Gündem

DHA YURT BÜLTENİ-16

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sen fizik öğretmeni olmuşsun ama okuma yazman yok  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Denizli mitinginde CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin "Göreve gelirsem apoletlerini sökeceğim" dediği komutana sahip çıktı

06 Haziran 2018 21:55

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sen fizik öğretmeni olmuşsun ama okuma yazman yok 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Denizli mitinginde CHP\'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce\'nin \"Göreve gelirsem apoletlerini sökeceğim\" dediği komutana sahip çıktı. Erdoğan, \"Afrin Komutanı\'na ne dedi? \'Apoletlerini geldiğim gün sökeceğim\' dedi. Senin zaten geleceğin yok. Aç tavuk kendini buğday ambarında sanırmış. Niye böyle diyorsun? Neymiş biz bir iftar sofrasına katıldık. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Malatya iftarına katıldık. İkinci Ordu Komutanı Metin Paşa o da oraya katıldı. Tayyip Erdoğan kim? O da başkomutan. Şu anda anayasaya göre ben başkomutanım Bay Muharrem sen nesin sen? Şu anda çırak bile değilsin dur bakalım. Konuşma yapıyorum alkışlanacak yerde alıkışlıyorlar. Beyefendiyi rahatsız etmiş parti toplantısına katılmak. İsmail Edip Paşa parti toplantısına katılmıyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu\'nun iftarına katılıyor. Sen fizik öğretmeni olmuşsun ama okuma yazman yok. Bu toplantı ne toplansıdır bundan da haberin yok. Bak şimdi belki bunu öğrenmiş olur\" dedi.  
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçağıyla Dalaman Havalimanı\'na geldi oradan Menteşe ilçesine geçti. Muğla Atatürk Stadyumu\'na inen helikopterden parti otobüsüne geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların sevgi gösterileri arasında mitingin yapılacağı, Muğla İl Emniyet Müdürlüğü arkasındaki Açık Oto Pazarı\'na geçti. Polis, çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı. Sağlık ekipleri, baygınlık geçiren 7 kişiye müdahale etti. Vatandaşlar miting alanına girerken detaylı arandı. Binlerce kişi Cumhurbaşkanı Erdoğan\'ın konuşmasını dinlemek için alanı doldurdu. Miting alanına, Muğla şiveliyle yazılmış olan \"Büyük gün gelipduru hadin gari, AK Parti\'ye oylarınızı verin gari\" pankartı dikkat çekti. AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci\'nin, selamlama konuşmalarının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kürsüye çıktı. 
\'BAY KEMAL DEMOKRASİDEN SÖZ EDİYOR. ALIYOR TERÖR ÖRGÜTLERİNİN MENSUPLARINI YANINA ANKARA\'DAN İSTANBUL\'A YÜRÜYOR\'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile  CHP\'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce\'yi eleştirerek şöyle dedi:  
\"24 Haziran\'da güçlü Türkiye için güçlü Muğla için vakit birlik vakti diyor muyuz? Vakit muğla  vakti diyor muyuz? Vakit Türkiye vakti diyor muyuz? Maşallah. İnşallah sizlerin desteğiyle irade, erdem ve cesaretle Türkiye şahlanacak. Kardeşlerim, şunu unutmayın. Muğla, demokrasi şehridir. Bay Kemal\'in söylediği gibi değil. Bay Kemal demokrasiden söz ediyor. Alıyor terör örgütlerinin mensuplarını yanına Ankara\'dan İstanbul\'a yürüyor. Bay Muharrem Edirne\'de adeta teröristbaşı gerçi şu anda yargılanıyor ama onu cezaevinde ziyaret ediyor. Diyarbakır\'da 53 Kürt kardeşimi bunlar öldürdüler. 15 yaşında Yasin Börü\'yü bunlar öldürdüler. Gidip onu ziyaret ediyor. Hale bak. Neymiş cuhurbaşkanı adayıymış, ne demek cumhurbaşkanı adayının bu tür yanlışlarla alakası olabilir mi? Teröre bu derece bulaşabilir mi? Onların mensuplarının birçoğu yurt dışına kaçtı. Yurtdışında terör örgütleriyle gösteriler yapıyorlar. Almanya, Belçika bunlara sahip çıkıyor, Avrupa da onlara gösteri yapma müsaadesi verirken bize izin vermiyorlar. Batılı kardeşlerim yarın oylama başlıyor. Aman ha! Sıkı durun. Avrupa\'da da sandıkları Allah\'ın izniyle patlatın. Sizin oradan vereceğiniz sinyal Türkiye\'deki oylarla bütünleşecek ve 24 Haziran bambaşka olacak. Ülkemizde demokrasinin gelişmesine yaptığımız katkıların en yakın şahitleri sizlersiniz. Seçimler demokrasinin er meydanıdır.\" 
\'İMAM HATİP BİTİRMEK ŞART DEĞİL. FEN LİSESİ ANADOLU, DÜZ LİSE MEZUNU OL AMA OL OL OL\' 
Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: \"Bay Muharrem\'e bir şeyler oldu. İmam hatiplere kafayı takmış. \'Ben imam hatip mezunu değilim ama 3 yıl imam hatipte öğretmenlik yaptım\' diyor. Bi garip adam. Bir taraftan diyor ki \'imam hatip mezunu cumhurbaşkanı olmuş. Ben de imam hatip mezunu olurdum\' diyor. İmam hatip bitirmek şart değil. Fen lisesi anadolu, düz lise mezunu ol ama ol ol ol. Diyorum ya sen daha çırak bile olamadın. Biz bu yola bugün çıkmadık. 40 yıldır siyaset meydanındayız. İstanbul\'da belediye başkanlığı yaptım. İstanbul neredeydi nereye getirdik. Çöp dağları var mıydı, vardı, Kim vardı? CHP. Susuz İstanbul var mıydı, vardı. Kim vardı? CHP. Hava kirliliği var mıydı, vardı. Belediye başkanıydı CHP. Geldik çöp dağlarını kaldırdık. Bütün o hava kirliliğini kaldırdık. Hamdolsun susuzluğu bir anda götürdük. Küvetlere su dolduruyordunuz. Neden? Çünkü sular akmıyor. Musluk açık unutuluyor bakıyorsun gece yarısı geliyor. Her tarafı su basıyor. Bunları ortadan biz kaldırdık. Onun için diyorum ki CHP kirliliktir, CHP susuzluktur, CHP hava kirliliğidir, CHP çöp dağıdır. İstanbul\'un Ümraniye\'sinde çöp dağı patladı. Kim vardı? CHP. 39 kardeşimiz orada öldü sonra bu kardeşiniz geldi oraları spor tesisi yaptı. Müjde veriyorum. Muğla Stadı\'nı inşallah millet bahçesine dönüştüreceğiz. Güzel mi İngiltere\'nin Hyde Parkı vardı. Muğla şehir stadının olduğu yeri millet bahçesine çevireceğiz. Bir stadyum ayrıca yapacağız. Öyleyse çok çalışmaya var mıyız? Kapı kapı dolaşmaya var mıyız? Artık seçimlerde gelin Ak Parti\'ye buradan 2 milletvekilimiz yetmez. Buradan inşallah CHP\'ye ders verelim. Bu dersi demokratik bir şekilde siz vereceksiniz. Bu işi en iyi hanımlar yapar. Gençler, millet bahçesini yapıyoruz yeni stad yapıyoruz gecegündüz demeden liseli, üniversiteli arkadaşlarınıza ulaşacaksınız. Bizim yaptıklarımızı onlara anlatacaksınız. Durmak yok yola devam.\" 
\'BUNLARA KALSA TÜRKİYE\'Yİ HEMEN YARIN 1940,1950, 60, 70\'LERE GERİ GÖTÜRECEKLER\'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu ve İnce arasındaki diyalogları da eleştirirek şöyle konuştu:\"Seçim meydanlarında yaptıklarımızı anlatıyoruz. Yapacaklarımızı anlatıyoruz, yeni projelerimizi 2023 hedeflerimizi 2053 ve 2071 vizyonlarımızı anlatıyoruz. Ötekiler? Bu söylediklerimi akılda iyi tutun. Onlar sadece yıkmayı anlatıyorlar. Bugün size çok farklı bir proje ile geldim. Bu anlattıklarımı, anlatacaklarımı hiçbir yerde anlatmadım. Yarın akşam Kanal D ortak yayınında anlatacağım. Bunların kafalarında kalplarinde bu ülkeye dair samimi proje yok. Gerçi haksızlık etmeyelim daha yola çıkarken açıkladıkları Türkiye\'yi eski günlerine geri döndürme projesi var. Tek parti CHP\'li dönemine güzelleme yapıyor. \'Tek adam tek adam\' diyor Bay Kemal. Türkiye\'de tek adam varsa o da sensin. Parlamentodan kendi arkadaşlarını kovuyorsun, Cumhurbaşkanı olacak arkadaşına \'gel bakalım Muharrem\'. Muharrem ne yapıyor? Diyor ki \'bir çıktın yenildin, iki çıktın yenildin, üç çıktın yenildin, dört, beş yenildin yenildin. Artık çekil ya\' diyor. Al birini vur öbürüne hiç farkları yok. Bizim öyle bir derdimiz var mı? Biz milletimizle sevdalıyız. Bunlara kalsa Türkiye\'yi hemen yarın 1940,1950, 60, 70\'lere geri götürecekler.\"
\'AK PARTİ MARMARAYI AVRASYA TÜNELİ\'NE OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ\'NÜ NİCE DEV ESERİ ÜLKEYE KAZANDIRDI DİNAMİTLEYİP YERLE YEKSAN MI EDECEKSİNİZ?\'
Cumhurbaşkanı Erdoğan mitingte konuşmasını bölerek, katılımcılardan iki dakikalık kısa filmi izlemeleri istedi ve LED ekranlara yansıyan filmi onlarla birlikte izledi.  Erdoğan daha sonra şöyle konuştu: \"Ben sizlere daha ne anlatayım. Bunların halini görüyorsunuz. Birbirlerinden farkı var mı allah aşkına. Al birini vur öbürüne. Bunlar bu ülkeye cumhurbaşkanı olacak öyle mi? Buradan tüm milletime sesleniyorum size bu vaatlerle gelenlere şunları sorun; Ak Parti 284 bin yeni derslik yaptı siz onları da yıkacak mısınız? Ak Parti Türkiye\'de 581 bin yeni öğretmeni işe başlattı onları da işten atacak mısınız? Bay Kemal atama bekleyen öğretmenlerin atamasını yapacağız diyor. Biz atıyor işte. Gözü var görmez, kulağı var duymaz, dili var hakkı söylemez. Bunların kalpleri mühürlü. Ak Parti Türkiye\'de 137 yeni üniversite açtı kapatacak mısınız? Geniş bant internet hizmetini kesecek misiniz? Ak Parti Türkiye\'ye 1245 yeni hastane, 130 bin yeni yatak kazandırdı onları da kaldırıp atacak mısınız? 540 bin yeni sağlık çalışanını kapı dışarıı mı edeceksiniz? Ak Parti 5 bin ambulans aldı, hurdaya çıkaracak mısınız? Ak Parti Türkiye\'de 817 bin yeni konut yaptı onları da yıkacak mısınız? Şuraya bak şuraya. TOKİ konutlarını görüyor musunuz? Eşek ölür kalır semeri insan ölür kalır eseri. Bizim eserlerimiz burada. Ak Parti Türkiyede 20 bin kilometre yeni yol yaptı, 383 kilometre uzunluğa sahip 258 tünel açtı. Siz onları taşla toprakla dolduracak mısınız Bay Kemal? Yüksek hızlı tren hatları yaptı. Siz yeniden kara trene mi döneceksiniz? Ak Parti Türkiye\'de 29 yeni havalimanı yaptı. Yurtdışı uçuş noktalarının sayısını 307\'ye çıkardı. Siz bunları tekrar kapatacak mısınız? 6 ildeki doğalgazı 78 ile çıkardı. Üç il kaldı onları da hallediyoruz bu doğalgaz borularını söküp, atıp evleri yeniden kömür sobasına mı muhtaç edeceksiniz? 520 baraj yaptı, 1232 sulama tesisi açtı. Suları denizlere mi akıtacaksınız? 5 milyon hektar alanı ağaçlandırdı kökünden onları sökecek misiniz? 242 milyar lira sosyal yardım yaptı onları garip gurebadan geri mi isteyeceksiniz? 3.5 milyar lira konut edindirme yardımı ödemesi yapıldı. Emekli maaşlarını üç katına 4 katına çıkardı en son bayram ikramiyesi getirdi siz eski seviyelerine mi indireceksiniz? 16 yılda 3.5 kat büyüttü siz yeniden küçültecek misiniz? Geldiğimiz zaman 6 sıfır vardı WC\'ye 1 milyona gidiyorduk. Ne yaptık o sıfırları attık. Siz paramızdaki sıfırları yeniden geri mi getireceksiniz? Ak Parti Marmarayı Avrasya Tüneli\'ne Osmangazi Köprüsü\'nü nice dev eseri ülkeye kazandırdı dinamitleyip, yerle yeksan mı edeceksiniz? Savunma sanayinde insansız hava araçlarını, tüfekleri, füzeleri toprağa mı gömeceksiniz. Bu CHP zihniyeti var ya Nuri Demirağ ilk yerli uçağı yapandır. Bu uçağın fabrikasını kapattı. Gaz ocağı fabrikasına dönüştürdü. Sanayi bilişim teknolojisi bunlardan anlamaz. Ak Parti terör örgütlerinin başlarına gidip inlerinde eziyor. Ziyaret edenden başka ne beklersin. Bunlar Ankara\'dan İstanbul\'a beraber yürümediler mi? Bunlardan ne beklersiniz Allah aşkına. Bunlara 24 Haziran\'da bir osmanlı tokadına hazır mısınız? Ak Parti Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harikatlarında 4 bin kilometre alanı güvenli hale getirip sığınmacıların dönüşlerini sağladı. Siz bunları yeniden terör örgütüne mi bırakacaksınız? Muhalefet adayları oy istemek için karşınıza geldiğinde kendilerine bunları sorun. Muğla, ülkenizin ve şehrinizin geleceğini 24 Haziran\'da bu zihniyete bırakmayacağız değil mi? Bunun için güçlü meclis diyor muyuz?\"
\'BAY MUHARREM. SENİN İŞİN DEĞİL BUNLAR, ÇIRAK İŞİ DEĞİL BU USTALIK İSTER\' 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hükümetin 16 yılda Muğla\'ya yaptığı yatırımları anlattı. Erdoğan, muğla\'ya 19 katrilyon liralık yatırım yaptıklarını, eğitimde 2975 adet yeni derslik kazandırdıklarını, 2837 kişilik yurtlar açtıklarını belirterek, şunları söyledi: \"Yurt konusunda Muğla\'nın sıkıntısı var. Birkaç yılda Fethiye ve Muğla\'da 5 bin kişilik yurtlar açacağız. Sekizi hastane olmak üzere 30 sağlık tesisi inşa ettik. 500 yataklı Muğla Devlet Hastanesi, Bodrum ve Milas devlet hastaneleriyle birlikte 6 tesis yapılıyor. 150 yataklı ve 100 yataklı Seydikemer\'de toplam 12 sağlık tesisimiz proje ve ihale sürecinde olan onkoloji hastanemiz var. Bu onkolojinin bünyesinde kardiyoloji ve radyoloji servislerinin olması lazım. Yeni yatırımlarda bu da olacak. Sıkıntısı olan hastalarımız Muğla\'nın dışına gitmeyecekler. 3320 konut projesini hayata geçirdik. 79 yılda 90 km. bölünmüş yol yapılmıştı, 16 yılda 354 km bölünmüş yol ilave ettik. Muğla\'da 33 adet köprü yaptık. Fethiye- Uğurlu kavşak üzerinde bulunan Göcek 1, Göcek 2 Karacabel ve Gökbel tünellerini tamamlayarak trafiğe açtık. Aydın- Muğla- Ortaca yolunu Milas- Bodrum ayrımı Güllük yolunu bu yıl tamamlıyoruz. Yatağan- Milas ayrımı yolunu önümüzdeki yıl bitiriyoruz. Mevcut havalimanlarımızı yeniden ele alıp genişletiyoruz, kapasitelerini artırıyoruz. Milas, Bodrum ve Dalaman havalimanlarını büyüttük. Dalaman\'da yolcu trafiği 2 milyon 255 bindi. Şimdi ne oldu? 3 milyon 718 bin oldu. Milas - Bodrum havalimanımızın yolcusu 1 milyon 600 bindi şimdi 3 milyon 500 bin oldu. İş bilenin kılıç kuşananın Bay Muharrem. Senin işin değil bunlar, çırak işi değil bu ustalık ister. Bu ülkenin çıraklarla kaybedecek vakti yok. 2040 yılına kadar sanayi, içme ve kullanma suyunun ihtiyacını karşılayacağız. Milas için isale hattı yapıyorum. Aslında bu görev Büyükşehir Belediyesi\'nin. İçme suyunu getirmekle görevli. Ama yapmadıkları için DSİ\'yi devreye soktuk bunları da bilmenizi istiyorum. 6 barajı hizmete aldık. Dalaman Akköprü Barajı ve hidroelektrik santralini yaptık. 120 bin dekar araziyi sulayacağız. Turistik tesisi havaalaanını taşkınlardan koruyarak milyonlarca liralık zararı önleyen bir proje.  6 baraj daha yapacağız. 16 yılda sulama projeleriyle 86 bin dekar araziyi sulamaya açtık. 11 sulama tesisimiz tamamlanmak üzere 16 yılda Muğlalı çiftçilerimize destek verdi. \'Çiftçiler aç\' diyor. Yalan söylüyor Bay Kemal. Devletin resmi rakamı. Toplamda Muğla\'da 1.3 katrilyon liralık tarımsal destek verdik dürüst ol dürüst. 73 bin muğlalı vatandaşımızı İŞKUR aracılığyıla işe yerleştirdik. 1 miyon 822 bin olan Muğla\'ya gelen turist sayısı geçen yıl 2 milyon 89 bine ulaştı. Bu yıl bu rakam daha da artacak. Durmak yok yola devam. Muğla 24 Haziran\'da tercihimizi bir kez daha hizmet siyasetinden yana kullanıyor muyuz? Vakit birlik vakti. Vakit Muğla vakti diyerek cumhurbaşkanlığında şahsıma, milletvekilliğinde Ak Parti\'ye mührü basıyor muyuz? Hanımlar 24 Haziran\'a kadar gece gündüz çalışıyor muyuz? Kale içerden fethedilir, bu fethi sizler yapacaksınız. Gençler bu anlattıklarımı bunları bilmeyen genç arkadaşlarıma anlatacak mısınız? Rabbim sizden razı olsun.\"
\'ŞU ANDA ANAYASAYA GÖRE BEN BAŞKOMUTANIM BAY MUHARREM SEN NESİN SEN?\' 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, kıyı sahili olarak Türkiye\'nin bir numaralı sahilinin Muğla\'da olduğunu, arıcılıkta Türkiye\'nin bir numarası olduğunu belirterek, \"Muğla\'ya Allah ne büyük nimetler vermiş. Bunları iyi değerlendirmek lazım. Muğla\'nın zeytincilikte de önemli bir yeri var. Zeytinciliğin endüstrisini de geliştirmemiz bunu sadece zeytin olarak değil zeytinyağında İtalya ve Yunanistan\'ı geride bırakmamız lazım. Domates. Mübarek Rusya ile işi allettik. Gönderin diyor Rusya. Yoluna koyduk daha iyi olacak. Yerli ve milli otomobile karşı çıkmakla bu ülkeye cumhurbaşkanı olunur mu? BMW\'yi gezmiş. Orayı gezmek sana bir şeyer kazandırabilir. Bu kardeşiniz İtalyanlarla anlaştı ortak helikopletirimizi yapıyoruz. Atak helikopteri Bay Kemal, Bay Muharrem. Onların böyle bir dertleri yok. İHA\'larımızla oraları teröristlere mezar yaptık mı? Çıkmış utanmadan biri diyor ki parçaları dışardan geliyor. Yazıklar olsun. Bizim SİHA\'larımızın yüzde 96\'sı yerli. ABD Kongresi vermiyordu, İsrail\'den 10 tane aldık arıza yaptığında tamir ettirilmiyordu. Şimdi biz yapıyoruz. Gabar\'da, Tendürek\'te bunların inlerine girdik. Afrin\'de 4500 terörist etkisiz hale getirildi. Cerablus\'u katmıyorum. Mehmetçiğimizden ÖSO\'dan Allah razı olsun. Bay Kemal \'ÖSO terörist\' diyor. Yazıklar olsun sana. Benim Mehmedimle beraber savaşanlara nasıl \'terörist\' dersin. Afrin Komutanı\'na ne dedi? \'Apoletlerini geldiğim gün sökeceğim\' dedi. Senin zaten geleceğin yok. Aç tavuk kendini buğday ambarında sanırmış. Niye böyle diyorsun? Neymiş biz bir iftar sofrasına katıldık. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Malatya iftarına katıldık. İkinci Ordu Komutanı Metin Paşa o da oraya katıldı. Tayyip Erdoğan kim? O da başkomutan. Şu anda anayasaya göre ben başkomutanım Bay Muharrem sen nesin sen? Şu anda çırak bile değilsin dur bakalım. Konuşma yapıyorum alkışlanacak yerde alıkışlıyorlar. Beyefendiyi rahatsız etmiş parti toplantısına katılmak. İsmail Edip Paşa parti toplantısına katılmıyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu\'nun iftarına katılıyor. Sen fizik öğretmeni olmuşsun ama okuma yazman yok. Bu toplantı ne toplansıdır bundan da haberin yok. Bak şimdi belki bunu öğrenmiş olur.\" 
40 MİLYON TURİST HEDEFİ 
Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle tamamladı: \"Diyor ki TİKA\'yi kapatacağım. TİKA\'nın şu anda Türk cumhuriyetlerinde tüm dünyada her yerde bir saygınlığı var. Türkiye\'yi hedeflerine ulaştırmak çalışmakla ter dökmekle risk almakla kararlı icraat yapmakla olur. Tüm ülkemizi 2023 hedefleriyle tanıştırdık yarın da buluşturacağız. Gençlerimize daima 2053 ve 2071 vizyonunu işaret ediyoruz. Dünya 5\'ten büyük. Türkiye\'yi demokraside ve ekonomiden daha ileriye götürmek için bugüne kadar ne gerekiyorsa onu yaptık öyle devam edeceğiz. Yerli marka otomobilimizin prototipini 2019 yılında çıkartıp, 2020 yılında seri üretimini başlayacağız CHP\'ye rağmen. 
Kültür projeleriyle ülkemizi geleceğe hazırlayacağız. Bu yıl 40 milyon turist bekliyoruz. Rekor. Milletimizin desteğiyle her alanda Türkiye\'yi şahlandırmakta kararlıyız. CHP ve diğerleri bölücü örgütün temsilcisi partinin liderini ziyaret etmek için cezaevi önünde kuyruğa giriyorlar. Biz birliğimize kardeşliğimize sahip çıkarız. Biz ancak Muğla\'ya sahip çıkarız\" dedi.

KUTU:
300 ARAÇLIK KONVOYLA CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN\'I KARŞILADILAR
Muğla\'nın Marmaris ilçesinde, restoran, konaklama sektörü ve turizm acentesi işletmeciliği yapan Şanlıurfa\'nın Siverek İlçesi\'nin Kıvrar Aşireti mensupları Muğla\'da halka seslenecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan\'ı karşılamak için bir araya geldi.  Marmaris- Muğla karayolu girişinde çoğunluğu kadın ve gençlerden oluşan 800 kişi toplandı. Otobüs, kamyon, lüks otomobil ve taksilerden oluşan 300 araçlık konvoy, önce ilçe merkezinde bir süre tur attı. Üzerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan\'ın fotoğrafları bulunan ve \'Siverek seninle gurur duyuyor Reis\' yazan pankart açan aşiret üyeleri, Muğla\'ya hareket etti. Konvoyda, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ak Parti\'nin seçimlerde kullandığı müzikler çalındı. İş insanı Semavi Koyunbakan, \"Evimize gelen Reisimizi karşılamak için 300 araçlık konvoyumuzla Muğla\'ya gideceğiz. Muğla\'da yaşayan Siverekli kardeşlerimiz, Cumhurbaşkanı Erdoğan\'ın yanındadır\" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
------------------------------
- Cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan\'ın konuşması
- Genel ve detay görüntüler 

Haber:MUĞLA,(DHA) 

================================================

CHP\'li Özel: Muharrem İnce partisinden bağını tamamen kesecek


CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Manisa\'nın Kula ilçesinde partilileriyle buluştu. Hükümetin ve cumhurbaşkanının seçimden sonra gidici olduklarını öne süren Özel, gerçek demokrasiyi getireceklerini ayrıca Muharrem İnce\'nin seçilirse tüm ülkenin cumhurbaşkanı olacağını ifade etti. 
CHP Grup Başkanvekili ve partinin Manisa\'dan 1\'inci sıra milletvekili adayı Özgür Özel, partisinin Kula İlçe Başkanlığı tarafından organize edilen seçim çalışmaları kapsamında Kula\'da partilileriyle bir araya geldi. 24 Haziran seçimlerine değinen CHP\'li Özel, şunları söyledi: \"Binali Yıldırım, AK Partili son Başbakandır. Onlar yolcudur. Abbas yolcudur, bağlasan durmaz. Binali Yıldırım\'ın da, Recep Tayyip Erdoğan\'ın da yolu açık olsun. Yapılacak bu seçimlerde, milletimiz yeniden demokrasi, yeniden parlamenter sistem, yeniden dostluk, kardeşlik, barış, varlık, birlik ve dirlik diyecek. Ak Parti\'nin yarattığı OHAL düzeni, baskı düzeni, tek adam düzeni son bulacaktır. Elbette, 24 Haziran\'da yapılacak seçimlerden sonra bir başbakan seçilmeyecek. Ancak parlamenter sisteme sahip çıkan partiler ve parlamenter sistemi ortadan kaldırmak isteyen, adına \'Cumhur İttifakı\' dedikleri, fakat bir \'Koltuk İttifakı\' olan, bir \'Saray İttifakı\' olan bu ittifak, son bulduktan ve bu ülkenin üzerindeki karabulutlar dağıldıktan sonra bu ülke yeniden demokrasiye geçecek. Seçeceğimiz cumhurbaşkanı Muharrem İnce, yakasındaki Türk bayrağı rozetini hiçbir zaman çıkarmayacak. Partisinden bağını tamamen kesecek. 80 milyonun, hepimizin cumhurbaşkanı olarak tüm partilileri kucaklayacak. Süreç bizi yeniden demokrasiye, yeniden başbakanlara, yeniden meclis içinden çıkacak hükümetlere getirecektir.\" Türkiye\'yi gerçek demokrasiye kavuşturacaklarını iddia eden  CHP\'li Özel, sözlerini şöyle sürdürdü: \"Dünyanın gelişmiş ülkelerinde nasıl kuvvetler ayrılığı varsa nasıl kuvvetler arasında denge, denetim ve fren sistemleri varsa nasıl gerçek demokraside yargı tam bağımsızsa, Muharrem İnce\'nin cumhurbaşkanlığı da tarafsız cumhurbaşkanlığında kurulacak. Gerçek demokraside de tam bir kuvvetler ayrılığı, tam bir demokratik sistem, tam bir yargı bağımsızlığı olacaktır. Bugün Ak Parti\'nin son başbakanına, Türkiye Cumhuriyeti\'nin son başbakanı demek, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, onun emriyle ve talimatıyla Çanakkale\'de, Sakarya\'da, Dumlupınar\'da toprak altında kefensiz yatan şehitlerimize saygısızlıktır\" dedi.
\'TEK ADAM DEĞİL, GERÇEK DEMOKRASİYİ SAĞLAYACAĞIZ\'
CHP\'li Özel, \"Zaten bir tek adam yönetiyordu ülkeyi. Ülkenin başında bir padişah vardı. Düşman donanmasına kırmızı halılar seriyordu. Amerikan mandası mı? İngiliz himayesi mi? tartışmaları vardı. Buna karşılık Kurtuluş Savaşı yapıldı. Buna karşılık bir meclis kuruldu. Kurulan meclisin adı da demokrasi meclisi oldu. Teklif edilen padişahlığa, İngiliz tipi krallığa, Amerikan tipi başkanlığa Atatürk karşı çıktı. \'Milleti, milletin meclisi yönetecek\' dedi. Bugün kurulan meclisteki yetkileri alıp tek adama ve saraya verenler, bugün bir saraydan ülkeyi tek başına yönetmeye çalışanlar, Atatürk\'ün, şehitlerimizin aziz hatırasına saygısızlık yapmaktadırlar. Cumhuriyet Halk Partisi\'nin iktidarında, Muharrem İnce\'nin cumhurbaşkanlığında tek adam değil, gerçek demokrasiyi sağlayacağız. 
TARAFSIZ CUMHURBAŞKANI VURGUSU
CHP\'li Özel, sözlerini şöyle tamamladı: \"Muharrem İnce\'den itibaren, aynı bir darbe döneminden sonra demokrasiye geçildiğinde nasıl bir tarafsız cumhurbaşkanı seçiliyorsa, Adalet ve Kalkınma Partisi\'nin sivil darbesine karşı, Muharrem İnce, milletin adamı ve milletin adayı olarak ortaya çıkacak yeniden kuvvetler ayrılığını, yeniden birlik beraberliği, yeniden muasır medeniyetler seviyesine koşan Türkiye Cumhuriyeti\'ni tesis edecektir. Bu yolda bizimle birlikte yürüyen tüm Cumhuriyet Halk Partililere, tüm demokratlara, tüm milliyetçilere, tüm solculara, tüm sosyalistlere, bu ülkenin ortak geleceğinden heyecan duyan herkese selam olsun. Yapılacak seçimler ülkemize hayırlar getirsin inşallah\" dedi. CHP Grup Başkanvekili Özel, partilileriyle görüş alışverişinden bulunduktan sonra partinin Manisa\'dan 9. sıra milletvekili adayı Lale Erdoğan Tunçer, CHP Kula İlçe Başkanı Osman Kasırga ve partililer ile birlikte esnaf ziyaretlerinde bulundu. Seçim için CHP\'ye destek istedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
-------------------------------
 - CHP Grup başkanvekili, Manisa Milletvekili ve 1.sıra milletvekili adayı Özgür Özel\'in partiye gelişi
 - İlçe Teşkilatında partililere hitap etmesi
 - Esnaf ziyaretleri

Haber- Kamera: Hasan YİĞEN / KULA (Manisa), (DHA)

================================================

Erzincan\'da yolcu otobüsü devrildi: 1 ölü, 29 yaralı /EK

Erzincan\'da şehirlerarası yolcu taşıyan otobüsün şarampole yuvarlanması sonucu 1 kişi öldü, 4\'ü ağır toplam 29 kişi yaralandı.
 Kaza, bugün saat 16.00 sıralarında Erzincan- Sivas yolunun 100\'üncü kilometresinde, Gemecik köyü yakınlarında meydana gledi. Sivas\'tan Erzincan\'a gitmekte olan Lüks Erzincan firmasına ait 24 EH 316 palakalı yolcu otobüsü, sürücüsü Hüsamettin Alan\'ın kontrolünden çıkıp, şarampole yuvarlandı. Kazada ilk belirlemelere göre, 1 kadın yolcu öldü, 4\'ü ağır 29 kişi yaralandı. Can pazarının yaşandığı bölgeye çok sayıda ambulans AFAD, polis ve jandarma ekibi gönderildi. Yaralılardan 11\'i ambulanslarla hastaneye sevk edilirken,  hafif yaralanan 18 yolcuya ise olay yerinde ilk müdahaleleri yapıldı. Kaza ile ilgili soruşturma başlatıldı.

GÖRÜNTÜ GEÇİLECEK 

Haber:Coşkun MENEK/ERZİNCAN, (DHA)

================================================

AK Partili Hamza Dağ’dan Millet İttifakı iddiası, \"369 milletvekili bulma ihtimali söz konusu değil\"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ; CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti tarafından kurulan \'Millet İttifakı’nın 24 Haziran seçimlerinde 369 milletvekili bulmasının imkansız olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı adayı gösterilen isimlerin, hiç ihtimal olmadığı halde cumhurbaşkanlığı gibi bir düşünce içerisinde olduklarını ileri sürdü.
İzmir’in Menemen ilçesinde, Ticaret Odası Konferans Salonu\'nda muhtarlarla biraraya gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, 24 Haziran seçimlerine dair açıklamalarda bulundu. Aynı zamanda bu seçimlerde ilk kez uygulanacak oy pusulalarına dair de bilgi veren Hamza Dağ, vatandaşların desteklemek istediği partiye oyunu vereceklerini, sistemin bunun üzerine kurulu olduğunu ifade etti. 16 yıldır iktidarda olduklarını anımsatan Dağ, \"AK Parti’nin genel başkanı aynı zamanda cumhurbaşkanı adayı olduğu için biz icraatlarımızı rahatlıkla ifade edebiliyoruz. Ama diğer siyasi partilerde genel başkanlar, cumhurbaşkanlığına aday olmadığı için bir tezatlık var\" diye konuştu. Diğer siyasi partilerin cumhurbaşkanı adaylarına dair düşüncelerini dile getiren Dağ, şunları söyledi: \"Genel başkan milletvekili olacak, aday gösterdikleri kişi ise çok zayıf bir ihtimal, hiç ihtimal olmasa da cumhurbaşkanlığı gibi bir düşünce içerisinde olacak. Burada bir tezat ortaya çıkıyor. Kim yönetecek? ‘Biz eski parlamenter sistemi geri döndüreceğiz’ diyorlar. Bu realiteden uzak. Çünkü parlamenter sistemi geri döndürmek gibi bir niyetiniz varsa sadece cumhurbaşkanlığını kazanmanız veya sadece 300 milletvekilini görmeniz yeterli değil. 360 milletvekilini geçmeniz şart. Bu da realiteye tamamen ters. Şu konjonktürde hepimiz biliyoruz ki Millet bloğunun 369 vekili bulabilme ihtimali söz konusu değil.\"

\"KATAKULLİ İŞLER DÜŞÜNMEDİ\"
AK Parti\'nin TBMM için adaylarını güçlü bir şekilde belirlediğini söyleyen Hamza Dağ, \"Güçlü meclis derken aslında güçlü meclisi en iyi şekilde yansıttık. Bugüne kadar bakanlık yapıp, bakanlıkta başarılı olmuş isimler dahi meclise aday. Duruma göre belki bakanlık durumu söz konusu olabilir ama şu anda meclis güçlendirilmiş. Diğer taraftan da cumhurbaşkanlığı konusunda bir takım katakulli işler düşünmemiş bir ittifak bir yapı var. Öbür tarafta ise uzun süre cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda ‘Acaba falanca mı olsun, filanca mı olsun. AK Parti içinden birini mi gösterelim’ diye karışık işler içerisinde olan bir yapı var\" dedi. 24 Haziran seçimleri öncesinde 16 yıldır yaptıklarını anlatacaklarını, bunu anlatmak kadar normal bir şeyin olmadığını söyleyen Dağ, \"Geçmiş ile gelecek karşılaştırması yapmamız kadar normal bir durum yok. 2002 öncesi, 2002 sonrası. Yapılanlar eksiği ile gediği ile hangi birimi alırsanız alın en az 5 misli, 10 misli çok. Tarihi çalışmalar yapıldı. Sağlık konusunda yapılanlar, ulaşımda, hava yollarında, bilişimde, Ar-Ge’de önemli işler yapıldı. Aslında savunma sanayisi konusunda çok ciddi mesafeler aldık. 10 yıl önce bize İHA konusunda zorluk çıkartınca bazı ülkeler, aslında bizim kendi İHA’mıza, kendi SİLA\'mıza sahip olmamıza imkan verdiler\" diye konuştu. Konuşmasında diğer siyasi partileri eleştiren Hamza Dağ, şunları söyledi: \"Muhalefet partilerinde şöyle bir mantık var: Yapılan projeler var ve bu projeleri iptal edeceklerini söylüyorlar. \'Şehir hastanelerini iptal edeceğiz. Yap-işlet-devret modeli ile yapılan İzmir-İstanbul Otoyolunu iptal edeceğiz.\' Bir noktaya gelmiş işleri iptal etmek gerçekten mantıkla ters, siyasi akıla ters, düşünmek mümkün değil.\" Bugüne kadar bir şeyler yaptıklarını ve daha iyisini yapmayı herkesin istediğini dile getiren Dağ, \"Daha çok vermeyi, daha güzelini yapmayı hepimiz isteriz. Sonuçta daha çok vermenin bizim için oy getirisi de var. Ama diğer taraftan memnuniyet getirisi de var. Ama asıl bakmamız gereken nokta ise ülkeyi yönetirken de bütçe ile bağlantılı şekilde bunu yönetmeniz gerekiyor. Vatandaşlarımıza dokunan çok iş yaptık. İmar Barışı. İzmir’de 1 milyon konut bu imar barışından faydalanacak\" diye konuştu.
İZMİR\'E MİLLET BAHÇESİ
Hamza Dağ, ayrıca İzmir merkez ve ilçelerinde de millet bahçeleri oluşturacaklarını söyleyedi. Dağ, \"Önümüzdeki dönemde farklı millet bahçeleri oluşturmak, bu sayede daha nefes alan şehirler ortaya çıkarmak istiyoruz. İzmir’in merkezinde de böyle bir düşüncemiz olduğu gibi ilçelerininde de en güzel yerlerde millet bahçeleri oluşturmak hedefimiz ve düşüncemiz var\" dedi. Toplantı daha sonra basına kapalı devam etti.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
------------------------------
-AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ\'ın salona gelişi
-Hamza Dağ\'ın muhtarlar ile sohbet etmesi
-Hamza Dağ\'ın konuşması

Haber: Umut KARAKOYUN-Kamera: Mücahit BEKTAŞ/ İZMİR, (DHA)

================================================

Ambulans otomobille çarpıştı: 1\'i ağır 4 yaralı

Karaman\'ın Ermenek ilçesinde hasta almaya giden ambulans ile otomobil çarpıştı. Kazada otomobil sürücüsü ağır, ambulanstaki 3 sağlık görevlisi ise hafif yaralandı.
Kaza, saat 16.00 sıralarında Seyran Mahallesi Lütfi Elvan Caddesi üzerinde meydana geldi. Hüseyin Şahin (25) idaresindeki 70 E 6736 plakalı otomobile hasta almaya giden 70 E 6736 ambulans çarptı. Çarpışmanın etkisiyle otomobil sürücüsü Hüseyin Şahin ağır yaralandı, ambulansta bulunan 3 sağlık görevlisi ise hafif yaralandı. Yaralı olay yerine çağrılan başka bir ambulansla Ermenek Devlet Hastanesi\'ne götürüldü. Polis kazayla ilgili soruşturma başlattı.

Görüntü dökümü:
---------------------------
-Yaralının yerde ambulans beklemesi
-Yaralının başka bir amlbulansa alınması
-Kaza yerinden detaylar

Haber-Kamera: Ali Rıza Etci/ERMENEK/Karaman,(DHA)


 

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir