Gündem

Dışişleri'nden Libya'da el koyulan Türk gemisiyle ilgili açıklama

"Libya'da Türk çıkarlarının hedef alınması halinde bunun ağır sonuçları olacağın bir kez daha hatırlatıyoruz"

08 Aralık 2020 18:38

Libya'da General Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Misrata Limanı'na giderken durdurdukları ve el koyduklarını duyurdukları Türk gemisine ilişkin Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı. Açıklamada "Libya'da Türk çıkarlarının hedef alınması halinde bunun ağır sonuçları olacağını ve bu unsurları meşru hedef telakki edeceğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz" denildi.

TIKLAYIN - Reuters: Libya'da Türk gemisine el koyuldu

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bir Türk şirketinin işletmeciliğini yaptığı, Türk mürettebatı da bulunan Jamaika bayraklı Mabrooka adlı geminin Libya'nın Marsa Susa kenti açıklarında darbeci Hafter'e bağlı sözde Libya Ulusal Ordusu tarafından durdurulduğu, gemiye para cezası uygulandığı ve geminin mürettebatıyla birlikte alıkonduğu öğrenilmiştir.

"Bu uygulamayı kuvvetle kınıyoruz. Geminin planlı seferine yeniden başlamasını sağlayacak adımlar derhal atılmalıdır.

"Libya'da Birleşmiş Milletler'in öncülüğünde Libyalı kardeşlerimiz arasında siyasi sürecin ilerletildiği bir dönemde dahi Hafter ve milisleri mütecaviz tutumlarını devam ettirmektedir.

"Libya'da Türk çıkarlarının hedef alınması halinde bunun ağır sonuçları olacağını ve bu unsurları meşru hedef telakki edeceğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz."