Gündem

DHA YURT BÜLTENİ-18

Güvenlik korucusu, silahlı saldırıda hayatını kaybetti   VAN'ın merkez İpekyolu ilçesinde, güvenlik korucusu Fuat Kılağus (41), uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi

17 Mart 2018 07:22

Güvenlik korucusu, silahlı saldırıda hayatını kaybetti
 
VAN\'ın merkez İpekyolu ilçesinde, güvenlik korucusu Fuat Kılağus (41), uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi.
Olay, saat 22.45 sıralarında merkez İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir Mahallesi Veysel Karani Sokak’ta meydana geldi. Güvenlik korucusu olarak görev yapan Fuat Kılağus, Evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda ağır yaralandı. Kılağus, yakınlarının ve çevredekilerin haber vermesi üzerine olay yerine gelen ambulansla kent merkezindeki özel bir hastaneye kaldırıldı. Kılağus burada doktorların tüm müdahalesine rağmen kurtarılamadı.
Güvenlik korucusu Kılağus\'un ölümünün ardından yakınları hastaneye akın etti. Polis, olaydan sonra kaçan şüphelileri yakalamak için bölgede geniş çaplı operasyon başlattı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
-------------------------------
-Hastaneden görüntü
-Hastane kapısındaki kalabalık
-Polis ve zırhlı araçlardan görüntü
-Ambulans ve acil servis görüntüsü
-Detaylar

Haber-Kamera: Orhan AŞAN-Arif KARAKAŞ / VAN,(DHA)
===================================

Tarihçi-Yazar Sinan Meydan: Amaçları, Atatürk\'süz bir Çanakkale tarihi yazmak
 
ÇANAKKALE Deniz Zaferi\'nin 103\'üncü yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü kapsamında, tarihçi-yazar Sinan Meydan, Gelibolu Belediyesi’nin davetlisi olarak, \'Çanakkale Zaferi ve Mustafa Kemal\' konulu söyleşiye katıldı.  Söyleşide konuşan Meydan, \"Bunların amaçları, Atatürk\'süz bir Çanakkale tarihi yazmaktır\" dedi.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk üzerine araştırmaları ile tanınan tarihçi-yazar Sinan Meydan, Gelibolu Belediyesi’nin davetlisi olarak geldiği ilçede söyleşiye katıldı. Çanakkale Deniz Zaferi\'nin 103\'üncü yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü etkinlikleri kapsamında Atatürk Kültür Merkezi\'nde düzenlenen \'Çanakkale Zaferi ve Mustafa Kemal\' konulu söyleşi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Tarihçi-yazar Sinan Meydan, Zafer kutlamasının yapıldığı bir haftada, Gelibolu\'da bulunmanın kendisi için ayrı bir heyecan olduğunu belirterek, \"Hele ömrünü Atatürk\'ü anlatmaya adamış bir tarihçi için gerçekten tarif edilemez bir duygu yoğunluğu içindeyim\" dedi. 

\"AMAÇLARI, ATATÜRK\'SÜZ BİR ÇANAKKALE TARİHİ YAZMAK\"
Mustafa Kemal’siz bir Çanakkale\'nin düşünülemeyeceğini, bunu kavrayamayanların bazı konuşmalarında ve anlatımlarında, Atatürk\'ten hiç bahsetmediklerini ifade eden Meydan şöyle konuştu:
\"Amaçları şudur, Atatürk\'süz bir Çanakkale Savaşları tarihi anlatmak. Yani Atatürk\'ün olmadığı bir Çanakkale tarihi yazmaktır bunların amacı. Bakın Atatürk\'ü Çanakkale Kara Savaşları’ndan silemezsiniz. Öyle değil mi? Anafartalar’dan, Conkbayırı’ndan, Arıburnu’ndan Mustafa Kemal Atatürk\'ü silmek mümkün mü?. Mümkün değildir. O, sekiz buçuk ayın her anına damga vurmuştur Mustafa Kemal Atatürk. Özellikle Deniz Zaferi’ni anlatıyorlar, hatta sadece Deniz Zaferi’ni anlatıyorlar. Kara Zaferleri söz konusu olduğu zaman, o 8.5 ay söz konusu olduğu zaman ne yapıyorlar, hurafeciliğe başlıyorlar. Beyaz fistanlılar, şeyhler, şıhlarla, o sekiz buçuk ayı açıklamaya çalışıyorlar. Bu, her şeyden önce Mehmetçiğe yapılmış bir saygısızlıktır.\"

Gelibolu Belediye Başkanı CHP\'li Mustafa Özacar, program sonunda tarihçi-yazar Sinan Meydan’a, ‘Kalpaklı Mustafa Kemal Atatürk’ plaketi armağan etti. Tarihçi-yazar Sinan Meydan, söyleşinin ardından okurları için kitaplarını imzaladı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
-------------------------------
İstiklal Marşı\'nın söylenmesinden görüntü.
Sinan Meydan\'ın açıklamaları.
İzleyenlerden görüntü.

Haber-Kamera: Doğan ZELOVA / GELİBOLU(Çanakkale),(DHA)
=================================================
 

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir