nın da dahil olduğu üçgendeki diplomatik açıdan pozitif gelişmeler, kurun jeopolitik risk kaynaklı hareketini de engelledi.

Dolar/TL, dün sığ piyasada 5.25 lira altını test ettikten sonra 25 Ocak sabahı 5.26 liranın biraz üzerinde seyrediyor. Euro ise AMB'nin faizleri sabit tutması ve Draghi'nin açıklamaları sonrası daha sert bir değer kaybı yaşadı.

Haftaya 6.15 üzerinde başlayan Euro, 6 liranın altına inerek 5.95 seviyelerinden el değiştiriyor.