Gündem

DHA YURT - (ÖZEL)  - Polisin toplumsal olaylarda 'Kangal' köpeği olacak 

İSTANBUL Emniyet Müdürlüğü tarafından başlatılan proje kapsamında çevik kuvvet polislerinin toplumsal olaylara müdahalesinde artık Kangal köpeği kullanılacak

21 Ağustos 2017 13:58

İSTANBUL Emniyet Müdürlüğü tarafından başlatılan proje kapsamında çevik kuvvet polislerinin toplumsal olaylara müdahalesinde artık Kangal köpeği kullanılacak. Bu kapsamda Sivas\'ta bulunan bir çiftlikten ilk etapta eğitilmek üzere 10 yavru Kangal köpeği İstanbul\'a götürüldü. Alman ve Belçika polisinin toplumsal olaylarda kendi köpeklerini kullanmasından yola çıkan İstanbul Emniyet Müdürlüğü de milli ırk olarak Kangal köpeğini tercih etti. 
İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından başlatılan proje kapsamında Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü\'nde görevli ekiplerin toplumsal olaylara müdahalede milli köpek kullanması planlandı. Bu çerçevede milli ırk olarak dünyaca ünlü Kangal köpeği tercih edildi. Çevik Kuvvet ekiplerinin kullanımı için Kangal köpeği yetiştiren çiftlikler üzerinde araştırma başlatıldı. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Emniyet Müdürlüğü\'ne bağlı polis köpek eğitmenleri Sivas\'ın Altınyayla ilçesi Altın Kangal Yetiştirme Çiftliği\'ne gelerek incelemelerde bulundu. Burada belirledikleri 3-4 aylık 10 yavru Kangal köpeğini İstanbul\'a götürdü. Gönderilen köpekler alacakları eğitimin ardından çevik kuvvet polisleri tarafından toplumsal olaylarda kullanılacak. Alman polisi ve Belçika polisinin kendi köpekleriyle toplumsal olaylara müdahale etmesi nedeniyle İstanbul Emniyeti\'nin de milli ırk olan Sivas Kangal köpeğini tercih ettiği öğrenildi. 

\"MİLLİ IRKIMIZ DEĞERLENDİRİLİYOR\"
Altınyayla İlçesi\'nde profesyonel olarak 15 yıldır Kangal köpeği yetiştiriciliği yapan Tarım Bakanlığı onaylı üretici Murat Taşdelen, \"İstanbul Emniyeti Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü\'nden bir talep geldi. Kangal köpeğini güvenlik amacıyla kullanacaklar. Toplumsal olaylara müdahalede kullanmak için Kangal köpeğini tercih ettiler. Şu anda bir proje aşamasında olduğu söylendi. Bilindiği gibi bir çok köpek ırkı yurt dışında toplumsal olaylara karşı kullanılmakta. Ülkemizde de Kangal köpeği meşhur olduğu için şu an milli ırkımız değerlendiriliyor. Bu konuda yavru Kangal köpeği alımı için çiftliğimiz seçilmiştir. İstanbul Emniyet Müdürlüğü\'ne ilk etapta 10 tane yavru Kangal köpeğini sağ salim teslim ettik. İleri zamanlarda performansa göre değerlendirilip bu kapasite artırılacak. Sivas\'ta bir çok üretim yerini gezdiler ve araştırma sonucu bizim çiftliğimizi seçtiler. Biz de köpekleri almaya gelen polis arkadaşlarımızı Kangal köpeğinin bakımı ve beslenmesi konusunda bilgilendirdik\" dedi.

\"KANGAL KÖPEĞİ CAYDIRICI ÖZELLİĞE SAHİP\"
Kangal köpeğinin fiziki yapısı nedeniyle diğer ırklara oranla daha caydırıcı olduğunu söyleyen Taşdelen, \"Yurt dışında toplumsal olaylarda polise yardımcı bir çok köpek ırkı kullanılmaktadır. Ülkemizde de bu köpekler dışarıdan gelmektedir. Polis teşkilatımız şimdi yerli köpekleri eğitim bütün birimlere dağıtmayı planlıyor. Kangal köpeği üst seviye bir köpektir. Diğer Alman ve Belçika kurduna oranla fiziksel yapı olarak üst seviyededir. Toplumsal olaylarda ilk başta Kangal köpeğinin görüntü olarak caydırıcı bir özelliğe sahip olacağını düşünüyorum\" ifadelerini kullandı.

Görüntü Dökümü:
-Köpeklerin polislerce götürülürken çekilen fotoları
-Kangal çiftliğinden görüntüler
-Çiftlikteki köpeklerin görüntüleri
-Çiftlik sahibinin konuşmaları
-Detaylar

Haber-Kamera:Hüsnü Ümit AVCI/ALTINYAYLA(Sivas), (DHA)


=================================================

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir