Gündem

Dokuz ay sonra işsizlik korkusu: Depremzedelerin geleceği belirsiz

"Ne iş yaptığımız önemli değil, mühim olan kalıcı bir işimizin olması"

14 Nisan 2024 08:55

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat Depremleri'nden sonra binlerce yurttaş işsiz kaldı. Geçimlerini sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından sunulan Toplum Yararına Program'ına (TYP) başvuran yurttaşlar, programın geçici olması nedeniyle endişelerini dile getiriyor.

14 ay önce yaşanan deprem felaketinin ardından, ev ve iş konularında kalıcı çözümler bekleyen yurttaşlar, hâlâ belirsizlik içinde. İş alanlarını kaybeden birçok depremzede için İŞKUR'un Toplum Yararına Programı (TYP) tek seçenek olmuş durumda. Ancak, programın geçici şartları, depremzedeler arasında sürekli bir endişe kaynağı oluşturuyor.

Dönem sonlarında "Yenilenecek mi?" endişesi

Cumhuriyet'ten Çağdaş Bayraktar'ın aktardığına göre, TYP kapsamında konteyner kentlerde, belediyelerde ve okullarda çalışan işçilerin durumu belirsiz. "Resmi olarak temizlik personeliyiz ama çeşitli işleri yapıyoruz. Sorun değil, önemli olan kalıcı bir işimizin olması," diyen D.Ö., sözleşme sürelerinin belirsizliğinden bahsetti: "Örneğin, birinci etapta işe başlayanların sözleşmesi 19 Mayıs 2024'te, ikinci etapta başlayanlarınki ise 30 Haziran 2024'te sona eriyor. Her sözleşme dönemi sonunda ‘Acaba yenilenecek mi?’ diye endişeleniyoruz."

"Hayati bir sorun"

Depremde eşini, evini ve işyerini kaybeden S.S. ise "Zaten birçok sorunla ve bilinmezlikle karşı karşıyayız. En azından iş konusunda kaygı yaşamamak için TYP’lilerin kadroya alınmasını istiyoruz" dedi.

"TYP uygulamasının faydalı olduğunu görüyoruz. Ancak uygulamadaki dokuz ay gibi geçici sürelerin belirlenmesi ve güvencesizlik ortamının oluşması yurttaşlarımız için hayati sorun oluşturuyor" diyen CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara ise "İçlerinde yüksekokul mezunlarının da bulunduğu yurttaşların Hatay’ın her bir köşesinde bu program dahilindeki katkılarına şahidiz" ifadelerini kullandı.

Bu yurttaşların süreleri dolduğunda bu işlerini dahi kaybetmenin zorluğunu yaşayacaklarına dikkat çeken Kara, sözlerine şöyle devam etti:

"Göç başlayacak"

"En çok durduğumuz konulardan bir tanesi de göç ve demografi. Eğer yurttaşlarımız program sonrasında iş bulamazsa mecburen başka kentlere göç etmek zorunda kalacaklar. Kendilerini geri döndürmek oldukça güç olacak. Bu yüzden ivedilikle yeni düzenlemeler yapılmalı, halihazırda cari dönemde program dahilinde çalışan yurttaşlarımıza şeffaf ve açık süreçler işletilerek kadro verilmelidir."