Gündem

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, Saraçhane'den seslendi: Taksim'de olmak için buluşacağız

01 Mayıs 2024 00:38

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 1 Mayıs buluşma noktası Saraçhane Meydanı'ndan seslenerek, Taksim Meydanı'nda olmak için buluşacağız. Herkesi saat 10.00'da Saraçhane Meydanı'na bekliyoruz" dedi.

"Saraçhane'deyiz... Türkiye'nin dört bir yanındaki 1 Mayıs meydanlarında, İstanbul'da da 1 Mayıs meydanımız Taksim Meydanı'nda olmak için buluşacağız.  Bütün işçileri, emekçileri, emeklileri, kadınları, gençleri; emeğine, ekmeğine, memleketine sahip çıkan herkesi saat 10.00'da Saraçhane Meydanı'na bekliyoruz."


AYM, Taksim’in 1 Mayıs’a kapatılmasını hak ihlali saydı: "Taksim işçi ve emekçilerin ortak hafızası, kuşaklar boyunca aktarmalı"

Anayasa Mahkemesi (AYM), 2014 ve 2015 yılında 1 Mayıs kutlamalarının Taksim Meydanı’nda yapılmasının Valilik kararıyla engellenmesini hak ihlali saydı. “Toplantı ve gösteri yürüyüşü” düzenleme hakkının ihlal edildiğine hükmeden Yüksek Mahkeme, başvuruculara 18’er bin lira tazminat ödenmesine karar verdi. Kararında, Taksim'in işçi ve emekçilerin "ortak hafızası" ve "sembolik değeri" olduğuna vurgu yapan AYM, "Kendisini o kültürün bir parçası olarak gören her kişinin 1 Mayıs günlerinde Taksim Meydanı'nın ifade ettiği anlamı doğrudan tecrübe etmek ve edindiği tecrübeyi kuşaklar boyunca aktarmak için burada bulunma hakkı vardır" dedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ile Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), 2014 ve 2015 yılları 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarının Taksim'de yapılmasını engelleyen Valilik kararlarını AYM’ye taşımıştı. AYM, 2016 yılında yapılan başvuruları gündemine alarak 7 yıl sonra karara bağlamış, karar 15 Aralık 2023 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

TIKLAYIN - AYM, Taksim’in 1 Mayıs’a kapatılmasını hak ihlali saydı: "Taksim işçi ve emekçilerin ortak hafızası, kuşaklar boyunca aktarmalı" 

TIKLAYIN - AYM "Taksim işçilerin ortak hafızası, kuşaklar boyunca aktarmalı" dedi, Bakanlık ve Valilik izin vermedi: Hangi miting meydanını istiyorlarsa emirlerinde...