Dünya

Doğuma götürülürken memurlar "kahve almak" için durmuştu: Bebeğini kaybeden eski mahkuma 480 bin dolar tazminat

30 Ağustos 2022 08:59

ABD’nin Güney California eyaleti yönetimi, tutuklu olduğu cezaevinde doğumu başlayan, hastaneye götürülürken memurların kahve almak için durmasıyla bebeğini kaybeden kadına 480 bin dolar tazminat ödemeyi kabul etti. 

The Guardian’da yer alan habere göre, 2016 yılında uyuşturucu barındırma suçundan iki aylık hapis cezası nedeniyle cezaevinde olan Sandra Quinones isimli kadın, hücrede suyunun gelmesi üzerine yardım butonuna bastı. Quinones’in yardım çağrısına yanıtın gelmesinin iki saati bulduğu belirtildi.

Cezaevi personeli, hücreye ulaştıktan sonra doğumu başlayacak kadını hastaneye götürmek için ambulans yerine cezaevi aracını kullandı. Quinones, kendisini hastaneye götüren personelin yol üzerinde Starbucks’ta durarak kahve aldığını, bebeğin ve kendisinin hayatını tehlikeye attığını söyledi.

Hastanede Quinones tedavi edilse de bebeğin kurtarılamadığı öğrenildi. 

Quinones, cezaevi personelinin duruma karşı “bilinçli bir şekilde” kayıtsız kaldığını söyleyerek 2020’nin nisan ayında tazminat talebiyle dava açtı.

Bölge mahkeme yargıcı, 2020’nin ekim ayında kadının şikayetini lehine bir karar verirken temyiz mahkemesi kararı döndürerek tekrar bölge seviyesinde görülmesini talep etti.

Güney California eyalet yönetimi, kadının açtığı davada anlaşmaya varılması için 480 bin dolarlık bir tazminatın ödenmesini kabul etti.

Şu an cezaevinde olmayan Quinones’in eyalet yönetiminin ödemeyi kabul ettiği miktarı resmi bir şekilde kabul etmesi bekleniyor.