Gündem

Diyanet'ten 'aile bilinci eğitimleri'

Aileleri tehdit eden ve yıkıma yol açabilecek sorunlarla ilgili, “İslami değerlerden beslenen” manevi destek çalışmaları yürütüleceği aktarıldı

14 Şubat 2019 08:25

Öğrenci yurtlarında ve hastanelerde başlatılan “Manevi Rehberlik” uygulamasıyla öğrencilere ve hastalara danışmanlık hizmeti veren Diyanet İşleri Başkanlığı, iletişim konusunda farkındalık yaratmak amacıyla ailelere de rehberlik hizmeti verileceğini duyurdu. Diyanet, ülke genelindeki Kuran kursu öğreticilerine ve vaizlere, “Temel Aile Bilinci Eğitimleri” adı altında eğitimler verecek.

Amacı, “Aileyi ayakta tutmak, korumak, güçlendirmek, gençler arasında aileyle ilgili sorumlulukların üstlenilmesinin teşvik edilmesi” şeklinde açıklanan projeye katılan Kuran kursu öğreticilerine katılım belgesi verileceği bildirildi.

Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, il vaizleri ve kadın Kuran kursu öğreticilerine verilecek eğitimler, “Ailem ve Ben, Ailemde Bir Çocuk Var, Ailemde Bir Genç Var, Ailemde Bir Yaşlı Var, Akrabalarım Var, Ailemin İletişim Dili, Ailede İffet ve Mahremiyet” ile “Teknolojiyi Bilinçli Kullanıyorum” başlıkları altında sıralandı.

“İslami değerlerden beslenen manevi destek””

İlk olarak Aydın ve Giresun müftülüklerinin Aile Dini Rehberlik Büroları’nda başlatılan eğitimlerin yakın zamanda tüm illerde uygulanacağı belirtildi. Müftülüklerin belirlediği “uzmanlar” tarafından verilecek ve iki hafta sürecek eğitimlere katılan din görevlilerinin ailenin korunması için edindikleri bilgileri toplumla paylaşacağı ifade edildi. Proje çerçevesinde, aileleri tehdit eden ve yıkıma yol açabilecek sorunlarla ilgili, “İslami değerlerden beslenen” manevi destek çalışmaları yürütüleceği aktarıldı.

Proje, İl Müftüsü Muhittin Oral’ın ağzından Giresin Müftülüğü’nün resmi internet sitesinde şu ifadelerle anlatıldı:

“Ailenin kurulması ve devamlılığının sağlanması konularında topluma dini ve ahlaki bilgiler ekseninde rehberlik vazifesini gerçekleştirmek için çalışma başlatacağız. Kur’an ve Sünnet eksenli sahih dini bilgi çerçevesinde ailenin kurulması, korunması ve güçlendirilmesi konularında 2019 yılı içerisinde il vaizlerimiz tarafından, il ve ilçelerde görev yapan kadın Kur’an kursu öğreticilerine yönelik, ‘Temel Aile Bilinci Eğitimleri’ düzenleyeceğiz.”