Gündem

Diyarbakır'da açlık grevi yapan 5 kişi gözaltına alındı

Aralarında HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ’ın da bulunduğu 6 kişi, HDP Diyarbakır il binasında açlık grevine başlamıştı

03 Mart 2019 20:39

 HDP Diyarbakır il binasında bugün açlık grevine başlayan 5 kişi gözaltına alındı. HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, açlık grevinin gözaltı sürecinde de devam edeceğini söyledi. HDP'li Dağ,  “Gözaltına alınan arkadaşlarımız gözaltı süresince açlık grevine devam edecekler. Serbest kaldıklarında yine il binasına gelerek eylemlerini sürdürecekler” diye konuştu.

Aralarında HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ’ın da bulunduğu 6 kişi, HDP Hakkâri Milletvekili Leyla Güven’e destek olmak amacıyla HDP Diyarbakır il binasında açlık grevine başladı.

İl binasının etrafını saran polisler, binaya girerek açlık grevindeki 5 kişiyi gözaltına aldı.

Milletvekili Dersim Dağ da polisin il binasına girmesine tepki gösterdi.

Dağ, şunları söyledi:

“Bilindiği gibi PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması için Hakkari Milletvekilimiz Leyla Güven 115 gündür açlık grevinde. Yurt dışında ve Türkiye cezaevlerinde birçok insanımız açlık grevinde. Biz de 5 arkadaşımızla bugün Leyla Güven’e destek olmak, onun taleplerini sahiplendiğimizi göstermek için süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladık. Ancak yüzlerce polis tarafından il binamız basıldı, arama yapıldı ve açlık grevindeki arkadaşlarımıza ters kelepçe yapılarak gözaltı yapıldı.”

Dersim Dağ şimdilik açlık grevini tek başına sürdürdüğünü söyledi. Dağ, “Gözaltına alınan arkadaşlarımız gözaltı süresince açlık grevine devam edecekler. Serbest kaldıklarında yine il binasına gelerek eylemlerini sürdürecekler.” dedi.