Gündem

DNA YURT;AFYONKARAHİSAR'DA ZAFER YÜRÜYÜŞÜ YAPILDI

 AFYONKARAHİSAR'da Zafer Haftası ve Büyük Taarruz kutlamaları kapsamında atlı birliklerin katılımıyla kortej yapıldı

26 Ağustos 2018 13:56

 AFYONKARAHİSAR\'da Zafer Haftası ve Büyük Taarruz kutlamaları kapsamında atlı birliklerin katılımıyla kortej yapıldı. Daha sonra Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Kocatepe\'ye çıkışını canlandırmak amacıyla sabaha karşı yüzlerce kişinin katılımıyla Zafer Yürüyüşü gerçekleşti.
Afyonkarahisar\'da Zafer Haftası\'nın 96\'ncı yıl dönümü ve Büyük Taarruz kutlama etkinlikleri kapsamında Şuhut ilçesindeki Atatürk Evi\'nde tören yapıldı. Programa eski Orman ve Su İşleri Bakanı ve Ak Parti Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, Ak Parti milletvekilleri Ali Özkaya ve İbrahim Yurdunuseven ile askeri erkan, STK temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
ATLI BİRLİKLERLE KORTEJ
Atatürk Evi önündeki törende konuşan Veysel Eroğlu, 26 Ağustos sabahı başlayan Büyük Taarruz sayesinde istiklal zaferinin kazanıldığını vurguladı. Veysel Eroğlu, beraberindeki protokol üyeleriyle birlikte Atatürk Evi önünde açılan hatıra defterine günün anlam ve önemini anlatan bir mesaj yazdı. Mehter takımı eşliğinde devam eden kutlamalar, kortej geçişiyle ilçe merkezine kadar sürdü. Süvari birlikleri ve Jandarma Komutanlığına ait atlı birliklerin de yer aldığı kortej sonunda Veysel Eroğlu, İzmir\'e giden süvari birliğine Türk bayrağı ve savaşın yaşandığı bölgeden alınan toprak teslim etti.
\'TÜRK ORDUSUNUN KAYIPLARI 13 BİN ŞEHİT VE GAZİYDİ\'
Zafer Haftası kutlamaları Şuhut İlçe Stadyumu\'nda düzenlenen törenle devam etti. Burada konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, Türk tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olan, Kurtuluş Savaşı\'nı zafere götüren ve bugünkü Türkiye Cumhuriyeti\'nin temellerinin atıldığı Büyük Taarruz emrinin verildiği Kocatepe\'nin yıllar sonra aynı coşku ve heyecana ev sahipliği yaptığını belirtti. Tutulmaz, şöyle konuştu:
\"96 yıl önce buradan başlayan ulusal kurtuluş mücadelesi millet için her açıdan bir varoluş savaşıydı. Düşmana karşı en güçlü ve kalıcı darbeyi vurabilmek için milletimiz 26 Ağustos\'ta ordusuyla birlikte yekvücut olup özgürlüğe yürüdü. Aziz milletimizin ve şanlı ordumuzun 25 Ağustos 1922\'de buradan başlattığı kutlu yürüyüş 26 Ağustos 1922 sabahı saat 05.30\'da düşman mevzilerine karşı topçu ateşiyle devam etti. Büyük Taarruz harekatı gün aydınlandığında Türk askerinin süngü hücumuyla, düşmanla göğüs göğse çarpışmasıyla devam etti. 26 Ağustos\'ta başlayan ve Yunan ordusunun İzmir\'i terk edişi 9 Eylül\'e kadar devam eden sürede Türk ordusunun kayıpları 13 bin şehit ve gaziydi. 3 yıl 4 aylık işgalin ardından Yunan ordusunun 14 günlük kaçış süreci Yunan tarihine \'Küçük Asya felaketi\' olarak geçti.\"
\'CANLARI PAHASINA SAVAŞTILAR\'
Veysel Eroğlu da \"Bu kahraman milleti topla, tüfekle, silahla yenemediler. Batılı ülkeler 1699 Karlofça Anlaşması\'ndan itibaren yeni bir planı devreye koymaya çalışıyor. Adına \'Şark Meselesi\' dedikleri, böl, parçala ve yut taktiğini kullanmaya çalışıyorlar. Dedelerimiz Galiçya\'da, Yemen\'de, Kafkas cephesinde, Çanakkale\'de, Kut\'ül Amare\'de bu vatan için canları pahasına savaştılar\" diye konuştu.
Gecede Büyük Taarruz\'un anlatıldığı tiyatro gösterisi beğeniyle izlendi. Eroğlu protokol üyeleriyle birlikte tiyatrocularla hatıra fotoğrafı çektirdi. Gecenin sonunda halk müziği sanatçısı Esat Kabaklı konser verdi.
ZAFER YÜRÜYÜŞÜ YAPILDI

Kutlamaların devamında yapılan Zafer Yürüyüşü öncesi Şuhut ilçesine bağlı Çakırözü köyündeki okul bahçesinde etkinlik düzenlendi. Gençler ve çok sayıda vatandaş ile o döneme ait asker kıyafetlerinin benzerlerini giyen askerler, Zafer Yolu Başlangıç Alanı\'nda toplandı. Veysel Eroğlu, 96 yıl önce Atatürk, silah arkadaşları ve kahraman ordunun Çakırözü\'nden Kocatepe\'ye kutsal bir yürüyüş gerçekleştirdiğini hatırlattı. Eroğlu konuşmasının ardından Zafer Yürüyüşü\'nü başlatarak, Kocatepe\'ye doğru ilerleyen grubu uğurladı. Törene havai fişek gösterisi renk kattı.

Görüntü Dökümü
--------------
- Tören alanına gelen gençlerden detay
- Eroğlu ve protokol üyelerinin alana gelişinden detay
- Eski Bakan Eroğlu\'ndan detay
- Eroğlu\'nun konuşması
- Eroğlu hatıra defterini mizalarken
- Mehter takımı eşliğinde kortej yürüyüşü
- Kortej yürüyüşüne katılanlardan detay
- Süvari birliklerden detay
- Jandarma Komutanlığı atlı birliklerinden detay
- Eroğlu, İzmir\'e gidecek süvari birliğine bayrak ve toprak teslim ederken detay
- Eroğlu bayrağı öperken
- Toplu fotoğraf çektirirken detay

HABER- KAMERA: Satılmış AKKAŞ/AFYONKARAHİSAR, (DHA)

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir