Gündem

Diyanet'ten "Boğaziçi" gündemli Cuma hutbesi: Milli ve manevi değerlere bağlı gençlik

05 Şubat 2021 10:35

Diyanet İşleri Başkanlığı, "Gençlerimiz: En Büyük İmkan ve Zenginliğimiz" başlıklı Cuma hutbesiyle Boğaziçi Üniversitesi tartışmalarına dahil oldu. Hutbede Diyanet, "milli ve manevi değerlere bağlı gençlik" vurgusu yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi'ne Cumhurbaşkanlığı kararıyla Prof. Dr. Melih Bulu'nun rektör atanması ile başlayan protestolar en çok konulardan biri oldu. . Diyanet de bu Cuma hutbesinin konusu olarak gençliği belirledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 81 ildeki camilerde okutulmak üzere hazırlanan "Gençlerimiz: En Büyük İmkan ve Zenginliğimiz" başlıklı hutbede gençliğe seslenilerek "Gençlik iyi değerlendirildiğinde kişiye dünya ve ahiret saadetini kazandıracak, aksi halde ise pişmanlıkla anılan yıllara dönüşecektir" denildi.

Devamında "Sen, bu topraklarda imanından aldığın güç ve vatanına olan sevdan ile yürüdüğünde, Malazgirt’te Anadolu’nun kapılarını İslam’a açtın. İstanbul’u fethedip Resûl-i Ekrem’in muştusuna nail oldun. Çanakkale’yi geçilmez kılıp İstiklal mücadelesinde yedi düvele karşı koydun. 15 Temmuz’da devletimizin bekası ve milletimizin selameti için canından cananından geçtin ama vatanını hainlere teslim etmedin" ifadeleri kullanıldı.

Hutbede daha sonra ise büyüklere seslenilerek şöyle denildi:

"Aziz Müminler! Gençlerimiz, geleceğimizdir, umudumuzdur. Bizi güçlü kılan en büyük imkân ve zenginliğimizdir. Her bir gencimiz bizim için ayrı bir değerdir; ilgiyi, iyiliği, desteği ve sevgiyi hak etmektedir. Onların insanlığa faydalı, millî ve manevî değerlerine bağlı, bilinçli ve ideal sahibi fertler olarak yetişmeleri için hep birlikte gayret gösterelim"